RecenzieSpravodajstvo

Testovali sme jedného z najlepšie ovládateľných dronov vo svojej cenovej kategórii – REDPAWZ R020, ktorý poteší cenou

Do redakcie nám po dlhšej dobe zavítal dron, konkrétne REDPAWZ R020, ktorý nás z viacerých uhľov pohľadu prekvapil, ale zároveň aj v niektorých prípadoch doslova sklamal. Predtým ako začneme opisovať naše skúsenosti s týmto dronom, tak berte do úvahy, že sa jedná o zariadenie, ktoré sa štandardne predáva za približne 70 €.

Balenie, príslušenstvo a konštrukcia

Hneď ako sme rozbalili balenie s dronom, tak nás čakalo veľmi milé prekvapenie. Nie, nenašli sme žiaden darček, ale z konštrukčného hľadiska sa jedná o jeden z najlepšie spracovaných dronov vo svojej cenovej kategórii. Všetky štyri „krídla“ sú vystužené a pevné ako aj telo drona je vyhotovené z tvrdeného plastu. Výsledne dron prežije aj tvrdšie „zaobchádzanie“ (nižšie vo videách budete môcť vidieť naše letecké faily ako napríklad priamy náraz do betónového stĺpa a podobne). V balení sa okrem samotného drona nachádzali ešte krytky na vrtule, náhradné vrtule, nabíjačka, ovládač a niekoľko návodov, ktoré asi nikdy neotvoríte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prejdime teraz k samotnému príslušenstvu. Začnime s vrtuľami. Tých nájdete v balení celkovo 8, pričom na každé krídlo pripadnú 2. Znamená to, že ak sa Vám podarí zlomiť napr. na rovnakom krídle vrtulu 2x, tak si budete musieť dokúpiť novú. Nám sa prvá vrtuľa zlomila asi po piatich silnejších nárazoch a až po naštudovaní návodu, prečo nám nechcel dron vzlietnuť, sme zistili, že nie je jedno, akú vrtuľu nasadzujete na jednotlivé krídla. Samotné vrtule je možné chrániť špeciálnymi krytkami – my sme sa ich rozhodli nepoužívať a to z dôvodu, že nám pri nárazoch padali, keď sme sa učili s dronom lietať a ich nasadzovanie trvalo pekelne dlho.

REDPAWZ R020 recenzia_2
Zdroj: vlastný

Ovládač, ktorý je dodávaný s dronom, radíme medzi tie kvalitnejšie. Skvele sa drží v ruke a čerešničkou na torte bola možnosť „vysunutia“ úchytky na telefón. K samotnému ovládaniu telefónu sa vrátime neskôr.

REDPAWZ R020 recenzia ovladac a dron
Zdroj: vlastný

Ovládanie drona – hravo to zvládne aj amatér

Drona sme ovládali väčšinu času prostredníctvom dodaného ovládača – reakcie boli rýchle a nestretli sme sa so žiadnym zaváhaním, čo nás veľmi milo prekvapilo. S dronom sme nalietali celkovo približne 4 hodiny v priebehu 1 týždňa. Reálne sme sa ho naučili ovládať približne za 30 minút a to tak, aby sme s ním mohli lietať aj v byte bez toho, aby sme narážali do stien či nábytku. Ako sme s ním šantili, si môžete pozrieť v krátkych videách nižšie. Drona možno ovládať aj smartfónom, ale samotné ovládanie nie je až tak komfortné. Preto jednoznačne odporúčame používať ovládač. Zároveň je však možné využívať transmisiu obrazu do telefónu. Mimochodom, prostredníctvom ovládača ako aj smartfónu, je možné robiť jeden trik – 360 stupňový flip. Jedná sa o drobnosť, ktorá síce nie je nič extra, ale vyzerá to dobre.

Aby sme nezabudli, dron disponuje funkciou „One Key Return“, ktorá slúži na to, aby ste sa vedeli s dronom vrátiť do pôvodnej pozície, ak zaletíte ďaleko a „spanikárite“, že sa neviete s dronom vrátiť späť. Doletová vzdialenosť tohto drona je približne 50 metrov.

Kamera. Nazvali by sme ju skôr ako módny doplnok

Kamera drona je kategória sama o sebe. Hneď na úvod povieme – tento dron nepatrí medzi video kráľov. Videá sú s ním v podstate nepozerateľné. Nejedná sa ani tak o rozlíšenie (ktoré je HD), ale o to, že dron so smartfónom na krátke chvíle „stráca“ kontakt, čo sa týka natáčania videí. Výsledok nášho natáčania si môžete pozrieť nižšie (pozn. redakcie: video bolo natáčané za šera).

V prípade fotografií môžeme povedať, že neurobíte fotku, ktorú by ste dali na billboard – kvalitou nesklame, ale ani nijak nenadchne. Vo všeobecnosti kvalitu však hodnotíme ako podpriemernú. Druhým dychom však treba dodať, že cenovka tohto drona sa pohybuje okolo 70 €.

Batéria a výdrž letu

WAU! Takto by sme vystihli výdrž tohto drona na jedno nabitie. Hoci výrobca sľubuje „len“ 10 minút letu, tak nám sa reálne podarilo nalietať približne 13-15 minút. Čerešničkou na torte je, že dron sa dá objednať s dvomi batériami,(kapacita jednej batérie je 1000mAh) pričom jeho cena trošku stúpne (asi o 5€), ale bola by škoda nevyužiť možnosť dokúpenia druhej externej batérie. Výsledne tak možno s dronom lietať približne 20 až 30 minút, vrátane prenosu obrazu.

Dron REDPAWZ recenzia
Zdroj: vlastný

Postrehy z používania iných dronov a pre koho je tento kúsok určený

Určite poznáte príslovie: „nie sme tak bohatí, aby sme kupovali lacné veci“. Reálne sme doteraz v ruke držali necelú desiatku dronov a musíme hneď povedať, že kupovať drona za 20 € je ako keby ste ich vyhodili z okna. Nie tak dávno sme si objednali drona v super akcii, no bohužiaľ nám odletel. Áno, čítate správne, odletel – vzlietli sme do výšky niekoľko desiatok metrov a zrazu zatočil, nereagoval a už sme ho nenašli. Preto ak patríte medzi začiatočníkov, tak tento dron patrí medzi jednu z najlepších volieb – je totiž skvelo ovládateľný. Okrem toho je z hľadiska konštrukcie veľmi pevný a odolný voči nárazom. Nie je však dokonalý. Hlavnú výčitku máme voči kamere, ktorá neposlúži na nič viac ako podpriemernú fotografiu. Inými slovami, ak hľadáte drona, s ktorým sa chcete vyšantiť a nechcete siahať hlboko do vrecka, tak toto je pre vás dokonalá voľba. Ak však hľadáte selfie drona, tak na tohto rovno zabudnite. Drona sme si objednali z e-shopu Geekbuying.com z nemeckého skladu, kde sme ho našli v najlepšie cenovej ponuke v porovnaní s inými e-shopmi a zároveň e-shop ponúkal možnosť doručenia varianty s dvomi batériami. Doma sme ho mali približne za 3 dni.

Zdroj: vlastný

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close