RECENZIA Tronsmart Onyx Prime: Pozeráte sa po Bluetooth slúchadlách? Možno ste ich práve našli!

Bluetooth slúchadlá Tronsmart Onyx Prime patria medzi dostupnejšie slúchadlá s nadpriemernou výdržou batérie a pomerne kvalitným zvukom. Chýba však ANC.

Zdroj: Vosveteit.sk

Približne dva týždne dozadu nám došli do redakcie Bluetooth slúchadlá Tronsmart Onyx Prime. Ide o slúchadlá, ktoré boli predstavené koncom októbra minulého roka. Hoci nejde o najlacnejšie slúchadlá, tak aj napriek tomu, vo svojej kategórii ide o jedny z dostupnejších. Poďme sa spolu na ne pozrieť.

Tronsmart Onyx Prime: Balenie a spracovanie

Ide o slúchadlá, ktoré prichádzajú zabelené v elegantnom puzdre, ktoré už asi ako tušíte, je aj nabíjacím boxom. Samotné puzdro nijako zvlášť nevyčnieva. Na zadnej strane nájdeme USB-C výstup a diódu, ktorá svieti počas jeho nabíjania. Okrem iného LED indikátor ukazuje aj úroveň nabitia batérie puzdra: bliká na modro pri 21%-100% alebo na červeno pri 1%-20%. Musím ale povedať, že na to, aby indikátor svietil, tak musíte mať vložené slúchadlá v puzdre a zároveň je potrebné stlačiť jedno z dotykových tlačidiel na slúchadlách. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rovnako treba spomenúť aj otváraciu časť puzdra, ktorá je síce mohutnou, ale na môj vkus sa otvára až príliš ľahko. Niežeby by sa puzdro samo otváralo, to nie, ale pri o niečo málo silnejšom náraze, sa jednoducho otvorí. Ďalej treba poznamenať, že oválne puzdro nie je ťažké a ľahko sa zmestí do vrecka nohavíc.

Tronsmart Onyx Prime_puzdro_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka kvality spracovania slúchadiel, tak aj napriek tomu, že sú poskladané z viacerých kusov plastu, musím uviesť, že všetko do seba zapadá ako má. Kľudne sa kvalitou môžu rovnať slúchadlám, ako sú FreeBuds 4i, ktoré sú o niečo drahšie. Z tohto pohľadu, slúchadlám nemôžem nič vyčítať. Rovnako treba povedať, že nepôsobia lacno a to ani pri dotyku. Z pohľadu komfortu nosenia, nemusíte sa báť, že by ich nosenie bolo nepríjemné. Štucne do uší sú z mäkkého silikónu, čo zvyšujú ergonomický faktor. Taktiež mi dovoľte spomenúť, že na tele slúchadiel nájdete ešte gumené háčiky, ktoré nijako nezavadzajú. Pomocou nich môžete slúchadlá spojiť, čo využijete napríklad počas aktívnejšieho cvičenia, aby vám jedno slúchadlo niekde nevypadlo a nepoškodilo sa v dôsledku pádu. Ak by háčik z nejakého dôvodu vadili, tak ich môžete dať dole.

Tronsmart Onyx Prime_sluchadla_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Poteší jednoduchá, no užitočná aplikácia

Slúchadlá sa so smartfónom prepájajú tak isto, ako každé iné Bluetooth zariadenie. Čo ale poteší, je prítomnosť mobilnej aplikácie, prostredníctvom ktorej môžete napríklad sledovať úroveň nabitia každého zo slúchadiel zvlášť. Rovnako nechýbajú ani nastavenia ekvalizéra, či možnosť úpravy dotykových gest, čo majú slúchadlá robiť potom, ako sa ich dotknete. Prostredníctvom aplikácie je možné slúchadlá rovnako aj aktualizovať.

Tronsmart
Tronsmart
Developer: Geekbuy Inc.
Price: Free

Vo všeobecnosti môžem aplikáciu vyhodnotiť ako pro-používateľskú orientovanú. Je intuitívnou a jednoduchou na ovládanie. Zároveň ponúka aj mnoho nastavení.

Tronsmart Onyx Prime: Využite kupón NNNTSOPRE, s ktorým ušetríte na cene

Ako je na tom kvalita zvuku?

V súvislosti s kvalitou zvuku, slúchadlá sú výnimočné prítomnosťou dvoch meničov. Vnútri nájdete bežný 10 mm dynamický menič, ako aj vyváženú armatúru. Zjednodušene povedané, dynamický menič je zodpovedný za vysokú hlasitosť, nízke a stredné frekvencie s basmi, zatiaľ čo menič armatúry je zodpovedný za detailné stredné a vysoké frekvencie. Čo to však znamená? Tieto meniče slúžia na vytvorenie širšej a detailnejšej zvukovej scény. Frekvenčný rozsah slúchadiel sa pohybuje od 10 Hz do 25 kHz.

