Prémioví výrobcovia sa majú čo učiť! Najrýchlejší rýchlonabíjací systém smartfónu má čínsky výrobca Oppo

Zdroj: Oppo

Podpora rýchleho nabíjania je už v dnešnej dobe bežným štandardom vo svete smartfónov strednej a vyššej triedy. Táto technológia zažila najväčší rozmach hneď potom, čo spoločnosť Qualcomm predstavila svoju alternatívu s názvom Quick Charge, ktorá je aktuálne jednou z najpoužívanejších technológií vo svete smartfónov. Rýchle nabíjanie batérie šetrí naozaj mnoho času, teda hlavne v prvotných nabíjacích fázach (0-50%). V druhotnej fáze je nabíjací proces o čosi pomalší, čím sa celkové nabitie z 0-100% výrazne naťahuje. O čo najväčšie zrýchlenie nabíjacieho procesu sa neustále snažia všetci výrobcovia, no „paradoxne“, najlepšie to ide Číňanom.

Číňania opäť excelujú

Nejedná sa o prvý úspech čínskych výrobcov. Objavenie zásadného technologického posunu je v prípade čínskych výrobcov celkom bežná záležitosť, no vďaka neuplatneniu si patentov v ostatných krajinách, sa z nich často stávajú „vykorisťované obete“ patentových vojen. Ani tento fakt ale veľké čínske spoločnosti neodrádza a tie si už dlhú dobu idú jednoducho svoje. Zrejme najpopulárnejšími čínskymi výrobcami sú spoločnosti Xiaomi, OnePlus a Oppo. Z tejto trojice dnes ale najviac vyzdvihneme práve posledných dvoch členov z tejto trojice, keďže práve tieto dve spoločnosti medzi sebou zápasia o najrýchlejšiu nabíjačku už niekoľko rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Súboj súrodencov

Doterajšie prvenstvo patrilo spoločnosti OnePlus a jej technológii Dash Charge, ktorá je už niekoľko generácií využívaná v smartfónoch tejto značky. Takmer identickú technológiu doteraz používala aj spoločnosť Oppo, len pod iným názvom – VOOC (viacstupňové nabíjanie s konštantným prúdom). Spoločnosť Oppo sa ale latku rozhodla pozdvihnúť ešte o čosi vyššie s novou technológiou Super VOOC, ktorá je momentálne používaná v smartfóne Oppo Find X Lamborghini Edition. Označenie limitovanej edície doslova a do písmena vystihuje rýchlosť nabíjania samotného smartfónu, ktorá je naozaj ohromujúca.

Zdroj: TheVerge

Z 0 na 100 za 2100 sekúnd

Nový Oppo Find X Lamborghini Edition (3400mAh batéria) sa prostredníctvom rýchlonabíjačky Super VOOC dokáže nabiť za 2100 sekúnd, čo je presne 35 minút. Za prvých 10 minút sa dokáže nabiť z 0 na 34%, za 15 minút dosiahne 50% a za 20 minút sa dostane na hranicu 67%. Po pol hodine sa percento batérie zdvihne na neuveriteľných 92%. Pre porovnanie, doterajší líder v rebríčku (OnePlus 6 s 3300mAh batériou) sa dostane za 35 minút iba na hranicu 60%, pričom nabitie o zvyšných 40% potrvá ďalších 45 minút. Pre ďalšie porovnanie, iPhone X s USB-C PD riešením sa dokáže nabiť na 50% za 30 minút, no treba si uvedomiť, že iPhone X disponuje batériou s oveľa menšou kapacitou (2568mAh).

Princíp fungovania technológie Super VOOC

Technológia nabíjania Super VOOC je naozajstným svetovým unikátom. Jedná sa o riešenie typu „end-to-end“, ktoré vyžaduje špeciálne navrhnutú batériu, čím nemôže byť využívaná globálne vo všetkých smartfónoch. Batéria samotného smartfónu Oppo Find X Lamborghini Edition je rozdelená na dva samostatné články s kapacitou 1700mAh, vďaka čomu je zdvojnásobená nabíjacia kapacita. Nabíjačka Super VOOC pritom ponúka výstup až 10V/5A, čo je naozaj dosť. Spomenúť treba aj fakt, že podľa dostupných informácií sa samotné zariadenie, ani nabíjačka neprehrievajú.

Dostupnosť v iných smartfónoch

Nová technológia Super VOOC je dostupná aj v smartfóne Oppo R17 Pro. Je vysoko pravdepodobné, že túto technológiu v budúcnosti uvidíme v ďalších smartfónoch od spoločnosti Oppo, poprípade aj v smartfónoch od spoločnosti OnePlus, keďže sa jedná o sesterské spoločnosti.

Zdroj: theverge.com, úvodný obrázok (Oppo)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre