Najväčší strašiak globálneho otepľovania: Praskliny v ľadovci Thwaites môžu spôsobiť jeho kolaps, hovoria vedci

Ak by došlo k úplnému kolapsu ľadovca Thwaites, hladiny morí a oceánov by výrazne vzrástli.

Antarktída sa rozpadá po okrajoch
Zdroj: Unsplash (66 north) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Ľadovec Thwaites je antarktickým ľadovcom, ktorý v prebiehajúcom globálnom otepľovaní hrá mimoriadne dôležitú úlohu. Ak by sa totiž celý roztopil, vyvolal by výrazné zvýšenie hladín morí a oceánov.

Práve zvyšovanie hladín sa považuje za jednu z najväčších hrozieb globálneho otepľovania. Už dnes sa pobrežné komunity pripravujú na najhorší scenár a pokúšajú sa čo najviac znížiť riziká, ktorým čelia. Ľadovec Thwaites je pre svoju dôležitosť neustále monitorovaný. Nová štúdia ukazuje, že v súčasnosti sa ľadovec topí rapídnym tempom, no toto topenie môžu riadiť iné procesy, než sa doteraz predpokladalo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci z British Antarctic Survey vo svojej novej práci zistili, že topenie pod ľadovcom síce prebieha pomalšie, než sa čakalo, no naopak topenie v prasklinách a trhlinách prebieha oveľa rýchlejšie. Tento výskum môže pomôcť predpovedať do budúcnosti zmeny v hladinách morí a oceánov.

Ľadovec Thwaites má rozlohu Veľkej Británie a považuje sa za jeden z najrýchlejšie sa meniacich systémov v oblasti Antarktídy. Autori vysvetľujú, že roztápanie sa ľadu pod hladinou síce prebieha rýchlejšie než kedysi, no stále je pomalšie, než odhadujú počítačové modely. Pod základňou ľadovca a oceánom sa nachádza vrstva čerstvejšej vody, ktorá do spodku ľadovca vytvorila štruktúru pripomínajúcu schody. V tejto oblasti a v prasklinách ľadovca sa ľad roztápa rapídnym tempom. Od 90. rokov minulého storočia ľadovec ustúpil o približne 14 km.

Thwaites je stále hrozbou

Väčšina ľadu sa nachádza pod hladinou mora a je náchylná na prudké a nenavrátiteľné roztápanie. Ak sa naplní najhorší scenár, do niekoľkých storočí by mohol Thwaites zvýšiť hladiny morí a oceánov až o pol metra. V rámci štúdie však vedci skúmali ľadovec počas deviatich mesiacov. Pozorovanie ukázalo, že ľadovec ustúpi 2-5 metrov ročne, čo je menej ako predpokladali modely.

„Výsledky nás prekvapili, no to neznamená, že Thwaites prestáva byť problémom. Hoci rozpúšťanie ľadu prebieha pomaly, ľadovec stále rýchlo ustupuje. Nechýba veľa a rovnováha ľadovca sa nenávratne naruší,“ vysvetľuje Peter Davis, vedúci štúdie.

V rámci výskumu vyslali vedci do 600 metrového vrtu robota menom Icefin, ktorý dokázal preskúmať spodok ľadovca. Tento robot odhalil aj štruktúru pripomínajúcu schody. Zároveň našiel v základni ľadovca trhliny, v ktorých sa ľad rozpúšťal rapídnym tempom. Práve cez trhliny môže prúd vody prenášať teplo a soľ, čím dochádza k zväčšovaniu danej trhliny. Autori výskumu tvrdia, že práve tieto trhliny môžu nakoniec odštartovať kolaps ľadovca.

ladovec Thwaites
Zdroj: Britney Schmidt, ľadovec Thwaites, praskliny  v ľade

Nová štúdia teda vysvetľuje, že nie je podstatné koľko ľadu sa rozpustí, ale akým spôsobom a kde sa ľad rozpúšťa. Keď sa do trhlín v spodnej časti ľadovca dostáva teplejšia voda, tá oslabuje celý ľadovec na jednom z jeho najslabších miest.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre