Používanie smartfónu dokáže ovplyvňovať našu pamäť, dokazuje štúdia: Aké riziká nám hrozia?

Neustále používanie smartfónu môže zhoršiť pamäť človeka. Pozrite sa, aké výsledky vyplynuli zo štúdie. Miestami sú až hrozivé.

smartfon pozor
Zdroj: Pixabay.com (USA-Reiseblogger) / Vosveteit

Spomínate si, kedy ste naposledy na dlhšiu dobu odložili svoj smartfón a ďalšiu elektroniku a pokúsili sa prežiť aspoň deň bez moderných technológií? Čoraz viac mladých ľudí sa totiž každodenne spolieha na tieto technológie, ktoré nám určite uľahčujú život. V jednom zariadení totiž môžeme mať poznámkový blok, hodinky s možnosťou budíka pre upozornenie, celý telefónny zoznam a množstvo informácií, ktoré si dohľadáme na internete. Využívanie našich smartfónov ale má aj nejaké tie nevýhody. Dokáže to totiž výrazne ovplyvniť našu pamäť a štúdia odhaľuje, že sa pri nich dokonca zvyšuje riziko demencie. Výsledky štúdie nám priniesol portál twistedsifter.com a ak vás zaujíma, čo sa môže stať aj s vami, pozrite sa na ne spolu s nami.

Až 80% ľudí sa sťažuje na slabšie spomienky ako pred pandémiou

Zvýšený vplyv smartfónov v našich životoch sa podľa výskumu spája práve s pandémiou Covid-19, kedy sme považovali sociálne siete za akýsi únik od reality. Smartfóny pre nás tak boli zábavou, ktorá nám skracovala dlhé dni v izolácii. V roku 2021 sa tak výskumníčka Catherine Loveday vo Veľkej Británii pustila do prieskumu, ktorý odhalil, že až 80% ľudí pocítilo zhoršenú pamäť a slabšie spomienky po pandémii. To ale nie je všetko. Dôvodov, prečo môžeme pociťovať horšiu schopnosť si pamätať veci, môže byť oveľa viac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Vizuálna pamäť je prirodzená, no mozgu dáva zabrať, tvrdí výskum MIT
Zdroj: MIT

Nie je to len o pandémii. Profesor kognitívnej neurovedy, Chris Bird tvrdí, že smartfóny sa stali našou každodennou súčasťou života. Príkladom je napríklad to, že si vyfotíme náš parkovací lístok do telefónu, aby sme si nemuseli pamätať, kedy nám vyprší čas parkovania. Náš mozog si takýmito bežnými činnosťami zvyčajne precvičuje schopnosť pamätať si. Akonáhle však našu pamäť nezapojíme, môže to mať dôsledky. Ďalší profesor zasa tvrdí, že ak ju prestaneme využívať tak ako máme, tak to bude pre nás ešte horšie.

Používame ich (smartfóny) na všetko. Ak prejdete na webovú stránku po recept, stlačíte tlačidlo a zoznam potrebných ingrediencií sa vám odošle do vášho smartfónu. Je to veľmi pohodlné, ale pohodlie má svoju cenu. Je pre vás dobré robiť určité veci vo svojej hlave.

Smartfóny môžu ovplyvniť nielen našu pamäť

Profesor Oliver Hardt z Kanady tvrdí, že problémy s využívaním smartfónov na bežné úkony môžu dospieť k zvýšenému riziku demencie. Problémom totiž bude zníženie hustoty šedej hmoty v hipokame, čo môžu sprevádzať príznaky ako vyššie riziko depresie a iných psychopatológií, ale aj určité formy demencie. Prebiehajúca štúdia v USA sa aktuálne zaberá tým, či môže neustále používanie technológií ovplyvniť nielen našu pamäť, ale aj zmeniť mozog.

Našli vedci z inštitútu RIKEN liek proti Alzheimerovej chorobe?
Zdroj: Flickr (affen ajlfe)

Táto štúdia začala sledovaním 10-ročných detí, pričom jedným z najzaujímavejších výsledkov bolo, že existuje vzťah medzi využívaním technológií a kortikálnym stenčovaním. Malé deti, ktoré používajú viac technológií, mali tenšiu kôru. To by sa malo ale stať až neskôr, teda vo vyššom veku. Predtým, než teda nabudúce vezmete svoj smartfón, aby ste si zapísali nákupný zoznam, skúste si ho zapamätať. Trénujte po menších častiach a vaše telo aj myseľ sa vám určite odvďačia. Svoju pamäť by sme totiž mali trénovať priebežne.

Využívate svoj smartfón na jednoduché úkony aj vy? Alebo sa spoliehate aj na vlastnú pamäť? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre