Prístupové kľúče dorazili aj do aplikácie WhatsApp: Takto si zapnete bezpečnejšie a pohodlnejšie prihlasovanie

Prístupové kľúče od Googlu ponúkajú bezpečnejšiu alternatívu k tradičným heslám. Prihlásiť sa pomocou nich už môžete aj do WhatsAppu.

WhatsApp aplikacia_titulka
Zdroj: oasisamuel / Shutterstock.com

Mnohí experti považujú tradičné heslá za zastaraný spôsob zabezpečenia, no napriek tomu ich používame takmer všade.  

Už dávnejšie Google oznámil technológiu passkeys, alebo po našom prístupových kľúčov. Ide o spôsob zabezpečenia, ktorý sa viaže na účet používateľa a webového portálu alebo aplikácie, do ktorej sa užívateľ prihlasuje. V podstate sa medzi vašim účtom a portálom vytvorí šifrovaný prihlasovací kľúč, ku ktorému máte prístup len vy a konkrétny portál. Naň sa môžete prihlásiť bez hesla, len s použitím prístupového kľúča.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výhodou technológie passkeys je ochrana pred phishingom, či inými formami kyberútoku. Nevýhodou je, že túto technológiu používa len málo webov. Cez passkeys sa môžete prihlásiť do aplikácií Google a postupne spoločnosť túto technológiu rozširuje aj na ďalšie platformy. Dnes môžete používať prístupové kľúče aj v aplikácií Uber alebo na eBayi a najnovšie aj na WhatsAppe.  

O implementovaní prístupových kľúčov do WhatsAppu spoločnosť Google informovala dávnejšie a konečne je táto možnosť dostupná aj u nás na Slovensku. Zdá sa však, že zatiaľ ku nej majú prístup len členovia beta programu, no môžeme očakávať, že do pár týždňov sa dostane aj na ostatné zariadenia.  

Či už možnosť prístupových kľúčov máte dostupnú alebo nie, zapnúť si ju je veľmi jednoduché. Nižšie vám ukážeme, ako na to.  

Ako si zapnúť prihlasovanie cez prístupový kľúč vo WhatsAppe 

Ak si aktivujete prihlasovanie cez prístupový kľúč, získate tak jednoduchú a bezpečnú formu zabezpečenia pre chaty v aplikácií. Ako užívateľ si nemusíte pamätať svoje heslo a zároveň získate spôsob prihlásenia chránený pred phishingom a ďalšími kyberútokmi.  

Otvorte si aplikáciu WhatsApp, kliknite na ikonu troch bodiek vpravo hore a vyberte si možnosť nastavenia. Zobrazí sa vám okno, v ktorom uvidíte niekoľko možností, tentokrát si zvoľte možnosť účet.  

Prístupové kľúče dorazili aj do aplikácie WhatsApp
Zdroj: Vosveteit.sk

Po otvorení by ste hneď ako druhú možnosť mali vidieť prístupové kľúče. Kliknite na ňu.  

Prístupové kľúče dorazili aj do aplikácie WhatsApp
Zdroj: Vosveteit.sk

WhatsApp vám otvorí okno, v ktorom uvidíte možnosť vytvorenia prístupového kľúča, kliknite na ňu. 

Prístupové kľúče dorazili aj do aplikácie WhatsApp
Zdroj: Vosveteit.sk

Otvorí sa vám obrazovka, v ktorej uvidíte vygenerovaný prístupový kľúč. Stlačte pokračovať a hotovo.  

Prístupové kľúče dorazili aj do aplikácie WhatsApp
Zdroj: Vosveteit.sk

Pri vytváraní prístupového kľúča si môžete zvoliť, že k šifrovaným dátam budete mať prístup len keď zadáte kód zámku obrazovky, odtlačok prsta alebo tvár. Po vytvorení prístupového kľúča zároveň získate možnosť upraviť si ho, alebo ho v prípade potreby zrušiť.

Prístupové kľúče dorazili aj do aplikácie WhatsApp
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak vás zaujíma súkromie na internete, prístupové kľúče sú dobrým spôsobom, ako ho pohodlne dosiahnuť. Prístupový kľúč sa ukladá do Google správcu hesiel, čiže ho viete použiť aj keď sa prihlasujete do WhatsAppu napríklad cez prehliadač Chrome.  

Ako sme už spomenuli, zatiaľ táto funkcia nie je dostupná na stabilnej verzii WhatsAppu. Nie je jasné či sa na všetky zariadenia dostane v nasledujúcej aktualizácií, no pravdepodobne jej implementácia nebude trvať dlho.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre