SpravodajstvoTechnológie

Robotizácii sa nevyhne ani náboženstvo. Japonci predstavili robotického mnícha, ktorý vedie kázne

V Japonsku predstavili prvého robota, ktorý vedie náboženské kázne v budhistickom chráme. Vykonávania ich niekoľkokrát denne.

Podľa informácií portálu Spiegel.de, na úpätí posvätnej hory Higashiyama-Ryozen stojí 400-ročný budhistický chrám, v ktorom robotický mních vykonáva kázne niekoľkokrát denne. Takmer dva metre vysoký robot má telo z lesklého kovu a  jeho hlavným poslaním je oslobodiť ľudstvo od večného cyklu smrti a znovuzrodenia. Podľa budhistického učenia môže mať osvietený predstaviteľ budhizmu akúkoľvek formu. Tvorcom robota je mních Tensho Goto, ktorý má záujem modernizovať spôsob, akým ľudia uplatňujú svoju spiritualitu.

„Budhizmus sa vyučuje rovnakým spôsobom už tisíce rokov,“ hovorí Tensho. Ďalej dopĺňa: „Myslím si, že je čas na niečo nové.“

Robot v  úlohe kňaza či mnícha je len začiatok

Autor vynálezu sa domnieva, že takéto technické prostriedky nezmenia vieru vo svojej podstate, pretože sú to iba nové spôsoby vyjadrenia rovnakej spirituality.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V praxi existuje viacero pokusov o prepojenie náboženstva s  robotikou. Spoluzakladateľ spoločnosti Google Larry Page spolu s filozofom Nickom Bostromom a fyzikom Maxom Tegmarkom  zvažovali možnosť, že by vytvorili nových bohov pomocou umelej inteligencie.

Takisto bývalý inžinier spoločnosti UBER Anthony Lewandowski verí, že čoskoro sa objaví centrálna umelá superinteligencia. Podľa neho sa táto umelá inteligencia spojí so všetkými smartfónmi, senzormi a sieťami Wi-Fi na celom svete a  naozaj by bola podobná bohu, bola by všadeprítomná, vševediaca a všemocná. Po dôkladnej analýze veľkého množstva údajov by superinteligencia poskytla odpovede na najhlbšie duchovné otázky.

Odporcovia robotických predstaviteľov náboženstiev sa však obávajú, že takéto vynálezy by mohli byť schopné naprogramovať falošné sľuby a pokúsiť sa zmanipulovať a  zničiť ľudstvo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close