„Presťahovanie sa“ na Mars je logickým krokom vo vývoji ľudstva: Tieto dôvody to potvrdzujú

Záujem o červenú planétu stále narastá. Opustí niekedy ľudstvo Zem?

misia mars
Zdroj: unsplash.com (Nicolas Lobos)

Mars je planétou, na ktorú sa upiera veľa očí. Či už ide o vesmírne agentúry, alebo súkromné spoločnosti, každý čaká na to, kedy na červenú planétu vstúpi prvá ľudská noha. Marsom je „posadnutý“ aj šéf súkromnej vesmírnej spoločnosti SpaceX, Elon Musk, ktorý sníva o založení prvej kolónie na tejto planéte.

Nájdu sa samozrejme aj ľudia, ktorí jeho víziu kritizujú. Dostať na Mars prvého človeka by bolo historickým okamihom a vybudovanie prvej základne na inej planéte by bolo obrovským míľnikom v dejinách ľudstva. Lenže je „presťahovanie“ sa na Mars logickým krokom? Téme sa venuje YouTube kanál Unveiled.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalší krok vo vývoji ľudstva

Dnes toho vieme o Marse veľa, no stále to nie je ani zlomok poznatkov, ktoré by sme získali, ak by sme dostali na Mars ľudí. Mars nás stále môže posunúť niekoľko krokov dopredu. Všetko, čo by sme sa mohli na červenej planéte dozvedieť má nevyčísliteľnú hodnotu, aj keby sa ukázalo, že Mars nie je najlepší miestom na vybudovanie kolónie. S vedcami „priamo na mieste“ by sme sa mohli dozvedieť celý príbeh Marsu, zistiť, či bol kedysi planétou, podobnou Zemi a prečo prišiel o svoju magnetosféru a atmosféru.

Na Marse sa okrem vedeckých poznatkov môžu ukrývať aj zdroje, ktoré by sme mohli využiť. Možno to je jeden z dôvodov, prečo sa súkromné vesmírne spoločnosti začali o túto planétu zaujímať. Na Marse možno nájsť Nikel, meď, titán, či lítium. Na povrchu Marsu ale môžeme nájsť aj veľa železa, ktoré podľa vedcov prispieva k oranžovému vzhľadu planéty.

Momentálne žijeme na Zemi, no to neznamená, že na tejto planéte ostaneme naveky. Existuje možnosť, že niekedy v budúcnosti budeme čeliť katastrofe, ktorú nebudeme schopní odvrátiť. Ak táto alternatíva nastane, Mars by mohol slúžiť ako útočisko. Podmienky na planéte nie sú ani zďaleka ideálne, no na rozdiel od nášho ďalšieho suseda, Venuše, ľudia by mohli nájsť spôsob, ako na Marse prežiť.

Sú však aj lepšie alternatívy. Mars by mohol slúžiť ako štartovací bod do vesmíru. Ak dokážeme, že sme schopní osídliť našu najbližšiu planétu, v budúcnosti by sme sa mohli vydať ešte ďalej. Je to prirodzený progres. Aj v prípade programu Artemis, ktorý má ľudí vrátiť na povrch Mesiaca, chce NASA najprv bezpečne dostať ľudí na Mesiac a odtiaľ sa pokúsi dostať sa k Marsu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre