Protestujúcemu davu ľudí v Čile sa podarilo „zostreliť“ policajného drona pomocou laserových ukazovátiek

Videozáznam z čílskych protestov ukazuje, že ani tie najmodernejšie technológie nie sú úplne dokonalé

cile zostrelenie policajneho dronu laserom_opt
Zdroj: Reddit

Najmodernejšie technológie rozhodne nie sú dokonalé a majú určité slabiny. Len nedávno sa o tom presvedčili aj policajti v ďalekom Čile. Protestujúcim ľuďom v uliciach sa totižto podarilo „zostreliť“ policajný dron obyčajnými laserovými ukazovátkami. Celý priebeh „útoku“ na dron bol pritom z achytený na videu a už niekoľko dní putuje internetom.

Neutíchajúce protesty

Demonštrácie v Čile sa tiahnu už viac ako mesiac, kedy vyšli ľudia do ulíc na protest proti navrhovanému zvýšeniu cestovného vo verejnej doprave. Nikto však nečakal, že pomerne malé demonštrácie sa neskôr zmenia na takmer celonárodný protest, ktorý vyhnal do ulíc tisíce ľudí, ktorí sa snažia upozorniť na nízke mzdy a nerovnosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Zostrelenie“ policajného dronu

Z pohľadu nezainteresovaného nadšenca technológií je však oveľa zaujímavejšou témou práve zostrelenie policajného dronu, ktorý sme si spomínali na začiatku. Video zverejnené na sociálnej sieti Reddit nám príliš neodpovedá na otázku, ako sa to prostestujúcim podarilo, no je zjavné, že pád policajného dronu nebol úmyselný a laserové ukazovátka v tom nejakú úlohu zohrávať jednoducho museli.

Prvou a zrejme najpravdepodobnejšou možnosťou je , že dron bol fyzicky ovládaný operátorom, ktorý mal na sebe nasadený headset so živým videom z kamery dronu. Niekoľko osvetľujúcich lúčov z laserov pochopiteľne operátora oslepilo, pričom mohol stratiť kontrolu nad dronom, ktorý sa následne zrútil do davu ľudí.

Ďalšou možnosťou je, že laserové ukazovátka dokázali oslepiť dôležité infračervené pristávacie senzory a spodnú kameru, ktorá slúži na sledovanie objektov pod dronom, čo následne spôsobilo chybné zhodnotenie situácie systémom.

Poslednou možnosťou je, že na dron bol dostatočne dlhú dobu namierený veľký počet laserových ukazovátiek, ktoré „spoločnými silami“ dokázali poškodiť dôležité súčasti dronu. Poškodenie mohlo zasiahnuť napríklad vnútornú kabeláž, ktorá sa nachádza iba pod tenkou vrstvou plastu, ktorého roztopenie nie je až tak nepravdepodobné.

Podobná taktika ako v Hong Kongu

Čílski protestujúci sa podľa všetkého inšpirovali nedávnymi protestmi v Hong Kongu, kde ľudia počas protestov taktiež využívali lasery, no v tomto prípade šlo o znefunkčnenie kamier, ktoré dokážu rozpoznávať tváre na ulici. Prax ukazuje, že použitie najnovších technológií zo strany polície, či štátu, nie je také jednostranné a svoj obranný mechanizmus si ľudia v uliciach našli pomerne rýchlo a jednoducho.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre