SpravodajstvoVeda a výskum

Roscosmos začal s vývojom vesmírnej lode novej generácie, ktorá by nás mala dopraviť na vzdialené planéty

Prvá misia je naplánované už na rok 2030

Ruska vesmírna agentúra podľa všetkého nechce zostať pozadu oproti ostatným svetovým veľmociam, ktoré aktívne objavujú vesmír. Podľa najnovšie publikovaných správ, ruská vesmírna agentúra, Roscosmos, začala s vývojom remorkéra Nuklon, ktorý by mal dopomôcť k preprave astronautov na vzdialené planéty, napríklad na Mars, či Venušu.

Podľa publikovaných správ, ruská vesmírna agentúra, podpísala dohodu s petrohradskou projekčnou spoločnosťou Arsenal, ktorá bude pracovať na predbežnom návrhu na vytvorenie vesmírneho systému s jadrovým transportným a energetickým modulom (TEM). Dohoda mala byť podpísaná 10. decembra, teda len pár dní dozadu. Nejde však o veľké prekvapenie, dôvodom je, že TASS (Ruská tlačová agentúra) ešte v septembri informovala, že do konca roka plánujú Roscosmos podpísať spomínanú dohodu.

Zatiaľ o projekte vieme veľmi málo  informácií

Roscosmos už v minulosti prezradil niekoľko informácií o plánovanom vývoji vesmírnej lode vybavenej jadrovým energetickým modulom, ktorý by slúžil za účelom „ťahania“. Okrem iného v júli šéf Roscosmosu, Dmitrij Rogozin, oznámil, že vesmírna agentúra pracuje na jadrovom pohonnom systéme, ktorý umožní ťažkým vesmírnym lodiam dosahovať vzdialené miesta v našej slnečnej sústavy a ďalej. 

„Zmluva o predbežnom návrhu vesmírnej lode Nuklon bude podpísaná do konca roka. Jej súčasťou bude vesmírny remorkér vybavený jadrovým reaktorom, ktorý bude využívaný na misie k vzdialeným planétam našej slnečnej sústavy. Prvá misia je naplánované na rok 2030, “ písalo sa vo vyhlásení pre agentúru TASS v septembri tohto roka.

Jednou z kľúčových vlastností pripravovanej vesmírnej lode, by mala byť schopnosť autonómneho spôsobu vyrábania energie vďaka zabudovanému reaktoru.

Bohužiaľ však, viac informácií aktuálne nie je dostupných. Hneď ako budú k dispozícii, tak vás budem budeme informovať.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close