„Pretočením hodín“ dokázali vedci odhaliť jedno z tajomstiev zemského plášťa

Vedci odhalili jedno z tajomstiev zemského plášťa. Pozreli sa na štruktúru, ktorá existuje v jeho najvrchnejšej časti.

jadro planety zem a temska kora
Zdroj: Rost9 / Shutterstock.com

Ak chcú vedci skúmať interiér našej planéty, v skutočnosti majú obmedzené možnosti. Napríklad zemský plášť sa nachádza v hĺbke viac ako 2 800 km a neexistuje na svete vrták, ktorý by do takejto hĺbky dočiahol.  

Jednou z výhod je však to, že geologická história planéty sa nachádza zaznamenaná v horninách a tieto vrstvy plynú na časovej škále miliónov rokov ako med, vysvetľujú vedci z University of Arizona. Práve tieto vrstvy vedcom ukázali, že prvých približne 400 kilometrov zemského plášťa nie je jednotných, no namiesto toho obsahujú zoskupenia skál, ktoré nazývame domény. Tieto domény sa vyznačujú svojou špecifickou chemickou kompozíciou.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci zatiaľ nedokážu presne povedať, koľko domén existuje v najvrchnejšej časti zemského plášťa. Momentálne vedia o troch, no taktiež nevedia, kde sa nachádzajú ich hranice. Výskumníci v novej štúdii preskúmali doménu, ktorá sa nachádza zhruba pod Novým Zélandom, Austráliou a Antarktídou. Zistili, že táto doména sa tiahne aj severne od Austrálie a západne od Nového Zélandu.  

Predpokladá sa, že táto doména má rozlohu približne 59,5-miliónov kilometrov štvorcových. Táto doména je teda dvakrát väčšia ako Afrika a pravdepodobne trikrát väčšia, než sa predtým predpokladalo.  

“Táto plášťová doména má špecifickú geochemickú stopu, pretože sa nachádzala väčšinu času izolovaná pod oceánmi. Nemala veľa interakcii s kontinentmi, ktoré posledných 400-miliónov rokov po nej prechádzali,” tvrdí Jonny Wu, vedúci výskumu.

Jedinečný pohľad do zemského plášťa

Wu vysvetlil, že čistý plášťový materiál sa môže kontaminovať, keď sa kontinenty presúvajú po povrchu Zeme. Vedcov upozornila na niečo zvláštne vzorka horniny z tektonickej platne, ktorá sa nachádza pod západným Tichým oceánom. Následne sa pozreli na túto tektonickú platňu, ktorá je mimochodom najrýchlejšie sa pohybujúca platňa za posledných 65-miliónov rokov a zistili, že niektoré horniny sa nenachádzali tam, kde by mali, na základe nášho chápania plášťových domén.  

Ukázalo sa, že táto tektonická platňa prešla cez všetky tri platňové domény, ktoré momentálne poznáme. To pre vedcov predstavovalo obrovskú príležitosť ponoriť sa do tajomstiev zemského plášťa. Autori štúdie predpokladajú, že táto doména existovala približne od obdobia paleozoika, ktoré prebiehalo ešte pred príchodom dinosaurov, pred viac ako 250-miliónmi rokov.  

Vedci môžu použiť stabilnejšie plášťové domény, akou je táto, aby ich porovnali s dynamickejšími pohybmi v zemskom plášti. Takéto niečo im pomôže pri výskumoch minulosti, kedy vedci musia “pretočiť hodiny” a cez tento proces zistiť, ako vyzerala Zem pred miliónmi rokov. Na to ale potrebujú určité referenčné body. V zemskom plášti väčšina procesov prebieha rýchlo a pre vedcov je tým pádom náročné potrebné body nájsť. Ak dokážu, že domény existovali veľmi dlho, potom môžu získať jasnejšiu predstavu o evolúcii zemského plášťa.  

Inými slovami, toto zistenie pomáha lepšie porozumieť starodávnej klíme Zeme, cyklu uhlíka a pohybu kontinentov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre