SpravodajstvoTechnológie

Pripojenie USB4 ponúkne rýchlosť prenosu až 40Gbps a špičkovú spätnú kompatibilitu. V zariadeniach sa ocitne už čoskoro

Organizácia USB Promoter Group oznámila dlho očakávané špecifikácie nového štandardizovaného pripojenia USB4. Nová generácia pripojenia USB je, ako uvádza spoločnosť, dôležitou aktualizáciou na dodanie architektúry USB ďalšej generácie ktorá vychádza z existujúcich architektúr USB 3.2 a USB 2.0.

Špecifikom nového štandardu bude Thunderbolt ™

Základom nového USB4 bude špecifický protokol Thunderbolt ™, ktorým do vývoja prispela spoločnosť Intel. Vďaka novému protokolu bude umožnené až zdvojnásobenie šírky pásma USB, čo umožňuje využiť viacero dátových a zobrazovacích protokolov zároveň.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nové USB4 definuje metódu dynamického zdieľania jedného vysokorýchlostného prepojenia s viacerými typmi koncových zariadení, ktorá najlepšie slúži na prenos podľa typu dát a aplikácie. Táto metóda by mala v praxi ponúknuť úctyhodnú rýchlosť prenosu dát na úrovni až 40 Gbps.

Nový základný protokol umožní spätnú kompatibilitu

USB 4. generácie bude primárne využívať konektor USB Type-C, ktorý pomaly nahrádza klasické dátové pripojenia, ako aj pripojenia pre externé zobrazovacie zariadenia. USB4 ale zároveň príde s úplne novým základným protokolom, ktorý by mal byť prekážkou pri spätnej kompatibilite. Realite bude ale úplne iná a nová generácia USB pripojenia bude bezproblémovo pracovať so staršími pripojeniami USB 3.2, USB 2.0 či Thunderbolt 3.

Hlavné výhody nového USB4

  • Obojsmerná prevádza s použitím existujúcich káblov USB Type-C a to až o rýchlosti 40 Gbps pri kábloch s takouto certifikáciou
  • Viacero dátových a zobrazovacích protokolov na efektívne zdieľanie celkovej dostupnej šírky pásma
  • Spätná kompatibilita s USB 3.2, USB 2.0 a Thunderbolt 3

Prvé zariadenia uvidíme už tento rok

Bližšie informácie, ako aj presné technické špecifikácie a možnosti nového USB4 budú odhalené v polovici tohto roku. Po oficiálnom odhalení nového štandardu tak môžme očakávať, že sa takmer okamžite stane bežnou súčasťou smartfónov, notebookov, či počítačov a iných prenosných zariadení.

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close