Prišla vám SMS správa, v ktorej niekto po vás chce citlivé údaje? Tieto znaky vám prezradia, že sa vás niekto snaží podviesť a okradnúť

Pozrite sa na univerzálne rady, pomocou ktorých môžete rozpoznať, že vám prišla SMS správa alebo e-mail od podvodníka.

podvod scam falosna SMS
Zdroj: BearyBoo z Pixabay

Phishingové alebo smishingové útoky sú jednou z najčastejších foriem útokov, ktoré sa vám na internete môžu stať. Útočníci sa kvôli nim nemusia nikam vlámať, nemusia lúštiť zložité šifry, ako zo špiónskych filmov a dokonca vás ani nepotrebujú vôbec poznať. Všetko, čo potrebujú, je vaše telefónne číslo alebo e-mailovú adresu a pred ich útokmi vás často neochráni ani antivírus, ak nie ste obozretný a podozrievavý. Dôvodom je, že vy ste potenciálne najslabším článkom v tomto podvode.

Bez ohľadu na to, aký typ phishingového útoku ste obdržali, v niektorých prípadoch si nemusíte byť istý, či je správa vierohodná alebo nie. Tu je 6 univerzálnych rád, ktoré platia pri takmer všetkých útokoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako rozpoznať podvodné správy

Správa sa vás netýka

Najjednoduchší spôsob, ako rozoznať falošnú správu, je uvedomiť si, že správa prichádza od banky, ktorú nepoužívate, alebo zásielka, ktorú máte zaplatiť, ste si v skutočnosti nikdy neobjednali. Táto metóda však nie vždy platí, nakoľko sofistikovaní útočníci si o vás vedia zistiť základné informácie. Majte preto vždy na pamäti, že inštitúcie, ako sú napríklad banky, od vás nebudú nikdy pýtať citlivé údaje cez SMS správu alebo obdobným spôsobom. Rovnako je to aj v prípade podvodmi s kuriérmi.

Správa je písaná až príliš všeobecne

Keď vás oslovujú skutočné inštitúcie, väčšinou svoju pravosť dokážu tým, že vám v správe uvedú informáciu, ktorá nie je verejne dohľadateľná. U správy od banky to môže byť napríklad vaše klientske číslo, u kuriéra číslo objednávky. Ak správa, ktorú ste dostali, neobsahuje takéto údaje, zbystrite pozornosť a pokračujte v pátraní. A dávajte si pozor, základné údaje, ako meno alebo priezvisko, ktoré sú dostupné na internete.

Správa nalieha na to, aby ste konali okamžite

Útočníci často, aby presvedčili obeť v to, čo chcú dosiahnuť, ju tlačia do kúta, aby konala ihneď. Napríklad tvrdia, že sa niekto nabúral do vášho účtu alebo vám odchádzajú peniaze z karty. Ľudia, ktorí sú v domnienke, že sa musia rozhodnúť rýchlo, totiž nerozmýšľajú chladnou hlavou a ľahšie sa stanú obeťou. Zvlášť podozrivé sú takéto správy, ak je čas veľmi krátky. Keď vám ten Facebook účet nevymazali za toľké roky, 5 minút na odozvu je dosť krátka doba na odpoveď.

priklad podvodnej SMS spravy
Zdroj: Polícia SR (Facebook)

Správa prichádza z neznámeho čísla

Ak správa prichádza z neznámeho čísla, overte si, či je dané mobilné číslo skutočným číslom inštitúcie, ktorá váš údajne oslovuje. A ak ide o zahraničné číslo, podozrenie vzrastá ešte viac. Ak máte priateľa v núdzi, ktorý vás oslovuje z neznámeho čísla, skúste ho na kontrolu osloviť cez číslo, na ktoré máte uložené v kontaktoch. Jednou z častých metód cieleného podvodu je, že útočník sa dostane napríklad do Gmail účtu obete, odkiaľ si stiahne jeho kontakty a následne oslovuje v jeho mene známych s cieľom, že od nich žiada pomoc. Preto hneď nepanikárte, ak vám príde správa od priateľa v núdzi, najprv si overte, čo v nej píše.

Správa obsahuje gramatické chyby

Falošné správy často píšu podvodníci zo zahraničia, ktorí svoje praktiky vykonávajú masovo, vo viacerých trhoch. Výsledkom sú často gramatické chyby alebo čudná stavba viet. Seriózne inštitúcie majú vzdelaných zamestnancov a často aj svojich vlastných editorov, ktorí kontrolujú gramatickú správnosť správ, ktoré posielajú svojim klientom.

Správa obsahuje podozrivý link

U phishingových útokov je link tou najdôležitejšou súčasťou správy. Ak linky odkazujú na skutočné a známe stránky, správa by mala byť v poriadku. Dávajte si však pozor na preklepy v linkoch, napr. faceb00k miesto Facebook, Anazon namiesto Amazon a podobne.

Podvodníci vytvorili falošnú stránku, ktorá sa podobá na legitímny portál ministerstva vnútra
Zdroj: Facebook (Hoaxy a podvody – Polícia SR)

Dôležité je tiež si všímať URL adresu ako na ňu kliknete, útočníci totiž dokážu skryť falošnú URL adresu pod názov webu, ktorý dobre poznáte. Prípadne útočník môže do URL adresy dať vierohodný názov spoločnosti, za ktorý sa maskuje, no web je hosťovaný na subdoméne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre