SpravodajstvoTechnológie

Putinov hovorca priznal, že využíva VPN služby. Obchádza tak štátom riadenú cenzúru internetu

Obchádzanie vlastných nastavených pravidiel nerobí očividne ani najvyšším ruským predstaviteľom žiadny problém.

Rozmach VPN služieb bolo možné pozorovať aj v našich končinách ešte pred vypuknutím vojnového konfliktu na Ukrajine. Po prijatí silných cenzorských zákonov zo strany ruských zákonodarcov však zrejme nikoho neprekvapilo, že záujem o tieto služby vzrástol ešte viac. Po VPN službách tak okamžite siahlo obrovské množstvo bežných Rusov, ktorí sa takýmto spôsobom aspoň čiastočne snažili obísť najnovšie reštrikcie. Obchádzanie pravidiel tak očakávali zrejme aj samotní ruskí predstavitelia, no určite zarazí, ak sa ku takýmto činom aj sami priznajú.

VPN nástroj využíva aj Putinov hovorca

Ku používaniu VPN služieb pre obchádzanie výraznej cenzúry internetu sa totižto najnovšie nepriznal len tak hocikto, ale priamo tlačový hovorca Vladimira Putina, Dmitrij Peskov. Ten sa k používaniu VPN služieb priznal priamo v rozhovore pre televíziu Bielorusko-1, informuje portál BusinessInsider. Pochopiteľne, Peskov VPN služby využíva najmä na prehliadanie obsahu, ktorý je momentálne na Ruskom internete zakázaný. Ako však sám uviedol v spomínanom rozhovore, využívanie VPN služieb zatiaľ zakázané nebolo, takže v tom nevidí žiadny problém.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

VPN služby sú v Rusku stále považované za legálne nástroje, ktorými je možné pristupovať k inač blokovanému obsahu. V Rusku už dnes totižto nie sú kvôli štátnej cenzúre internetu prístupné veľké západné mediálne agentúry, televízie, či sociálne siete ako Facebook, Twitter alebo Instagram. Budúcnosť týchto služieb na území Ruska je však stále veľkou neznámou. V súvislosti s touto témou rovnako treba uviesť, že ruský cenzorský úrad medzičasom začal blokovať prvé VPN služby.

Blokovanie VPN nástrojov je realitou

Ruské úrady si totižto silu VPN nástrojov dobre uvedomujú a postupne sa uchyľujú k ich blokovaniu. Síce zatiaľ nie je na stole konkrétny zákon, ktorý by ich používanie znemožňoval, no už dnes veľkú časť z nich v Rusku nestiahnete. Už v marci tohto roka informovala ruská tlačová agentúra Interfax o tom, že úspešne zablokovala takmer 20 takýchto služieb. Agentúra sa taktiež netajila tým, že čoskoro dôjde k ďalšiemu blokovaniu VPN služieb. Nie je tak vylúčené, že postupom času sa z ruského trhu vytratí drvivá väčšina z týchto skutočne silných nástrojov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close