Profesor, ktorý mal údajne kradnúť obchodné tajomstvá pre Huawei, pôjde už čoskoro na slobodu

Profesor, ktorý bol obvinený z viacerých činov, sa doznal k časti viny. Nie však, že kradol pre Huawei

spolocnost huawei
Zdroj: Flickr.com (Kārlis Dambrāns) (CC BY 2.0)

Už je to takmer dva roky, čo sa Huawei trápi so sankciami zo strany amerických úradov. Voči spoločnosti Huawei bolo dokonca v minulosti vznesené oficiálne obvinenie zo strany amerických úradov. Stalo sa tak ešte vo februári tohto roka. Americké úrady, ktoré vzniesli žalobu, hovoria, že Huawei využíva benefity z výrobkov využívajúcich duševné vlastníctvo, ktoré malo byť ukradnuté.

„Žalovaní dostávali príjmy priamo a nepriamo, a to aj využívaním výhod predaja výrobkov obsahujúcich ukradnuté duševné vlastníctvo…“ píše sa v oficiálnej žalobe podanej úradmi.

Zároveň spoločnosť Huawei bola vykresľovaná ako spoločnosť s úzkymi väzbami na štátny aparát, hoci to spoločnosť dlhodobo popiera. Pre lepšie pochopenie je dobre povedať, že čínska legislatíva je postavená tak, že vládne orgány majú právo požadovať od spoločností, aby získali informácie od iných spoločností v mene pekingskej administratívy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Profesor, ktorý kradol sa mal doznať. Avšak nie ku všetkým skutkom, ktoré mu boli kladené za vinu

Spravodajský portál Bloomberg najnovšie informuje, že čínsky profesor Bo Mao, ktorý pôsobil na univerzite v Xiaomen University, ktorý niekoľko mesiacov v priebehu roku 2016 pôsobil v Texase na Univerisity of Texas, mal kradnúť informácie o čipoch pre čínskeho technologického giganta, spoločnosť Huawei, čo údajne maskoval za akademický výskum. Portál najnovšie upozorňuje na to, že vo vyšetrovaní došlo k výraznému posunu dopredu. Dôvodom je, že profesor sa mal dohodnúť na znížení trestu. Za týmto krokom zo strany amerických úradov malo stáť to, že profesor sa priznal k činu „krivej výpovede“, nie však k tomu, že kradol technológie v prospech spoločnosti Huawei. Profesor bol pôvodne obvinený zo  sprisahania a krádeže obchodného tajomstva. Podľa publikovaných správ, 14. decembra sa bude konať súdne riadenie, kde by mala byť prijatá dohoda o vine a treste, ktorej predmetom je, že profesor bude odsúdený k trestu odňatia slobody vo výmere, ktorý si už  odpykal (pozn. redakcie: od minulého roka je Bo Mao vo väzbe). Inými slovami, mal by byť prepustený na slobodu.

Podobný prípad sa odohral ešte v roku 2014

Za spomenutie určite stojí povedať, že nejde o ojedinelý prípad, kedy bola spoločnosť Huawei priamo, či nepriamo obvinená z krádeže cudzej technológie. Ešte v januári minulého roka americká administratíva (zvona) otvorila vyšetrovanie voči spoločnosti Huawei. Predmetom  vyšetrovania je  údajne ukradnutá technológia od spoločnosti T-Mobile. Malo ísť konkrétne o časť z robotického zariadenia s názvom Tappy na testovanie smartfónov. Čínsky gigant sa mal prostredníctvom svojho zamestnanca k tejto technológii dostať počas oficiálnej návštevy spoločnosti, odfotiť ju, ako aj ukradnúť časť robota, a neskôr vytvoriť podobné zariadenie. Dokonca bol tento počin zachytený aj na bezpečnostnej kamere. Stalo sa tak ešte v roku 2014. Tento zamestnanec údajne vyšetrovateľom povedal, že jeho cieľom bolo vylepšiť čínskych robotov. Huawei dal samozrejme od konania zamestnanca ruky preč, ktorý mal konať na vlastnú päsť. 

Pôvodne pritom predmetom návštevy spoločnosti T-Mobile bola dohoda o možnosti predaja ich zariadení v pobočkách operátora. Samozrejme, keď došlo k incidentu s Tappy, T-Mobile obratom ukončil rokovania, a zároveň podal občiansku sťažnosť na čínsku firmu. Spoločnosť v žalobe uviedla:

 „spoločnosť Huawei použila robotickú technológiu, ktorú spreneverila od spoločnosti T-Mobile, na neoprávnené získanie komerčnej výhody v hodnote stoviek miliónov dolárov.“

Okrem iného spoločnosť Huawei v čase spomínaného incidentu tvrdila, že nemohlo ísť o krádež duševného vlastníctva ako jej bolo kladené za vinu. Dôvodom bolo, že robot Tappy bol prezentovaný vo viacerých verejne dostupných videách. Zároveň samotného patenty boli zverejnené rôznymi úradmi, pričom dostupné boli pre kohokoľvek. Len pre zaujímavosť, spoločnosť T-Mobile žiadala od Huaweiu 500-miliónov rokov. V roku 2017 je súd však pridelil „len“ 4,8 milióna dolárov.

Via phonearena.com 

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre