Prvý pohľad do ranného vesmíru roztrieštil naše teórie: Šestica mladých galaxií sa bije s 99% kozmologických modelov!

Autori novej štúdie opisujú šesť mimoriadne mladých galaxií, ktoré sú vyspelé ako Mliečna dráha po 13,8-miliardách rokov.

webb roztrieštil našu predstavu o vesmíre
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Webbov vesmírny teleskop odhalil šesť masívnych galaxií ktoré vznikli tak skoro, že by podľa našich teórií o vzniku a evolúcii vesmíru nemali existovať.

Výskumníci z Penn State University vysvetľujú, že táto šestica galaxií je oveľa masívnejšia, než mohol ktokoľvek očakávať. Astronómovia počas tohto výskumu verili, že nájdu stopy drobných mladých galaxií, no namiesto toho našli objekty, ktoré sú v rovnakom evolučnom štádiu ako Mliečna dráha dnes.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Všetkých šesť galaxií muselo vzniknúť mimoriadne skoro. Už 500-miliónov rokov po veľkom tresku boli vyspelé ako Mliečna dráha dnes, 13,8-miliárd rokov po veľkom tresku.

„Po prvýkrát v histórii sme sa pozreli tak ďaleko do minulosti. Je mimoriadne dôležité, aby sme si v tomto bode zachovali chladnú hlavu. Zatiaľ nám dáta hovoria že ide o galaxie, no vôbec by nás neprekvapilo, ak by sa z týchto galaxií nakoniec vykľuli schované supermasívne čierne diery,“ vysvetľuje Joel Leja, ktorý sa podieľal na výskume

Nech je však situácia akákoľvek, množstvo hmoty, ktoré našli, naznačuje, že hmotnosť hviezd musela byť v tomto období 100-násobne väčšia, než sa spočiatku predpokladalo. Ak sú galaxie 500-miliónov rokov po veľkom tresku výrazne masívnejšie než sa spočiatku očakávalo, naše kozmologické modely nemusia byť správne, naznačujú autori výskumu.

Astronómovia si totiž mysleli, že otázky ohľadom evolúcie prvých galaxií už boli viac-menej zodpovedané a išlo o všeobecne akceptované teórie. Ako však autori tvrdia, nová šestica galaxií doslova pokazila našu predstavu o celom vesmíre.

„Objavené galaxie sú tak masívne, že sa bijú s 99% kozmologických modelov. Ak by sme mali vysvetliť ako vznikli, buď by sme museli zmeniť naše kozmologické modely, alebo kompletne prepísať naše chápanie formácie galaxií,“ vysvetľuje Leja.

webb roztrieštil našu predstavu o vesmíre
Zdroj: NASA

Nemali by existovať

Naše vnímanie galaktickej evolúcie hovorí, že galaxie začínali ako drobný oblak hviezd a prachu a postupom času rástli a vyvíjali sa. Zdá sa však, že v hre boli doteraz ešte nepoznané procesy. Objav šokuje aj z toho hľadiska, že ide o prvý pohľad Webbovho teleskopu do veľmi ranného vesmíru. Vedci nemali jasnú predstavu o tom, čo by mohli nájsť. Nečakali však, že pôjde objav do rozporu so základnými modelmi kozmickej evolúcie.

„Objav šiestich galaxií mení všetko, čo vieme o tvorbe galaxií. Našli sme niečo nečakané a nasledujú problémy,“ tvrdí Leja.

Americká vesmírna agentúra NASA 12. júla minulého roku vydala prvé farebné zábery a spektroskopické dáta z Webbovho vesmírneho ďalekohľadu. Ten je momentálne najvýkonnejším vesmírnym observatóriom. Akonáhle mali astronómovia v rukách dáta, pustili sa do ich analýzy a tieto masívne galaxie na nich vyskočili prakticky okamžite.

Autori štúdie naznačujú ešte jeden spôsob ako by sa mohol problém vyriešiť. Ak sa vedci na galaxie pozrú ešte raz a o niečo presnejšie, mohli by získať lepšiu predstavu o ich skutočnej vzdialenosti a zložení. Na základe toho by mohli skutočne potvrdiť, že už 500-miliónov rokov po veľkom tresku existovali galaxie veľké ako Mliečna dráha.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre