SpravodajstvoTechnológie

Qualcomm rozširuje rady svojich mobilných procesorov strednej triedy. Toto je nový Snapdragon 665 & 730

Svetový výrobca mobilných čipov Qualcomm, predstavil nové prírastky do rodiny mobilných procesorov strednej triedy. Stalo sa tak na podujatí AI, ktoré sa nedávno konalo v americkom San Franciscu. Pozrime sa teda, čo nové prinášajú procesory Snapdragon 665 a Snapdragon 730.

Nový Qualcomm Snapdragon 665

Novinka Snapdragon 665 je založená na netradičnom 11nm výrobnom procese, ktorý zaručuje väčší výkon oproti jeho minuloročnému predchodcovi. Za jeho predchodcu môžme považovať naozaj obľúbený procesor Snapdragon 660, ktorý bol jedným z najvyužívanejších procesorov v rámci segmentu smartfónov strednej triedy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
qualcomm snapdragon 665
Zdroj: Qualcomm

Samozrejme, nový procesor nemá zaručovať len vyšší výkon, ale aj lepšiu konektivitu, či väčšiu „inteligenciu“. O výkon procesoru sa najnovšie stará štvorica jadier Kryo 260 (A73), ktorá je doplnená ďalšou štvoricou jadier Kryo 260 (A53). Veľkým krokom vpred je ale hlavne nárast grafického výkonu, ktorý prinieslo jadro Adreno 610, ktoré je nie len výkonnejšie, ale má zároveň značne nižšiu spotrebu energie. 

Čo sa ďalších aspektov týka, nový procesor podporuje jediný objektív s rozlíšením až 48MP, pričom výrobcovia môžu siahnuť až po trojitom fotoaparáte. Za zmienku určite stojí aj fakt, že nová generácia procesoru má zaručiť až dvojnásobne vyšší výkon umelej inteligencie. 

Qualcomm Snapdragon 730

Procesor Qualcomm Snapdragon 730 je kvázi novým vlajkonosičom procesorov triedy Snapdragon 700. Postavený je na úplne novom 8nm výrobnom procese, ktorý si Samsung vypožičal od juhokórejského Samsungu. Aj v tomto prípade má procesor až 8 jadier, rozdielom však je, že 730tka využíva dve konfigurácie jadier Kryo 470. Celkový výkon, oproti staršiemu Snapdragonu 710, tak narástol až o 35 percent.

qualcomm snapdragon 730_opt
Zdroj: Qualcomm

Veľkou novinkou v tomto segmente je aj zabudovaný modem X15 LTE, ktorý spĺňa najnovší štandard WiFi 6. Skvelou správou tiež je, že aj Snapdragon 730 obdržal obrovský nárast výkonu v rámci umelej inteligencie, ktorá je takisto dvojnásobne výkonnejšia oproti predošlej generácii, podobne ako Snapdragon 665.

Výkonnejší variant Snapdragon 730G

Úplnou čerešničkou na torte je špeciálny variant Snapdragon 730G. Qualcomm tvrdí, že tento čip má zvýšiť latku pri hraní hier na smartfónoch, ktoré bude oveľa dostupnejšie, ako predošlé roky. Na hranie hier ste museli vlastniť naozaj výkonný smartfón, zväčša vlajkonosiča vybraného výrobcu. Nový vylepšený grafický čip v procesore Snapdragon 730G ale zaručuje až o 25 percent vyšší grafický výkon pri správnej optimalizácii. Takýto smartón by mohol následne výrazne posilniť segment herných smartfónov strednej triedy.

qualcomm snapdragon procesory strednej triedy_opt
Zdroj: Qualcomm

Na záver treba určite spomenúť, že všetky menované procesory by sa mali dostať do prvých smartfónov už v polovici tohto kalendárneho roka. 

Zdroj: gizchina.com, úvodný obrázok (Qualcomm)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close