Ruská Sberbank čelila doposiaľ najmasívnejšiemu DDoS útoku vo svojej histórii. „Rukopis hackerov nám nie je známy,..“, hovorí banka

Najväčšia ruská banka, ktorou je Sberbank, čelila doposiaľ najmasívnejšiemu kybernetickému útoku typu DDoS vo svojej histórii.

Zdroj: 24K-Production / Shutterstock.com a Pedro Rufo / Shutterstock.com, koláž Vosvreteit.sk

Vojna u nášho východného suseda, ktorá začala inváziou Ruska, nám ukázala, že kybernetický priestor je rovnako dôležitým bojiskom ako to fyzické. V minulosti sme mohli byť svedkami viacerých kybernetických útokov a to z oboch strán. Ciele týchto útokov sú rôzne. Niekedy sa útočníci snažia získať citlivé údaje, inokedy znefunkčniť systémy protivníka, prípadne urobiť ekonomické škody.

Najčastejšou formou útoku býva ale DDoS útok. Pre tých, ktorí nevedia, tak cieľom tohto útoku je preťažiť server, na ktorom bežia online služba vrátane webovej stránky a to natoľko, že server kľakne a spolu s ním aj všetky služby, ktoré na ňom bežia. Tento typ útoku sa môže zdať ako neškodný, no nie je tomu celkom tak. Napríklad nedávne DDoS útoky na poľský bankový systém napáchali škody odhadom okolo 14 miliónov €.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ruská Sberbank čelila masívnemu kybernetickému útoku

Najnovšie najväčšia ruská banka, ktorou je Sberbank, hlási, že sa stala obeťou masívneho DDoS útoku, upozorňuje portál interfax.ru s odvolaním sa na Germana Grefa, šéfa banky.

Tento útok vyčnieva medzi ostatnými útokmi typu DDoS. Banka v priemere čelí 10 útokom tohto typu mesačne, no tentokrát útok bol iný. Dôvodom je jeho masívnosť. Podľa zverejnenej správy sa kybernetický útok odohral približne 2-týždne dozadu a bol vôbec najväčším, akému banka čelila vo svojej histórii.

Ako informoval šéf Sberbank, tak cieľom útočníkov bolo znefunkčniť webovú stránku banky a ďalšie služby. Na to, aby sa to hackerom podarilo, tak servery banky zaťažili 1-miliónom požiadaviek za sekundu.

„Bol to najsilnejší útok v našej histórii. Bol asi tri až štyrikrát silnejší ako ten najsilnejší predtým,“ povedal Gref.

Zaujímavosťou je aj to, že nateraz sa nevie, kto stojí za kybernetickým útokom. No je vysoko pravdepodobné, že to má súvis s inváziou Ruska na Ukrajinu. Kremeľ od momentu, kedy vpadol s vojakmi na Ukrajinu, je kontinuálne pod tlakom hackerov z celého sveta. V súvislosti s týmto kybernetickým útokom, Gref uviedol, že podpis hackerov je pre nich novým. Inými slovami, nevedia povedať, odkiaľ fúka vietor.

Hackeri-Anonymous_my-sme-99-percent
Zdroj: pixabay.com (janjf93)

„Všimli sme si, že to boli nejakí noví hackeri, ich rukopis nám nie je známy. To znamená, že sa na trhu objavili noví, veľmi kvalifikovaní zločinci, ktorí začali systematicky útočiť na najväčšie ruské zdroje,“ poznamenal šéf Sberbank.

Nejde o prvý útok na ruský bankový sektor

Nejde ale o ojediný prípad, kedy hackeri útočili na ruský bankový sektor. Pripomeňme si, že ešte v septembri sa hackerom podarilo dostať do serverov Alfa-Bank, z ktorých vydolovali kvantum citlivých informácií. Podľa vtedy zverejnenej správy sa im podarilo získať 30 miliónov záznamov klientov banky.

Mimochodom, aj samotná banka Sberbank bola v minulosti cieľom hackerov. Napríklad približne rok dozadu sa podarilo IT Armáde Ukrajiny znemožniť veľkej časti klientov banky využívať online služby ako Internet Banking a ďalšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre