Veda a výskum

Rizikový ľadovec Thwaites sa zmenám pravdepodobne nevyhne: Do 20 rokov sa situácia môže zhoršiť

Autori novej štúdie tvrdia, že už do dvoch desaťročí sa môže hlavná časť ľadovca Thwaites rozšíriť. Ako to ovplyvní jeho roztápanie?

Ľadovec Thwaites je antarktickým ľadovcom, ktorý v prebiehajúcom globálnom otepľovaní hrá mimoriadne dôležitú úlohu. Ak by sa totiž celý roztopil, vyvolal by výrazné zvýšenie hladín morí a oceánov.

Práve zvyšovanie hladín sa považuje za jednu z najväčších hrozieb globálneho otepľovania. Už dnes sa pobrežné komunity pripravujú na najhorší scenár a pokúšajú sa čo najviac znížiť riziká, ktorým čelia. Ľadovec Thwaites je pre svoju dôležitosť neustále monitorovaný. V rámci nového výskumu vedci zo Stanford University odhaľujú procesy, ktoré by mohli prispieť k jeho rýchlejšiemu roztápaniu.

V rámci výskumu si všimli, že hlavná časť ľadovca je nastavená tak, že v najbližších dvadsiatich rokoch dôjde k jej rozšíreniu. To by mohlo spôsobiť ešte rýchlejšie roztápanie ľadu.

„Predstavte si dravú rieku, ktorá ohlodáva svoje brehy a postupne sa rozširuje,“ vysvetľuje Jenny Suckale, jedna z autoriek štúdie.

Ako sme už spomínali, ľadovec Thwaites hrá v prebiehajúcom globálnom otepľovaní kritickú úlohu. Kvôli tomu získal aj prezývku „ľadovec konca sveta“. Thwaites je obrovský a jeho roztápaním hrozí, že sa hladiny oceánov dramaticky zvýšia. Do okolitej vody by totiž mohol prispieť miliardami ton ľadu. Samozrejme, že tomuto ľadovcu sa venovali aj predchádzajúce štúdie. Tie sa pokúšali zistiť, ako sa postupom storočí bude meniť jeho rýchlosť a hrúbka.

Je dôvod na paniku?

Menej výskumov sa ale zameriavalo na jeho šírku. Tento kritický faktor však rozhoduje o tom, koľko ľadu sa z ľadovca odlomí a spadne do mora. Trup ľadovca predstavuje hlavný prúd ľadu a ak sa tento prúd rozšíri, ľadovec by sa mohol topiť oveľa rýchlejšie.

V rámci nového výskumu vedci zistili, že nerovnomerné stenčovanie ľadovca môže ovplyvniť východný a západný okraj trupu ľadovca. Autori výskumu veria, že by sa mohli v priebehu nasledujúcich 20 rokov rozšíriť.

„V rámci našej štúdie sme pracovali s relatívne malými zmenami oproti tomu, aké by sa mohli v najbližších dvoch dekádach odohrať. Aj mierne rozšírenie ľadovca by mohlo urýchliť stratu ľadu. V tomto prípade by sme mali vedieť, čo sa bude s ľadovcom diať ďalej. Ak by naozaj došlo k rýchlejšej strate ľadu, potom by sme sa mali pripraviť na dramatickejšie zdvihnutie vodných hladín,“ tvrdí Suckale.

Katastrofický scenár je však len jednou z mnohých možných budúcností ľadovca. Vedci v tomto smere upokojujú, že ľadovec stále môže byť v budúcnosti relatívne stabilný. Momentálne je otvorenou otázkou, ako bude rozpad ľadovca pokračovať naďalej. V tomto smere autori radia, že by vedci mali aktualizovať modely pre stratu ľadu. V tomto smere by stačilo vytvoriť jednoduchý model, ktorý by vedel vedcom povedať, či sa ľadovec rozširuje, nemení sa, alebo sa naopak zužuje.

Autori štúdie ale prízvukujú, že ľadovec Thwaites musíme aj naďalej starostlivo monitorovať. Zatiaľ ale netreba volať na poplach.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close