Tronsmart Onyx Prime_sluchadla_pohlad_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Slúchadlá poháňa čip Qualcomm QCC3040, ktorý sa okrem podpory bežných kodekov SBC a AAC môže pochváliť kompatibilitou s aptX a aptX Adaptive. Poteší aj prítomnosť technológií Qualcomm TrueWireless Mirroring (ide o technológiu maximalizujúcu kvalitu zvuku a úsporu energie), či cVc Echo Cancelling (ide o technológiu potláčajúcu hluk na pozadí počas rozprávania do mikrofónu). Čo mi však v slúchadlách chýbalo, je podpora ANC. Paradoxom je, že spomínaný čip túto technológiu podporuje a preto nechápem, prečo ju Tronsmart do slúchadiel neimplementovalo. Ide o technológiu aktívneho potláčania okolitého zvuku. Musím ale uviesť, že slúchadlá sú aj napriek absencii tejto technológie schopné za určitých okolností vo vysokej miere odizolovať zvuk z okolia.

Tronsmart Onyx Prime_sluchadla_pohlad_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Tak či onak, pri hodnotení kvality zvuku, môžem povedať, že v tejto cenovej kategórii je veľmi dobrý. Trosnmart kladie už tradične dôraz na nízke frekvencie. Basy sú hutné, pomerne hlboké a to aj pri vyšších hlasitostiach, kedy ich cítite priamo na „ušných bubienkoch“. Tento zvuk sa najlepšie hodí pre elektronickú hudbu, či pop music, ale aj rock. Slúchadlá však okrem iného mieria aj na hráčov počítačových hier, kde záleží na každej milisekunde. Tronsmart ich vybavilo špeciálnym režimom pre hráčov hier, kde latencia je nižšou, ako býva štandardom pri bezdrôtových slúchadlách. Technológia je navrhnutá tak, aby zvýšila stabilitu a spoľahlivosť spojenia medzi slúchadlami a zdrojom zvuku. To všetko je možné vďaka protokolu Bluetooth 5.2. Rovnako dôjde aj k prekonfigurovaniu vlastností zvuku, aby ste počuli svojich súperov o niečo lepšie. Čo sa týka mikrofónu, tak myslím si, že s ním budete pomerne spokojný. Prenášaný zvuk je dostatočne kvalitný, a to či už pri telefonátoch, tak aj pri komunikácii počas hrania hier spolu s vašimi spoluhráčmi.

Tronsmart Onyx Prime: Výdrž batérie poteší

V prípade batérie, slúchadlá sú schopné podľa výrobcu nepretržite hrať približne 7 hodín a keď do toho zarátame aj energiu z nabíjacieho boxu, tak je to 40 hodín. Samozrejme, tieto hodnoty sú uvádzané pri podmienke, že hlasitosť slúchadiel je nastavená na 50%. Aká je ale realita? So slúchadlami sa mi podarilo fungovať na jedno nabitie niečo medzi 5 až 6 hodinami. Nie je to málo, to určite nie, ale nie je to ani to, čo deklaruje výrobca. Úroveň hlasitosti som mal nastavenú niekde na úrovni okolo 50%. Mimochodom, box ponúka dostatok energie na štyri plné nabitia batérie slúchadiel.

Tronsmart Onyx Prime_sluchadla_bateria
Zdroj: Vosveteit.sk

Kde je ale háčik?

Zatiaľ z textu vyššie môžete mať pocit, že ide o dokonalé slúchadlá. Nuž, áno aj nie. Tronsmart muselo niekde šetriť. Už vyššie som naznačil, že chýba technológia ANC, čo je škoda. Hoci silikónové štucne sú schopné odizolovať zvuk pomerne dostatočne, tak ide stále len o „fyzickú“ bariéru, ktorá nie je vždy dokonalou. V hlučnejšom prostredí jednoducho je počuť zvuky z pozadia, bohužiaľ.

Tronsmart Onyx Prime_sluchadla_pohlad_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako treba spomenúť, že slúchadlám absentuje aj technológia bezdrôtového nabíjania, ktorá je pri tomto type zariadení čoraz žiadanejšou. Na druhej strane, box možno nabíjať aspoň prostredníctvom USB-C výstupu, ktorý je dnes prítomným všade.

Tronsmart Onyx Prime: Záverečný verdikt

Slúchadlá aktuálne stoja okolo 50 až 60€. Pri tejto cene musím povedať, že by som si už radšej priplatil pár € a kúpil si iné s podporou ANC. Čo musím však povedať je, že často sa pohybujú v rôznych akciách s cenovkou niečo medzi 30 až 40€. Pri tejto cenovke môžem povedať, že stoja za tie peniaze. Spracovanie slúchadiel je na vysokej úrovni, ale aj zvuk na túto cenu je nadpriemerný. Ak vás slúchadlá zaujali, tak nižšie nájdete kupón, pomocou ktorého zrazíte cenu pod 40€.

Tronsmart Onyx Prime: Využite kupón NNNTSOPRE, s ktorým ušetríte na cene

Slúchadlá by som preto odporučil ľuďom, ktorí majú obmedzený rozpočet, resp. nechcú za tento typ zariadenia minúť 50 a viac €. Vo všeobecnosti, v cenovej kategórii okolo 30 až 40€, nájdeme len málo slúchadiel tejto kvality.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre