Príchod Android aplikácií a hier do rozhrania Windowsu, nebude prechádzkou ružovou záhradou

Android aplikácie a hry nám pomaly, ale isto klopú na dvere našich počítačov. Rok 2022 bude o prepojení Windowsu a Androidu. Čo môžeme očakávať?

Windows Android
Zdroj: Vosveteit (koláž)

Svet Androidu sa naplno prepojí s tým počítačovým na zariadeniach s operačným systémom Windows a  to už v priebehu roku 2022. Microsoft v súčasnosti testuje niekoľko desiatok aplikácií z Amazon Appstore v prostredí Windows 11.

Android aplikácie ste už možno v minulosti videli v počítačovom prostredí. Veď v Chromebookoch fungujú výborne, čo potvrdil aj samotný Google. No trh počítačov s operačným systémom z dielne Microsoftu je niečo úplne iné. Počet zariadení, ktoré používajú Windows je mnohonásobne vyšší a doposiaľ, hoci sme videli niekoľko pokusov, ako chceli technologickí giganti priniesť Android aplikácie do Windowsu, tak všetci doteraz zlyhali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ale aj napriek tomu, Android developeri chcú využiť potenciál počítačového trhu. Taktiež sa chcú v predajoch dotiahnuť na Apple, ktorého ekosystém vynáša oveľa krajšie peniaze. Windows ako taký je preto trhom, ktorý je pre nich zaujímavý. Bude to ale tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať? Na tému upozorňuje web androidcentral.com.

Android na Windows 11 začne v nevýhode

Z prvotných testov je viditeľné, že aplikácie fungujú plynulo a bez chýb. Čo je ale problémom je fakt, že Android aplikácie na svoje riadne fungovanie potrebujú relatívne veľa RAM pamäte. To môže byť v prípade Windows počítačov závažný problém. V tomto prípade sa ale očakávajú vylepšenie a optimalizovanie aplikácií. Otázkou je, či budú vývojári schopní riadne optimalizovať svoje aplikácie pre počítače a pre Android smartfóny súčasne.

„Aplikácie v Obchode Play používajú mobilné služby Google a služby Google Play.  To znamená, že vývojári Androidu musia vytvoriť a aktualizovať druhú verziu svojej aplikácie pre tablety Fire a Windows. A mnohým vývojárom chýbajú zdroje alebo finančné stimuly na prenos svojho mobilného softvéru na väčšie obrazovky a menšiu používateľskú základňu.“

Čo je ale asi najväčšia nevýhoda je to, že aplikácie sa prvotne budú sťahovať z Amazon Appstoru. Služba populárneho Obchodu Play zatiaľ nebude k dispozícií, aspoň nateraz.

Amazon App obchod s Android aplikaciami vo Windows
Zdroj: Microsoft

Na druhej treba uviesť, že i Google pracuje na prinesení Android aplikácií do rozhrania Windowsu.  Spoločnosť  v nedávnej minulosti uviedla, že dostupné budú rovnako v priebehu roku 2022. Ďalej treba uviesť, že kým Google neprinesie Android aplikácie do rozhrania Windows počítačov, tak mnoho obľúbených aplikácií na Windows platforme nebude, hoci bude dostupný Appstore od Amazonu. A preto budú ľudia hľadať iné, neoficiálne cesty na získanie svojich obľúbených aplikácií. Spolu s inými neoficiálnymi cestami sa otvorí aj nový kanál, prostredníctvom ktorého budú prúdiť do našich počítačov nové vírusy.

Android hry na Windows 11

Hranie hier je samostatná kategória a uvidíme, ako sa k nej zúčastnené strany postavia. Môžeme ale očakávať, že najmä tí väčší vývojári, prinesú mnohé svoje Android hry i na počítače. Bude to ale niečo na štýl Google Stadia, kedy hry ani nie je potrebné fyzicky stiahnuť do počítača a budú bežať v cloude, alebo niečo na štýl Play Pass? Alebo budeme hry sťahovať priamo do zariadenia a platiť za každú jednu hru? Ide o otázky, ktoré v prípade spoločnosti Google, neboli doposiaľ riadne zodpovedaná.

„Google vykračuje z komfortnej zóny svojho monopolu Obchodu Play do poriadnej počítačovej bitky, do oblasti, kde nemá veľa histórie.“

Hry na mobil máme mnohí len na zabitie času, napríklad počas čakania na autobusový spoj. Budú mať ale ľudia záujem o Android hry na počítači, keď majú prístup k top titulom napríklad v rámci Google Stadia, alebo Xbox Game Pass? Na všetko toto budeme mať odpoveď až po nejakom čase.

google stadia uvodny 2_opt
Zdroj: Google Stadia

Je nutné pripomenúť i konkurentov tejto novinky. Bluestacks roky funguje ako emulátor Android hier pre počítač a čo je najdôležitejšie, funguje zadarmo. Určite aj to je dôvodom preto, prečo príchod Androidu na počítače s operačným systémom Windows, nebude tak jednoduchý.

V závere treba uviesť, že bude zaujímavé sledovať i porovnanie s Apple. Počtom aplikácií určite nie, pretože Apple je veľmi uzavretý, no podobnú službu už dlhšiu dobu má a funguje skvelo. Preto sme všetci zvedaví, ako sa s touto situáciou popasuje Google, ale i Microsoft a Amazon.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre