BezpečnosťSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Ruskí hackeri zverejnili zoznam nemeckých stránok, ktoré hackujú. Mnohé z nich už nefungujú

Ruskí hackeri započali sériu útokov na nemecký kybernetický priestor. Zverejnili aj zoznam stránok, na ktoré cielia. Mnohé z nich už aktuálne nefungujú.

Dnes v skorých hodinách sme vás informovali o tom, že ruskí hackeri oznámili, že si posvietia na Nemecký kybernetický priestor. Samozrejme, nemysleli to v dobrom slova zmysle.

Hackeri uviedli, že Nemci zažijú masívne kybernetické útoky. Ako dôvod uviedli, že nemecké úrady dali zelenú dodávkam tankov Leopard 2 pre Ukrajinu. Pre tých, ktorí nevedia, tak Nemecko niekoľko dní otáľalo, či dodá tento typ zbraní nášmu východnému susedovi, aby sa mohli brániť voči agresii Kremľa. Rovnako bolo pod kritikou západných spojencov, že neudelilo súhlas pre ostatné krajiny, aby mohli tieto zbrane vyviesť. No včera sa všetko zmenilo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento typ zbraní môže pomôcť Ukrajincom, aby potlačili agresiu okupantov a postupne ich vytláčali z ich územia. Vedia to i Rusi, od ktorých sme mohli v posledných dňoch z úst politikov počuť mnoho vyhrážok, čo sa stane, ak západné krajiny dodajú tento typ zbraní Kyjevu. Dnes sa k tejto rétorike pridali aj proruskí hackeri.

Ruskí hackeri zahájili kybernetické útoky na Nemecko

Ruskí hackeri len pred niekoľkými chvíľami zverejnili rozsiahly zoznam internetových stránok nemeckých inštitúcií a organizácií. Možno na ňom nájsť ako stránky štátu, tak aj webové stránky súkromných spoločností. Na zozname je približne 50 webových stránok naprieč rôznymi oblasťami. Napríklad webové stránky polície, miestneho parlamentu, stránky letísk, vládne webové stránky, z finančného sektora a podobne.

Kill net nemecke stranky ktore napadli
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen WE ARE KILLNET, časť stránok, ktoré hackeri hackujú

Ku kybernetickým útokom sa prihlásili známe skupiny, ktoré sympatizujú s Moskvou. Konkrétne Anonymous RU a WE ARE KILLNET. Medzičasom hackeri zverejnili aj zoznamy niekoľkých webov, ktoré sú aktuálne nefunkčné. Ide napríklad o stránky niektorých leteckých spoločností.

Kill net nemec
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen WE ARE KILLNET, časť stránok, ktoré hackeri hackujú. Ide o stránky letísk

Nateraz sa zdá, že ide najmä o útoky typu DDOS, pri ktorých sa hackeri snažia vyťažiť servery, na ktorom bežia stránky natoľko, aby ľudovo povedané kľakli. Pre tento typ útoku je typické, že dôjde k dočasnému prerušeniu služby. Cieľom hackerov je v tomto prípade urobiť medzi ľuďmi, ktorí sa spoliehajú na čerstvé informácie alebo na rôzne online služby chaos.

Nateraz nevieme povedať, ako dlho budú útoky prebiehať. No treba uviesť, že v prípade Českej republiky, ktorú si hackeri rovnako zobrali do hľadáčika, tak pretrvávajú približne 2 týždne, hoci je potrebné uviesť, že sa postupne intenzita kybernetických útokov znižuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close