TECHNOLÓGIE

Procesor AMD EPYC so 64-jadrami v testoch výkonu niekoľko násobne porazil najsilnejší Xeon od Intelu

Spoločnosť AMD sa v posledných rokoch začala výrazne doťahovať na svojho najväčšieho konkurenta, Intel. Posledné rady procesorov Ryzen a Threadripper sa ku najnovším procesorom od Intelu nie len dotiahli, ale niektoré z nich aj svojich konkurentov výkonnostne predbehli. Vo vývoji je ale už nová rada procesorov od spoločnosti AMD, ktorá je aktuálne označovaná ako „Rome“. Nová rada procesorov má ale priniesť jednu výkonnostnú čerešničku na torte, s ktorou plánuje AMD úplne pochovať najsilnejšie procesory Intel Xeon.

Aktuálne nemá žiadneho konkurenta

Najviac výkonným procesorom z rady Rome, má byť nový 64-jadrový procesor AMD EPYC, ktorý momentálne nemá na trhu žiadnu konkurenciu. Aktuálne najsilnejší procesor od Intelu, Intel Xeon Platinum 8180, získal v teste Cinebench skóre 4355 bodov. AMD EPYC ale v tom istom teste získal neuveriteľných 12 587 bodov, čo je až viac ako 2,5-násobne väčší výkon oproti Intelu.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zdroj: mspoweruser.com

Budúcnosť procesoru AMD EPYC

Procesor AMD EPYC je momentálne iba prototyp, no podľa dostupných informácií by ho mala spoločnosť AMD predstaviť ešte tento rok. O procesore ale zatiaľ moc informácií nemáme. Aktuálne je známe, že je postavený na 7nm architektúre a podporuje octa-channel pamäť.

Výsledné hodnoty sa môžu výrazne líšiť

Pred urobením záveru a čiastočným zavrhnutím spoločnosti Intel si treba uvedomiť, že sa jedná iba o prvé zmienky o pripravovanom 64 jadrovom procesore. Budúce výsledky testov sa od týchto testov môžu výrazne líšiť. Taktiež treba vziať do úvahy aj fakt, že spoločnosť Intel už môže v týchto dňoch chystať reálneho konkurenta pre takýto procesor. Najsilnejší Intel Xeon sa totižto od EPYCu výrazne líši, či už technológiou, alebo samotným počtom jadier. Aktuálne nám teda nezostáva nič iné, ako len čakať na prvé reálne a oficiálne testy nového AMD EPYC.

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok (mspoweruser.com)

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close