Prehliadač Chrome bude možno rýchlejšie načítať stránky. Využije na to funkciu, s ktorou nie každý súhlasí

Google navrhuje, aby prehliadače ignorovali príkaz “Cache-control: no-store" a uložili stránky do bfcache aj v prípade, ak si to vývojári nežiadajú.

Prehliadač Google Chrome bude rýchlejší
Zdroj: Pixabay (IO-Images, WikimediaImages, Pexels), Úprava: Vovsveteit.sk

Bfcache je optimalizačná funkcia prehliadača, ktorá umožňuje okamžité presúvanie sa medzi kartami v rámci tlačidiel dopredu a späť. Znamená to, že ak navštívime nejakú stránku a chceme sa vrátiť, napríklad na vyhľadávanie Google, táto stránka ostáva v našej pamäti načítaná.  

Ako užívateľ sa tak rýchlejšie môžete navigovať medzi jednotlivými stránkami, čo pomôže hlavne, ak máte pomalší internet. Zároveň ide o funkciu, ktorá nefunguje len preto, že existuje. Web developeri musia svoje stránky čo najlepšie optimalizovať pre bfcache pre všetky internetové prehliadače, aby mali užívatelia čo najplynulejší zážitok pri surfovaní na webe.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prehliadače ako Firefox a Safari podporovali funkciu bfcache roky. Do Google Chrome sa dostala vo verzii 86, kedy priniesla limitovanú podporu pre určité Android zariadenia. Postupne sa bfcache rozširovala a od verzie 96 prináša plnú podporu pre desktopové a mobilné prehliadače Chrome.  

Bfcache uloží celú stránku do pamäte vrátane JavaScriptu. Výhody tejto funkcie môžete pozorovať najčastejšie pri vyhľadávaní na internete. Povedzme, že chcete blízkemu kúpiť darček na Vianoce. Do vyhľadávača zadáte kľúčové slová, Google vám prinesie množstvo výsledkov a následne pátrate. Môže sa stať, že po navštívení stránky rýchlo zistíte, že to nie je to čo hľadáte. Prirodzene, stlačíte tlačidlo späť a okamžite sa ocitnete znova vo vyhľadávaní. Keďže je celá predchádzajúca stránka uložená v pamäti, prechod do nej môže prebehnúť prakticky okamžite.  

Problémom môže byť, ak stránka obsahuje kód “Cache-control: no-store“ tento príkaz prakticky zakazuje prehliadaču, aby sa stránka uložila do bfcache. V praxi to môže spôsobiť pomalšie načítanie stránok pre užívateľov.

Mali by prehliadače tento príkaz ignorovať?

Spoločnosť Google navrhuje, aby prehliadače tento príkaz ignorovali a uložili stránky do bfcache aj v prípade, ak sa v ich kóde nachádza vyššie uvedený príkaz. Celkovo by sa týmto rozhodnutím urýchlilo prepínanie medzi stránkami a tým aj rýchlosť prehliadania.  

Niektorí sa proti tomuto rozhodnutiu oborili s tým, že v podstate ide o porušenie vôle web developera. Využitie príkazu no-store je vedomé rozhodnutie vývojára, ktorý ráta s tým, že jeho stránku nebudú prehliadače ukladať do bfcache.  

“Aspoň pre mňa toto rozhodnutie zasahuje do citlivej oblasti a nemám predstavu, ako sa to môže premietnuť do praxe,” vyjadril sa pre portál Bleeping Computer Opera vývojár, Daniel Bratell.  

Inžinier Googlu, Fergal Daly, naopak tvrdí, že príkaz no-store sľubuje len to, že sa webstránka neuloží do normálnej HTTP vyrovnávacej pamäte prehliadača.  

“Neexistuje žiaden explicitný prísľub, že príkaz no-store zabráni uloženiu stránky do bfcache. Všetky príkazy z radu Cache-control sú navrhnuté tak, aby kontrolovali ukladanie stránok do HTTP cache pamäte, ale bfcache nie je súčasťou HTTP cache pamäte,” tvrdí Daly.  

Prehliadač Google Chrome chce týmto spôsobom zmeniť to ako bfcache pracuje s príkazom Cache-control: no-store a tým zrýchliť prehliadanie bez toho, aby poškodili súkromie a bezpečie užívateľov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre