SpravodajstvoVeda a výskum

Púštna búrka na Marse so sebou môže priniesť elektrické výboje: Znamená to problém pre rovery?

Nová štúdia potvrdzuje to, čo vedci už dlhšiu dobu predpokladali.

V novom výskume sa píše, že trenie medzi časticami prachu na Marse môže vytvárať elektrické výboje, ktoré sa podobajú bleskom, píše portál IFLScience.

Búrky na Marse sú niekedy schopné obaliť celú planétu a znemožniť vedcom výhľad. Dažďové oblaky medzi nimi síce nenájdete, no vedci už dlhú dobu predpokladali, že prachové častice dokážu preniesť medzi sebou elektróny a vytvoriť silné elektrické výboje. Dobrou správou ale je, že tieto výboje nebudú zrejme príliš silné. Doteraz sa nezaznamenalo žiadne poškodenie na roveroch, ktoré by mohli vedci priradiť k podobnému výboju. Všetky havárie majú oveľa pravdepodobnejšie vysvetlenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Búrky na Marse?

Predpokladá sa, že priemerný marťanský výboj by mohol mať silu elektrického poľa okolo 20-tisíc voltov na meter. Pre porovnanie, podobný jav na Zemi môže dosahovať silu okolo 3-miliónov volov na meter.

„Experimenty nám ukázali, že na Marse môže veľmi ľahko dôjsť k iskreniu, ak sa rozruší piesok, či prach. Je však nepravdepodobné nájsť výboje, ktoré by sa podobali na blesky,“ tvrdí jeden z autorov štúdie, Joshua Méndez Harper.

Už v minulosti bolo vykonaných niekoľko experimentov, ktoré by skúmali blesky na povrchu Marsu, no tieto experimenty mal svoje nedostatky. Ukázalo sa, že materiál, ktorý bol použitý nezodpovedal prachovým časticiam, ktoré môžeme nájsť na Marse. Druhým nedostatkom bolo, že sa častice prachu dotýkali stien nádoby, v ktorej boli uložené. To je problém, lebo interakcie medzi rozdielnymi materiálmi môžu priniesť väčšie náboje, ako interakcie s rovnakými materiálmi.

Dvojica vedcov, ktorá stála za novým výskumom síce nemala vzorku priamo z Marsu, ale všimli si podobnosti medzi prachom na Marse a bazaltovým popolom z 2-tisíc rokov starej sopečnej erupcie. Materiál umiestnili do nádoby, simulujúcej marťanskú atmosféru a  dali si pozor na to, aby sa materiál tentokrát nedotýkal nádoby. Výsledky štúdie hovoria, že výboje na Marse nie sú podobné našim bleskom, avšak tím našiel podobnosť s malými výbojmi, ktoré sa odohrávajú v sopečných šachtách na Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close