Projekt rádiového teleskopu na Mesiaci sa posúva dopredu: Akým prekážkam musí čeliť?

Odvrátená strana Mesiaca by bola ideálnym miestom pre rádiovú astronómiu.

Mesiac
Zdroj: Vladimir Vustyansky

Mesiac je svojou rotáciou viazaný na Zem, čo znamená, že vždy je ku nám otočená len jedna jeho strana. Tá druhá, ktorá je odvrátená, sa nazýva Odvrátená, alebo aj temná strana Mesiaca, hoci sa svojim výzorom nelíši od tej privrátenej, píše portál Universe Today.

V čom je ale odvrátená strana výnimočná je to, že nie je ovplyvnená rádiovými signálmi, ktoré vychádzajú z našej planéty. Zároveň by astronómovia dokázali vidieť aj rádiové vlny, ktoré prišli z vesmíru, ale nedostali sa ku nám na Zem. Tieto rádiové vlny by mohli byť prepojené s takzvaným „temným vekom kozmu“ čo je obdobie, kedy bol vesmír len niekoľko sto miliónov rokov starý.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Pre vedu by to bol obrovský prínos a preto sa zvažuje výstavba rádiového teleskopu na odvrátenej strane Mesiaca. Ide o projekt Lunar Crater Radio Telescope a len nedávno dostal dotáciu vo výške 500-tisíc amerických dolárov. Tieto dotácie pomôžu projektu, aby sa stal oficiálnou misiou americkej NASA. Nedávno sa tiež objavili dva nové nápady, vďaka ktorým je projekt oveľa zaujímavejší.

Obrovské množstvo materiálu

Prvý nápad by mohol zredukovať množstvo materiálu, ktorý by bol na výstavbu potrebný. Momentálne by mal byť lunárny teleskop kilometrový kruh, ktorý by sa nachádzal uprostred trojkilometrového krátera. Tradičné rádiové teleskopy používajú stovky rádio-reflektívnych panelov, ktoré odrážajú rádiové signály.

Na to, aby vedci dokázali postaviť kilometrový tanier, museli by vyrobiť tisícky reflektívnych panelov, vyniesť ich do vesmíru a uložiť presne tam, kde majú byť. Znamen to veľa štartov rakiet a veľa ťažkého nákladu, ktorý musia preniesť. Tento spôsob nerobí z lunárneho teleskopu ekonomicky atraktívny projekt.

Riešením môže byť použitie drôtovej siete, namiesto pevných panelov. Tento materiál by bol oveľa ľahší, no stále by ho museli dopraviť na presne určené miesto. Ďalšou možnosťou je použiť špeciálne navrhnutého robota DuAxel. Ide o robota, ktorý má dve fázy. V prvej vyzerá ako obyčajný štvorkolesový rover. V druhej fáze sa v polovici oddelí. Jedna časť ostane na mieste a druhá sa spustí do krátera pomocou lana.

Takýto robot by bol užitočný, lebo by mal prístup na dno mesačného krátera, ale aj na jeho okraj, kde by sa pravdepodobne nachádzali všetky zásoby. Projekt má pred sebou stále veľa prekážok. V prvom rade musia navrhnúť dizajn drôtovej siete, ktorá by bola náhradou za reflektívne panely. Jej štruktúra musí byť navrhnutá presne, aby mohol teleskop vôbec fungovať.

Najväčším lákadlom pre vedcov je ticho. Odvrátená strana Mesiaca nie je ovplyvňovaná ruchmi zo Zeme, no ani to nie je úplne garantované. Momentálne sa na obežnej dráhe Mesiaca nachádza jeden satelit a v budúcnosti môže pribudnúť mnoho ďalších.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre