RECENZIA: Honor 9X Pro – dychberúci fotoaparát, ale bez Google služieb. Oplatí sa jeho kúpa? Dozviete sa

Aké je súžitie takmer dokonalého dostupného smartfónu s “domácimi” službami od Huawei? Dozviete sa v dnešnej recenzii

honor 9x pro dizajn
Zdroj: Vosveteit (Tomáš Krajčoviech)

Spoločnosť Honor, patriaca pod krídla čínskeho telekomunikačného giganta Huawei, uvádza na slovenský a český trh ďalší zaujímavý smartfón, ktorý by mal vďaka svojím najnovším technologickým výdobytkom a nízkej cene osloviť masy. Ako už ale väčšina z vás určite vie, najnovšia novinka Honor 9X Pro prichádza na náš trh s jedným veľkým nedostatkom, ktorý mu možno veľká časť potencionálnych zákazníkov “neodpustí”. Ide o Mobilné služby Google, ktoré využíva veľká časť z nás. Inými slovami, pouzivanie smartfón je v istých momentoch výrazne obmedzujúce. Aké je však súžitie takmer dokonalého dostupného smartfónu s “domácimi” službami od Huawei sa dozviete v dnešnej recenzii.

Honor 9X Pro a jeho balenie

honor 9x pro vysuvaci selfie fotoaparat
Zdroj: Vosveteit (Tomáš Krajčoviech)

Balenie smartfónu Honor 9X Pro je o čosi bohatšie, ako ponúka väčšina smartfónov, ktoré sa mi dostali pod ruky. V balení sa nachádza samotný smartfón, pribalený nabíjací adaptér s výkonom 15W, nabíjací kábel USB Type-C koncovkou, ako aj štandardný silikónový priesvitný obal. Na úplnom dne balenia sa nachádzajú slúchadlá Honor, ktoré nepôsobia príliš kvalitným dojmom a osobne si myslím, že pribalovanie klasických slúchadiel je už akýsi prežitok, ktorý väčšina zákazníkov neocení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
honor 9x pro balenie 2
Zdroj: Vosveteit (Tomáš Krajčoviech)

Nadčasový dizajn bez zbytočných výrezov

Zariadenie pôsobí ihneď po otvorení balenia ako vlajková loď a to najmä minimálnym, ba až žiadnym rámikom okolo displeja na troch hranách, ako aj vďaka unikátnemu farebnému prevedeniu, ktorého odtiene sa menia v závislosti od uhlu, pod ktorým sa naň pozeráte. Vďaka takémuto špeciálnemu dizajnovému vyhotoveniu je na zadnej strane v niektorých momentoch vidieť štýlové X-ko, ktoré reprezentuje modelový rad 9X. 

honor 9x pro dizajn
Zdroj: Vosveteit (Tomáš Krajčoviech)

Prednej strane zariadenia logicky dominuje veľký 6,59-palcový HONOR FullView Displej s rozlíšením 2340 x 1080 pixelov. Ide o klasický IPS-LCD displej, takže očakávaná jasnosť je na mieste, no osobne ma celkom potešila aj sýtosť farieb, porovnateľná s “vlajkovými” OLED displejmi. Zaujímavosťou je aj zabudovaný filter modrého svetla s certifikátom TUV Rheinland. Displej je podľa môjho názoru na naozaj vysokej úrovni a pri pohľade na cenu tohto zariadenia ide o prémiový prvok. Viacerých poteší aj fakt, že na prednej strane nenájdete žiadne výrezy v displeji, či iné dizajn narúšajúce prvky. 

honor 9x pro displej
Zdroj: Vosveteit (Tomáš Krajčoviech)

Keď som už pri celkovom vzhľade, spomeniem aj prítomnosť čítačky odtlačkov prstov v pravej hrane zariadenia, ktorá zároveň slúži ako tlačidlo napájania. Takéto riešenie je momentálne podľa môjho názoru omnoho jednoduchšie, no zároveň príjemnejšie pre používateľa, keďže dnešné čítačky odtlačkov prstov priamo v displeji nepatria v tejto cenovej relácii za ideálne. 

honor 9x pro dizajn 2
Zdroj: Vosveteit (Tomáš Krajčoviech)

Nad tlačidlom napájania sa zas nachádzajú tlačidlá pre ovládania hlasitosti. Na hranách zariadenia sa ďalej nachádza slot pre 2 nano SIM karty s možnosťou výmeny jednej SIMky za SD kartu (až 512 GB). Na spodnej hrane zariadenia sa nachádza klasický USB Type-C port a reproduktor, na môj vkus dosť hlučný, no pre milovníkov počúvania hudby zo smartfónu pomerne dobrý.

Vo výkonnostných testoch neexceluje, no treba bežnému zákazníkovi viac?

Smartfóny od spoločnosti Huawei, ako aj smartfóny Honor, patria už roky medzi jedny z výkonnejších na trhu a to najmä stále zlepšujúcemu sa vývoju mikročipov v útrobách vývojového centra HiSilicon. Vďaka tejto sinergii prichádza aj Honor 9X Pro so špičkovým procesorom Kirin 810, ktorý je postavený na 7 nm architektúre. Výkonovo tomuto čipsetu dopomáha až 6GB RAM.

honor 9x pro emui
Zdroj: Vosveteit

Takmer ihneď po spustení zariadenia som sa tak vrhol do testovania výkonnostnej stránky tohto zariadenia, ktoré sa z marketingového hľadiska pýši rôznymi hernými režimami, či inými “výdobytkami” zvyšujúcimi celkový výkon. Smartfón rozhodne netrhá výkonnostné rebríčky AnTuTu či Geekbench, no je skôr zameraný na zvládnutie náročnejších situácií v “praxi”. Keďže smartfón ponúka špeciálny režim GPU Turbo 3.0, môžete počítať s tým, že najpopulárnejšie hry pre smartfóny budú preňho doslova jednohubkou. V niektorých situáciách sa rozhodne hodí aj zaujímavá aplikácia s názvom Optimalizátor, ktorá sleduje vyťaženie zariadenia a umožňuje vypnutie aplikácií na pozadí či pozastavenie niektorých procesov jedným kliknutím.

Fotografická „paľba“

honor 9x pro fotoaparat
Zdroj: Vosveteit (Tomáš Krajčoviech)

Jedným z najväčších marketingových ťahákov smartfónu Honor 9X Pro je fotografická výbava. Pri prvotnom pohľade na špecifikácie zadného smartfónu som si povedal, že asi bude porovnateľný so svojimi konkurentmi v cenovej hladine do 300 eur, ktorí zväčša nesklamú, no zázraky jednoducho nevykonávajú. Prax ma však celkom prekvapila, keďže výsledné fotografie sú podľa mňa vcelku dobré a to vo väčšine špeciálnych režimov, na ktoré upozorňuje aj priamo spoločnosť Honor. 

honor 9x pro slimak
Zdroj: Vosveteit

Hlavný snímač s rozlíšením 48 Mpx a svetelnosťou f/ 1.8 dokáže vytvárať nielen krásne fotografie okolia, či portréty, ale aj vcelku obstojné nočné fotografie a to najmä vďaka pokročilým schopnostiam umelej inteligencie. V niektorých momentoch sa určite hodí aj 8 Mpx širokouhlý fotoaparát so svetelnosťou f/ 2.4 a 120-stupňovým záberom. Pri vytváraní portrétov iných osôb, či fotení záberov s romazaným pozadí prichádza na scénu 2 Mpx pomocný hĺbkový snímač s identickou svetelnosťou. Výsledky z praxe ukázali, že každý jeden zo snímačov má zmysel, čo sa nedá povedať o všetkých fotoaparátoch, ktoré dnes nájdeme na trhu. 

honor 9x pro normal a nocny rezim
Zdroj: Vosveteit

Výsledné fotografie sú z môjho pohľadu viac než prekvapivé a častokrát sa na ich vylepšení podieľa pokročilý softvér a umelá inteligencia. Bokeh efekt vytvorený primárne špeciálnym snímačom vyzerá oproti softvérovej úprave omnoho lepšie. Na výbornú hodnotím aj primárny 48 Mpx snímač. Širokouhlé fotografie ma však tak neohúrili, i keď ide o zaujímavú funkciu ktorá sa môže hodiť pri fotení pamiatok či širokých záberov okolia, čiastočne odlišné farby a menšia ostrosť sú podľa mňa nežiadúce a osobne by som v takýchto situáciách siahol po panoráme, poprípade 360-stupňovej panoráme. 

honor 9x pro normal vs sirokouhly
Zdroj: Vosveteit

Čo sa týka selfie fotoaparátu a kvality videí, oba aspekty sú výrazne zasiahnuté cenovkou samotného zariadenia. V prípade vysúvacieho selfie fotoaparátu by som ocenil o čosi živšie farby, no na vytvorenie selfíčok bohate postačuje. Kvalita videí zo zadnej i prednej strany je použiteľná, pričom zadnú stranu podporuje dobre fungujúca stabilizácia. Kvalita 1080 p a 60 fps a 1080 p a 30 fps v prípade selfie fotoaparátu je vhodná pre natáčanie “domácich” videí, no žiadnu akciu a zaujímavé schopnosti od nich určite netreba očakávať.

honor 9x pro normal vs sirokouhly 2
Zdroj: Vosveteit

Viac než jednodňová výdrž batérie

Čo ma však na smartfóne Honor 9X Pro prekvapilo najviac bola výdrž na jedno nabitie batérie. Tá ponúka kapacitu 4 000 mAh, čo je aktuálne na trhu taký vyšší štandard, teda najmä pri pohľade na cenovku a špecifikácie zariadenia. Po predošlej skúsenosti s dostupnejšími smartfónmi, ktoré ponúkali aj papierovo väčšiu výdrž (napr. Samsung Galaxy M21, som od novinky od Honoru nemal veľké očakávania, no prax ma zase raz pomerne značne potešila.

honor 9x pro emui 2
Zdroj: Vosveteit

I keď Honor tvrdí o smartfóne, že zvládne celý deň na jedno nabitie, pri mojom používaní to bolo aj viac ako 1 bežný deň. Bežné používanie smartfónu pri práci, počúvanie hudby v aute cez Bluetooth a občasné fotenie sú pre smartfón bez záťažové úkony. Pochopiteľne, pri hraní hier treba počítať s tým, že sa môže výdrž znížiť na zhruba 10 hodín. Pribalený 15W adaptér určite nesklame, no zázraky od neho netreba očakávať. Osobne som si vystačil so zhruba hodinkou, až hodinkou a pol nabíjania vo večerných hodinách.

EMUI a abstinencia služieb Google

Keďže som už roky fanúšikom smartfónov Pixel od spoločnosti Google, ako aj fanúšikom natívneho čistého Androidu, nadstavby jednotlivých výrobcov mi vo väčšine prípadov prekážajú. Priznám sa, že nadstavba EMUI 9.1 určite nebude patriť medzi moje najobľúbenejšie, no na jej používanie som si po pár hodinách aktívneho používania zvykol. Prekvapila ma však prehľadnosť niektorých súčastí systému, keďže bežným javom je, že nový používateľ dlho nevie vyhľadať funkcie a nastavenia, ktoré požaduje. 

honor 9x pro tapety
Zdroj: Vosveteit

Nadstavba je v spojení s procesorom Kirin 810 svižná a voči jej rýchlosti a svižnosti nemám žiadne výhrady. Z tohto pohľadu spravili vývojári Honoru naozaj skvelú prácu. O niečo menej prehľadné mi však prišli niektoré systémové aplikácie, napríklad taká aplikácia fotoaparátu. S hľadaním niektorých nastavení v aplikácii som mal spočiatku problém, no pochopiteľne, po niekoľkých razoch na to človek príde. 

honor 9x pro fotoaparat 2
Zdroj: Vosveteit (Tomáš Krajčoviech)

Ako som však už spomínal na začiatku, veľkým nedostatkom, ktorý môže odradiť veľkú časť záujemcov, je práve abstinencia služieb Google, na ktoré sa spolieha veľká časť z nás. Keďže som so službami Google doslova prepojený, nakopnutie smartfónu bolo pre mňa osobne dosť zložité. I keď smartfón ponúkal nahratie aplikácií a niektorých údajov zo staršieho zariadenia, chýbajúci obchod Play a naviazenie všetkých účtov práve na účet Google bolo veľkou prekážkou. Niektoré údaje z pôvodného smartfónu som do Honoru jednoducho nedostal, podobne je na tom väčšina aplikácií. Obchod Huawei AppGallery sa síce rozrastá pomerne rýchlo, no veľkú časť aplikácií som aj tak musel sťahovať z obchodov tretích strán. Ak si myslíte, že v takom prípade sa môžete konečne prihlásiť do svojich účtov, ste na omyle. Softvér smartfónu jednoducho blokuje akékoľvek prihlásenie sa prostredníctvom Google služieb. Huawei, respektíve Honor sa snažia tento nedostatok vykryť dosť očividne, čo môže nalákať množstvo používateľov. K dispozícii totižto ihneď po založení účtu dostanete veľké bezplatné cloudové úložisko, ako aj ďalšie služby konkurujúce službám Google. Pre mňa osobne to však nedokáže vykryť negatíva chýbajúcich Google služieb, no používatelia ktorí sa službám Google notoricky vyhýbajú, by tento aspekt určite nevadil.

Záver

Smartfón Honor 9X Pro patrí momentálne medzi najlepšie smartfóny na trhu vo svojej cenovej kategórii. S cenovkou iba 279.00 eur ide o naozaj výborný smartfón s postačujúcim výkonom aj pre tých náročnejších, pričom veľkou výhodou je zadný fotoaparát s pokročilými schopnosťami, ktoré mu môže závidieť mnoho konkurentov. Chýbajúce služby spoločnosti Google však môžu pre veľkú časť záujemcov znamenať veľké mínus, no je zjavné, že Huawei sa snaží obchod AppGallery rozbehnúť čo najrýchlejšie, ako to len ide.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre