Nové detailné video ukazuje Slnko ako „pekelnú krajinu“. Takto ste našu hviezdu ešte nevideli!

Sonda Solar Orbiter priniesla úchvatné zábery nášho Slnka, na ktorých uvidíte aj niekoľko fascinujúcich štruktúr.

Slnko tak, ako ste ho ešte nevideli
Zdroj: ESA, Úprava: Vosveteit.sk

Ako vyzerá Slnko zblízka? Ak ste sa aj vy niekedy túto otázku opýtali, Európska vesmírna agentúra vám prináša odpoveď. Sonde Solar Orbiter sa podarilo nahrať video, ktoré ukazuje prechod z nižšej vrstvy solárnej atmosféry do oveľa horúcejšej solárnej koróny.  

Na zábere si môžete všimnúť štruktúry, ktoré pripomínajú vlásky. Ide o plazmu, ktorá nasleduje línie magnetického poľa tiahnuce sa z interiéru hviezdy. Najjasnejšie regióny na zábere majú teplotu okolo milióna stupňov Celzia, pričom chladnejšie miesta sa javia tmavšie, pretože absorbujú radiáciu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Video vzniklo 27. Septembra 2023 pomocou vedeckého prístroja Extreme Ultraviolet Imager. Misia Solar Orbiter sa nachádzala približne tretinu vzdialenosti medzi Slnkom a Zemou, pričom sa blížila k najbližšiemu bodu svojej dráhy, ktorý dosiahla 7. októbra. V tomto bode sa nachádzala od Slnka len 43-miliónov km.  

Zaujímavosťou je, že v rovnakom dni sonda Parker Solar Probe preletela len 7,26-miliónov km od povrchu Slnka. Misia americkej NASA však nevytvorila priame zábery hviezdy. Namiesto toho merala magnetické pole a častice v solárnej koróne. Tieto dve misie však spolupracovali. Solar Orbiter meraniami na diaľku preskúmal zdroj solárneho vetra, ktorý prúdil popri sonde Parker Solar Probe.  

Čo všetko môžete na zábere vidieť?

Ak sa pozriete do ľavého dolného rohu videa, všimnete si jasnú štruktúru, ktorá sa nazýva solárny “mach”. Ide o štruktúru, ktorá sa typicky vytvára okolo väčších koronálnych oblúkov. Tie sú príliš horúce alebo príliš tenké na to, aby ich mohol vidieť zvolený inštrument.  

Na solárnom horizonte môžete vidieť obrovské plynné “stĺpy”, ktoré sa týčia až do solárnej chromosféry. Tieto štruktúry môžu dosiahnuť výšku až 10-tisíc km. V polovici videa uvidíte aj “malú” erupciu. Počas toho sa chladnejší materiál vznesie do vzduchu a následne padá dole. Zaujímavosťou však je, že hoci sa táto erupcia nazýva malá, v skutočnosti je väčšia ako celá Zem.  

O pár sekúnd neskôr môžete vidieť aj “koronálny dážď”. Ide o tmavé “kvapky”, ktoré môžete vidieť proti jasnému pozadiu. Ide o chladnejšiu štruktúru, ktorá má pravdepodobne teplotu menšiu ako 10-tisíc stupňov Celzia.  

Sonda Solar Orbiter opäť priniesla poznatky, ktoré pomáhajú vedcom čo najlepšie pochopiť hviezdu uprostred našej Slnečnej sústavy. Sonda má na konte množstvo poznatkov, pričom minulý rok sa jej podarilo odhaliť proces, ktorý sa ukrýva za najcharakteristickejšou vlastnosťou nášho Slnka, solárnym vetrom.  

Vedci odhalili populáciu jemných a krátkodobých štruktúr, ktoré spojili s drobnými prúdmi plazmy. Tie sa pohybovali smerom von zo solárnej atmosféry. Viac o týchto štruktúrach sa dozviete v tomto článku.  

Solar Orbiter pokračuje vo svojej dôležitej misii a výskumníci z Európskej vesmírnej agentúry sú presvedčení, že aj v budúcnosti misia prinesie viac fascinujúcich záberov a dôležitých zistení.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre