Režim Inkognito v prehliadači nefunguje, ako si myslíte, hovoria experti na bezpečnosť. Nie je vôbec tak anonymný, ako by sa mohlo zdať!

Režim Inkognito môže navodzovať, že po sebe nezanechávate stopy, ako prehľadávate internet. No nie je tomu celkom tak, hovoria experti na bezpečnosť.

Chrome inkognito_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk

Väčšina ľudí každodenne používa internet, pravdepodobne sa zhodneme, že nie úplne všetko, čo tam robíme musí byť verejné. Inkognito režim by mohol naznačovať, že to čo robíme na internet, zostane skryté pre ostatnými používateľmi internetu. Je ale tomu skutočne tak? Tento režim ale funguje trošku odlišne, ako sa môže zdať. Umožní vám „len“ skryť vašu históriu hľadania pred inými, ktorí používajú vaše zariadenie vysvetľujú experti z mcafee.com.

Aby ste mali lepšiu predstavu poviem jeden príklad. Vaša sestra má o mesiac narodeniny a vy jej idete objednať darček, zajtra však bude potrebovať váš počítač lebo musí urobiť prezentáciu do školy. Teraz by sa vám hodil práve režim Inkognito, keď ho použijete, nebude schopná nič zistiť, čo ste pre ňu pozerali ako darček. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo je to teda režim Inkognito?

Keď prehliadate internet, webový prehliadač automaticky ukladá históriu prehliadania. Akonáhle Inkognito režim ukončíte, celá história prehliadania, ktorú ste za ten čas vytvorili, sa vymaže potom, ako zatvoríte prehliadač. Keď otvoríte prehliadač neskôr, nebude tam žiadna história toho, čo ste robili na internete.

Je však dôležité poznamenať, že webové prehliadače môžu mať pre túto funkciu rôzne názvy. Google využíva pojem režim Inkognito a Firefox zase Súkromné prehliadanie. Netreba sa nechať zmýliť, síce sú to rôzne výrazy, no je to úplne rovnaká funkciu.

rezim inkognito internetovy prehliadac
Zdroj: Funstock / Shutterstock.com

Ako funguje Inkognito režim?

Keď zavriete režim Inkognito, vymažete informácie ako:

  • História vyhľadávania.
  • Súbory cookies. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o malé súbory, pomocou ktorých si vás a vaše prihlasovacie údaje pamätajú webové stránky.
  • Údaje o používaní stránok. Ide napríklad o informácie, ktoré ste zadali do formulárov webových formulárov.

Aké údaje sú ale viditeľné s režimom Inkognito?

Môže sa zdať, že režim Inkognito je úplne súkromný, no nie je tomu úplne tak. Ten, kto použije dané zariadenie, hoci nebude schopný vidieť históriu prehliadania, ale stále je tu niekto, kto všetko uvidí.

  • Poskytovatelia internetu majú prehľad o každej webovej stránke, ktorú navštívite, aj keď ste práve v režime Inkognito.
  • Webové stránky a to pomocou vašej IP adresy. IP adresa je sled čísiel a písmen, pomocou ktorých možno čiastočne identifikovať osobu na druhej strane, lebo tá je pridelená každému zariadeniu, ktoré je pripojené k internetu a komunikuje s inými zariadeniami (napr. webovými stránkami), ktoré sú pripojené k internetu. Webová stránka napríklad vidí, z akej krajiny či kraja sa pripájate k webu. Tieto údaje ale nie sú moc presné. No keď sa prihlásite, napríklad na Facebooku k svojmu účtu, tak prevádzkovateľ webu už vie dáta jednoducho spárovať.
  • Prevádzkovateľ siete (vrátane Wi-Fi siete). Bez ohľadu na to, či ste v režime Inkognito alebo nie, tak správca vašej siete vidí, čo robíte. Ak napríklad sa pripájate cez Wi-Fi sieť vo vašej práci, tak správca siete môže potenciálne monitorovať vašu online aktivitu.

Ak ste síce v režime Inkognito, no prihlásite sa na stránku ako je napríklad Instagram, anonymný teda určite nebudete. 

Prečo ľudia využívajú režim Inkognito?

Využití je naozaj dosť, poslúži aj vtedy, keď zariadenie nie je vaše je napríklad len požičané, využitím tohto režimu ochránite svoje údaje. Taktiež ak vyhľadávate niečo, čo nechcete, aby zostalo vo vašej histórii vyhľadávania, ako je napríklad kúpa darčeka.

Taktiež je tu veľká šanca, že uvidíte menej reklám ako pri normálnom vyhľadávaní. Prípadne, reklamy budú menej prispôsobené.

Je Inkognito režim bezpečný?

Váš poskytovateľ internetu a taktiež aj webové stránky stále vidia vašu IP adresu. To, že ste v Inkognito režime, vás neochráni pred potencionálnymi útokmi a pred stiahnutím škodlivého softvéru. Ak chcete zamaskovať vašu IP adresu zvážte službu VPN. Pre tých, ktorí nevedia, tak táto technológia funguje tak, že maskuje vašu IP adresu za inú. Rovnako komunikácia medzi vami a zvyškom internetu, je šifrovaná.

Rovnako treba povedať, že vaša online aktivita sa môže ukladať do vášho Google účtu, ak ste sa prihlásili do Gmailu počas toho, ako ste boli v režime Inkognito.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre