RecenzieSpravodajstvoXiaomi

RECENZIA: Chytré hodinky Xiaomi Haylou Solar s mesačnou výdržou batérie, ktoré nestoja veľa. Aké sú v praxi?

Myslíte si, že inteligentné hodinky za pár desiatok eur nestoja ani za reč? Hodinky Haylou Solar vyvracajú všetky podobné fámy

Veľká časť z našich čitateľov už iste vie, že sme veľkými fanúšikmi inteligentných hodiniek. Pod ruky sa nám za pár posledných rokov dostali desiatky unikátnych modelov, či už hovoríme o drahých “vlajkonosičoch” v rámci segmentu inteligentných hodiniek, alebo najdostupnejších modeloch, ktorých cena začína nad hranicou 10 eur. Tentokrát vám prinášame opäť zaujímavú recenziu a naše zhodnotenie naozaj dostupných a už dobre známych hodiniek Haylou Solar, za ktorými stojí už notoricky známa spoločnosť Xiaomi.

haylou solar uv
Zdroj: Vosveteit.sk

Na úvod iba uvádzame, že hodinky nám na recenziu poskytol zahraničný e-shop Cafago.com, prostredníctvom ktorého si ich môžete zakúpiť aj dnes a to v naozaj zvýhodnenej ponuke. Hodinky Haylou Solar nám do redakcie zavítali pred zhruba 10 dňami, pričom sme sa takmer okamžite pustili do ich aktívneho testovania. 

Globálna verzia Haylou Solar LS05

Dizajn funkčnosť chytrých hodiniek Xiaomi Haylou Solar

xiaomi haylou solar 7
Zdroj: Vosveteit.sk (Tomáš Krajčoviech)

Ihneď po otvorení klasického balenia sme zostali milo prekvapení, keďže nás hneď na prvý pohľad zaujil výborný dizajn samotného tela hodiniek. I keď výrobca udáva, že telo hodiniek je kovové, nečakali sme tak dobré spracovanie a výsledný dizajn v realite. Telo hodiniek je už na pohľad odolné, pričom nás prekvapilo aj pri náročnejších fyzických aktivitách. Samotné telo sa počas testu neoškriabalo, neobúchalo, či nezapackalo, čo by ste na prvý pohľad určite nepovedali. Príjemné je aj pri styku s kožou, napríklad pri behu, či bicyklovaní a to aj v extrémne horúcom počasí, kedy sa potu jednoducho nevyhnete. Dizajnovo nápadité telo hodiniek dopĺňa klasický silikónový remienok, ktorý čiastočne ”okresáva” možnosti využitia a nosenia, napríklad pri formálnejších stretnutiach, no stále sú na tom hodinky z dizajnového hľadiska lepšie, ako ktorékoľvek iné športové hodinky. Z hľadiska funkčnosti tak ide o naozaj skvelé vyhotovenie aj na bežné nosenie, ako aj na športové aktivity, keďže sa môžete bez problémov spoľahnúť na krytie IP68

Displej so skvelým rozsahom jasu a štandardným rozlíšením

Na spomínanom výraznom kovovom tele hodiniek sa pýši okrúhly TFT displej s veľkosťou 1,28 palca a rozlíšením 240 x 240 pixelov. Samotné rozlíšenie je už v tejto cenovej kategórii akýmsi štandardom, no bežného zákazníka nijako nesklame a je aj z nášho pohľadu úplne postačujúce. Síce nie je zrovna určený na čítanie e-mailov a malých písmenok, no sami radšej využívame hodinky primárne na športové aktivity, či notifikácie, pričom si samotné dlhšie správy a e-maily pozrieme priamo na smartfóne. Čím nás ale TFT displej oslovil najviac je jeho skvelý rozsah jasu, ktorý bol doposiaľ jeden z najlepších, aký sme pri inteligentných hodinkách s touto cenovkou videli. Samozrejmosťou je automatická regulácia jasu, ktorá bezproblémovo stlmí jas na úplné minumum a to až tak, že na vás hodinky nesvietia ani v noci. Na druhú stranu, pri silnom a priamom slnečnom svetle sú hodinky taktiež špičkové a nemali sme s nimi problém ani počas bicyklovania počas úplného obeda na priamom slnku. Za túto schopnosť majú od nás hodinky naozaj veľký palec hore. 

Lepšiu výdrž snáď nenájdete pri žiadnom konkurentovi

haylou solar balenie
Zdroj: Vosveteit.sk

Druhou silnou stránkou, ktorú zrejme najviac promoval samotný výrobca, je výdrž batérie, ktorá by mala dosahovať údajných 30 dní pri štandardnom využití. Pred testom sme si mysleli, že dosiahnutie takejto výdrže je nemožné, no náš test nás presvedčil o úplnom opaku. S niekoľko hodinovými aktivitami so zapnutým GPS a aktívnym sledovaním srdcového monitoringu môžete počítať aj celý mesiac. V našom prípade klesla za viac ako 10 dní batérie iba o niečo málo cez 30 percent, takže sa nejedná o nereálny údaj. Samozrejme, ak si zapnete funkciu neustáleho monitorovania srdcovej frekvencie a plánujete vykonávať dlhá a náročné športové aktivity každý deň, treba počítať s miernym poklesom, no trúfneme si povedať, že aj v takomto prípade bude výdrž hodiniek na úrovni niekoľkých týždňov. Z vlastnej skúsenosti vieme povedať, že malý nabíjací kábel s klasickou USB koncovkou vytiahnete z originálneho balenia až po týždňoch aktívneho používania. 

Rozšírené možnosti využitia

I keď hodinky na prvý pohľad nepôsobia úplne športovo, nemusíte počítať s nejakými kompromismi. Na túto cenovú kategóriu sú hodinky vybavené štandardným optickým senzorom pre sledovanie srdcovej frekvencie, pričom inteligentné algoritmy dokážu pomerne dobre zhodnotiť vašu výkonnosť počas samotných fyzických výkonov. Softvér hodiniek zároveň ponúka možnosť výberu až z 12 prispôsobených športových režimov, medzi ktorými nájdete štandardné športy. Bohužiaľ, plavecký režim na hodinkách budete hľadať márne, čo je za nás malé mínus, no väčšina hodiniek v tejto kategórii plavecký režim (poprípade plavecký režim čo stojí naozaj za to) neponúka, takže sme s tým aj vopred počítali. Samozrejmosťou je GPS sledovanie polohy počas vykonávania aktivít, či počítadlo kalórií po zadaní vašich údajov, alebo sledovanie a analýza spánku. 

Používateľské prostredie je jednoduché, no aplikácia do smartfónu nepatrí medzi najkrajšie

Na záver sa dostávame k samotnému užívateľskému prostrediu a prepojeniu so smartfónom. Softvér hodiniek celkovo hodnotíme za svižný a prehľadný, a zvyknete si naň pomerne rýchlo. Pri vodorovnom posúvaní narazíte na bežné prehľad dennej aktivity, meranie srdcovej frekvencie, prehľadnú aplikáciu počasia, prehľad vášho posledného spánku, ale nájdete aj zaujímavú funkciu Take a break, ktorá sa hodí po vykonávaní náročných fyzických aktivít, alebo pri strese. Funkcia s odpočtom 1 alebo 2 minút vám presne ukazuje kedy máte vdychovať alebo vydychovať vzduch, pričom frekvencia je značne relaxačná a uvedie vás do pokoja aj behom spomínanej minútky. 

xiaomi haylou solar 6
Zdroj: Vosveteit.sk (Tomáš Krajčoviech)

Druhou stranou softvéru je však mobilná aplikácia (dostupná pre Android aj iOS) Haylou Fit, ktorá z nášho pohľadu nepatrí medzi úplne najlepšie. Pre nájdenie bežných prehľadov o “dnešných” aktivitách, či o poslednom spánku stačí otvoriť aplikáciu a zobraziť domovskú stránku, no hľadanie aktivít, či niektorých nastavení nemôžeme označiť za intuitívne.

haylou solar appka haylou fit 2
Zdroj: VoSveteIt.sk

Áno, v aplikácii nájdete všetko behom pár kliknutí a po čiastočnom cviku a zapamätaní si postupov nebudete mať s ničím problém, no nejde o úplne intuitívnu aplikáciu, ktorej prostredie vám “padne do rúk” za pár desiatok sekúnd. 

haylou solar appka haylou fit
Zdroj: VoSveteIt.sk

Globálna verzia Haylou Solar LS05

Záver

 Aké je teda naše záverečné hodnotenie? Ak rozmýšľate nad kúpou inteligentných hodiniek za rozumnú cenu, ktoré by vám skvele poslúžili na bežné nosenie do práce a školy, no zároveň by bez problémov zvládli aj náročné aktivity, Haylou Solar sú skvelá voľba. Viacerých môže zaujať aj nadštandardná výdrž batérie, ktorá hrá pri výbere lacných hodiniek často veľkú rolu. 

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close