Rodové roly v pravekých spoločenstvách neboli také priamočiare, ako si myslíme. Ženám neprávom berieme významnú zručnosť

Čoraz viac výskumov dokazuje, že ženy boli rovnako schopné loviť divokú zver ako muži. Pri niektorých úlohách mali dokonca výhodu.

zena-lovec
Zdroj: Gorodenkoff / Shutterstock.com

Dnes veľká časť ľudí verí tomu, že ženy patria do kuchyne a domácnosti, kde sa majú realizovať. Rovnaké stereotypy máme aj o ženách, ktoré žili tisícky rokov dozadu. Bežným názorom je, že v pravekých dobách boli muži lovci a ženy zberačky. Tradovalo sa, že ženy fyzicky neboli schopné lovu kvôli svojej odlišnej anatómii od mužov. No zdá sa, že to nie je celkom tak a ide skôr len o predsudky. Najnovšie výskumy totiž ukazujú, že ženy boli oveľa zdatnejšie v úlohách, ktoré sme pripisovali hlavne mužom.

Podľa nedávno publikovaného výskumu profesorky antropológie z University of Delaware, Sarah Lacy, nie je rozprávka o „ženách zberačkách“ tak pravdivou, ako si myslíme. Lacy spolu s kolegyňou Carou Ocobock z University of Notre Dame analyzovali delenie práce podľa pohlavia počas paleolitu, približne od 2,5 milióna do 12 000 rokov pred n.l. Zistili, že dôkazy podporujúce myšlienku pohlavne špecifických úloh sú minimálne. Ženy boli fyzicky schopné loviť a neexistujú dôkazy o opaku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ženy zohrali rovnako dôležitú úlohu pri love zvery ako muži

Ich výskum objavil príklady rovnosti medzi pohlaviami v starovekých nástrojoch, strave, umení, pohreboch a anatómii.

„Nemôžeme s istotou povedať, kto čo vyrobil. Ale z dostupných dôkazov vyplýva, že takmer neexistovali pohlavné rozdiely v úlohách.“, uviedla Lacy.

Výskumný tím tiež preskúmal otázku, či anatómické a fyziologické rozdiely medzi mužmi a ženami bránili ženám v love. Výsledkom analýzy bolo, že muži majú výhodu vo výkonnostných aktivitách, ale ženy majú výhodu v aktivitách vyžadujúcich vytrvalosť, čo bolo v praveku pri love kľúčové. Inými slovami, muži boli dobrí napríklad vo vynaložení sily alebo rýchlosti, ktorú potrebovali vykonať v jednom momente, no ženy boli schopnejšie vo vytrvalostných disciplínach, ako je napríklad beh. Obe kategórie týchto zručností boli rovnako dôležité pri love v pravekých spoločenstvách. Pri love bolo totiž často potrebné korisť dlho prenasledovať pešo, kým sa nevyčerpala. A práve na tento typ činnosti majú ženy lepšie predispozície v porovnaní s mužmi.

Veľký význam mal hormón estrogén, prízvukujú výskumníci, ktorý je u žien výraznejší. Podporuje metabolizmus tukov, čo svalom poskytuje dlhotrvajúci zdroj energie. Výskumníci vystopovali receptory estrogénu až 600 miliónov rokov dozadu.

Myšlienka, že lovcami boli len muži, nedáva zmysel

Počas paleolitu ľudia žili v malých skupinách. Lacy tvrdí, že myšlienka, že by len časť skupiny sa podieľala na love, nemá logiku.

„Musíte byť naozaj flexibilní. Každý by mal byť schopný prevziať akúkoľvek úlohu kedykoľvek.“

Teória o mužoch ako lovcov a ženách ako zberačkách získala popularitu v roku 1968 vďaka antropológom Richardovi B. Leeovi a Irvenovi DeVoreovi. Podľa tejto teórie, ženy boli „len“ boli len pasívnymi príjemcami mäsa a evolučného pokroku. Lacy tvrdí, že predchádzajúce generácie vedcov boli ovplyvnené pohlavnými predsudkami, čo viedlo k šíreniu tejto koncepcie v akademickej obci a rovnako aj naprieč všeobecnou populáciou. Keď ženské vedkyne publikovali opačné výskumy, boli často ignorované alebo znevážené.

Lacy zdôrazňuje, že „teória muža-lovca“ naďalej ovplyvňuje odbornú obec dodnes. Dúfa, že v budúcnosti bude považovaná za samozrejmosť predstava, že práca bola rozdelená medzi oboma pohlaviami rovnocenne, resp. s minimálnymi rozdielmi.

Počas 3 miliónov rokov sa muži aj ženy podieľali na zabezpečovaní obživy pre svoje komunity rovnako.

„Nie je to niečo, čo robili iba muži,“ uviedla Lacy. „To, čo dnes považujeme za tradičné rodové úlohy, nie je vrodené. Boli sme veľmi egalitárny druh po milióny rokov.“

Treba povedať, že tento výskum nie je jediný, ktorý zastáva myšlienku, že muži a ženy si boli v mnohých úlohách rovnocenní. K podobným záverom prišla aj nedávna štúdia. Dokonca aj v hroboch, kde boli pochované ženy, sa našli rôzne lovecké nástroje. Rôzne analýzy rovnako odhalili, že aj ženy vedeli pracovať s loveckými nástrojmi podobne ako muži. Zaujímavosťou je, že aj keď dnes sa pozrieme na primitívne spoločnosti, ktoré prežívajú v odľahlých častiach našej planéty, tak ženy sú rovnako zručné ako muži v súvislosti s lovom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre