Priletí lietadlo do cieľa rýchlejšie, ak letí proti rotácii Zeme?

Na internete sa objavila teória, podľa ktorej sa Zem netočí okolo svojej osi, pretože lietadlá letia rovnako dlho aj proti rotácii planéty.

Prečo lietadlá neletia rýchlejšie ak letia proti rotácii Zeme?
Zdroj: Unsplash (emanuviews, Javier Miranda), Úprava: Vosveteit.sk

Naša planéta rotuje okolo svojej osi zo západu na východ rýchlosťou približne 1 600 km/h. Ako je teda možné, že lietadlo cestujúce z východu na západ nepríde do svojho cieľa rýchlejšie?  

Aj takáto otázka sa nedávno objavila na Facebooku a upozornil na ňu portál IFL Science. Hoci autor príspevku dospel k záveru, že Zem sa v skutočnosti nemôže točiť okolo svojej osi, odpoveď je úplne iná. Prečo teda lietadlo, ktoré letí proti rotácii Zeme, nepríde do cieľa rýchlejšie?  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predstavte si, že skočíte na trampolíne naozaj vysoko a vo vzduchu ostanete tri sekundy. Keďže Zem rotuje okolo svojej osi približne 1 600 km za hodinu, dopadli by ste približne kilometer západne od trampolíny, od ktorej ste sa odrazili. Z praxe však vieme povedať, že to takto nefunguje. Na trampolíne môžete skákať čo vám sily stačia a napriek tomu vždy dopadnete na rovnaké miesto.  

Autor príspevku mylne predpokladal, že lietadlá sú vo vzduchu stacionárne, zatiaľ čo Zem, vzduch a všetko ostatné pod nimi cestuje rýchlosťou rotácie Zeme. Dôvod, prečo nedopadneme na iné miesto keď vyskočíme, alebo prečo lietadlám netrvá let kratšie, keď letia proti rotácii Zeme, je, že spolu so Zemou sme v pohybe aj my, vďaka zotrvačnosti.  

Isaac Newton, jeden z najväčších vedcov sveta, prišiel na to, že teleso v pohybe ostáva v pohybe, dokým naňho nezapôsobí iná sila. Ak sa chceme pohnúť určitým smerom, musíme vynaložiť silu, ktorá nás do toho smeru posunie.  

Častokrát zabúdame aj na to, že nejde len o Zem, ktorá sa točí okolo svojej osi. Spolu s ňou sa v rovnakom smere točí aj celá atmosféra, kvôli treniu. Ak by sa atmosféra netočila rovnakým smerom, na dennej báze by sme pociťovali naozaj ničivé vetry.  

Rotácia Zeme má vplyv na dĺžku letu

Ako je to teda s tými lietadlami, keďže vieme, že spolu so Zemou sme v neustálom pohybe nielen my, ale aj celá atmosféra? Výskumníci poukazujú na jednu zaujímavosť. Lety smerom na západ, teda proti rotácii Zeme netrvajú kratšie, no v skutočnosti o trošku dlhšie ako lety na východ.  

Dôvodom sú úzke vzdušné prúdy, ktoré môžeme nájsť vysoko v atmosfére. Tieto prúdy vznikajú z niekoľkých dôvodov. Rotácia Zeme hrá určitú úlohu, no ku vzniku prúdov prispieva aj to, ako Slnko ohrieva našu atmosféru.  

“Čím bližšie sme k pólu planéty, tým menšiu vzdialenosť prejde pomyselný bod za jeden deň. 60 stupňov na severe alebo juhu bod prejde približne polovicu vzdialenosti, akú prejde bod na rovníku, čo znamená, že sa pohybuje polovičnou rýchlosťou. Vzduch pohybujúci sa z vyšších geografických šírok do nižších má potenciu lagu a človek na povrchu by cítil ako vietor veje z východu. Na druhú stranu, vzduch prúdiaci z nízkych zemepisných šírok do vyšších, má tendenciu smerovať na západ,” vysvetľuje NASA.  

Rotácia planéty má potenciál ovplyvniť dĺžku letu, no cez to, ako vplýva na rýchlosť vetra a jeho smerovanie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre