Ruskí hackeri hovoria, že Nemci môžu očakávať masívne kybernetické útoky, píšu na sociálnej sieti

Ruskí hackeri odpovedajú na kladné stanovisko Nemcov, ktorí poskytnú Ukrajincom tanky Leopard 2. Môžu očakávať masívne kybernetické útoky, hovoria hackeri.

ruski hackeri
Zdroj: izhar-ahamed a Abbie Fyre z pixabay.com, Vosveteit.sk (úprava)

Nový rok nám so sebou priniesol aj vlnu hackerských útokov zo strany ruských hackerov na krajiny Európskej únie a členov NATO. Kybernetickým útokom sa nevyhlo ani Slovensko, hoci treba objektívne povedať, že hackeri svoju pozornosť venovali hlavne susednej Českej republike.

Hackeri uviedli, že na Čechov si „posvietili“ najmä z dôvodu, že umožnili trénovať ukrajinským vojakom na ich území. Internetoví zločinci tento krok rázne odmietli a doplnili, že to bude mať následky. Rusi začali s prvými útokmi na Čechov ešte začiatkom tohto mesiaca pričom útoky pribúdajú aj v týchto dňoch. K útokom sa hlásia primárne hackeri zo skupiny Anonymous RU a WE ARE KILL NET.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
WE ARE KILL NET_Telegram prispevok utoky na Cesko
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen Anonymous RU

Pre tých, ktorí nevedia, tak celý demokratický svet odsúdil inváziu Moskvy na Ukrajine. Nehovor viac o vojnových zločinoch, ktoré Rusi páchajú u nášho východného suseda.

Nemecko dlho váhalo s dodávkou tankov Leopard 2

Možno ste to zaevidovali, že Nemecko niekoľko dní váhalo s dodávkou tankov Leopard 2 pre Ukrajincov, zatiaľ čo ďalších viac ako 10 krajín uviedlo, že ich dodá. No nemohli tak spraviť bez toho, aby dali nato Nemci povolenie. To sa ale teraz zmenilo. No samotnému súhlasu predchádzal tlak viacerých krajín na čele s Poľskom. Rovnako treba povedať, že ide o typ zbrane, ktorý môže vo veľkej miere pomôcť vytlačiť okupantov z ukrajinskej pôdy. Pre tieto tanky je typická ich ľahká manévrovateľnosť a schopnosť odolávať zbraniam, ako sú výbušné míny, protitankové zbrane a podobne.

Ruskí hackeri sa vyhrážajú Nemcom

Rusi sú si dobre vedomí toho, že tieto tanky môžu ovplyvniť chod vojny v ich neprospech. Preto sme mohli byť v uplynulých dňoch svedkami viacerých vyhrážok miestnych politikov, čo sa stane, keď demokratické krajiny dodajú Kyjevu tento typ zbraní.

Najnovšie sa k vyhrážkam politikov pridávajú aj proruskí hackeri. Tí na sociálnej sieti Telegram uviedli, že zahajujú masívne kybernetické útoky proti Nemcom. Anonymous RU uviedli:

„Všetkým hackerským skupinám, ktoré podporujú misiu Ruskej federácie v boji proti nacistom – spúšťame hashtag #GermanyRIP na overenie účasti na rozsiahlom kybernetickom útoku na Nemecko!..“

Anonymous RU_Telegram prispevok
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen Anonymous RU

Pred pár hodinami rovnaký príspevok zdieľala aj známa hackerská skupina WE ARE KILLNET. 

WE ARE KILL NET_Telegram prispevok
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen WE ARE KILLNET

Aktuálne môžeme len hádať, aký typ útokov plánujú ruskí hackeri realizovať. No zdá sa, že modus operandi zostane identický, ako tomu bolo aj pri predošlých útokoch na krajiny NATO a ďalších členov Európskej únie. Hlavnou zbraňou doposiaľ boli útoky typu DDOS. Pre tých, ktorí nevedia, tak tento útok funguje na tom princípe, že útočník pošle na server obete tak veľké množstvo požiadaviek, až spadne. K tomuto záveru sme došli potom, ako hackeri zverejnili niekoľko príspevok, kde sa pochválili tým, že sa im medzičasom podarilo zhodiť niekoľko webstránok vrátane stránky Bundeswehru, ktorú prevádzkuje miestne Ministerstvo obrany.

Anonymous RU_Telegram prispevok_zhodili stranku ministerstva obrany nemeckej republiky
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen Anonymous RU

No nejde o jedinú stránku, ktorú hackeri znefunkčnili. Podarilo sa im nakrátko vypnúť aj web kmweg.de. Ide o stránku výrobcu bojových systémov vrátane tankov Leopard 2. No treba uviesť, že v týchto chvíľach je stránka plne funkčná.

Anonymous RU_Telegram prispevok_zhodili stranku vyrobcu tankov leopard 2
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen Anonymous RU

Hoci sa môže, že zdať tento typ útoku je neškodný, tak nie je tomu celkom tak. Dôvodom je, že ak dôjde k zhodeniu služieb v „nevhodnej chvíli“, tak to môže narobiť ďalekosiahle škody. V každom prípade aktivitu hackerov budeme aj naďalej monitorovať a následne vás informovať o aktuálnych udalostiach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre