Predpovede astronómov sa vyplnili, Slnko započalo nový cyklus. Znamená to problémy?

Predchádzajúci cyklus bol relatívne pokojný, tento ostáva zatiaľ záhadou

vesmir vybuchujuce slnko
Zdroj: Pixabay.com (ipicgr)

Napriek všetkému, čo sa deje tento rok na Zemi, Slnko sa správalo pomerne kľudne a keď sa astronomický nadšenci naňho pozreli bližšie, zistili prečo. Vstúpilo totiž do nového solárneho cyklu.

Odkedy začali ľudia prvýkrát pozorovať temné škvrny na solárnom povrchu, všimli si obdobia zvýšenej aktivity a kľudu, ktoré sa opakovali zhruba každých 11 rokov. V polovici 18. storočia sa objavili prvé pozorovania a odvtedy ubehlo 24 solárnych cyklov. Americká vesmírna agentúra NASA, spolu s National Oceanic and Atmospheric Administration (pozn. redakcie: NOAA) oznámili, že december 2019 bol začiatkom 25. solárneho cyklu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neznamená to však žiadne výrazné zmeny. Začiatok nového cyklu si vedci všimli vďaka solárnym škvrnám, ktoré sa objavili na povrchu Slnka. Píše o tom portál Science Alert.

„Máme starostlivo zmapovaných pár solárnych škvŕn, ktoré naznačujú príchod nového solárneho cyklu. Zároveň predpovedajú že po tichom období príde obdobie zvýšenej solárnej aktivity. Len sledovaním vývoja týchto škvŕn budeme môcť predpovedať, kedy dôjde k prelomu medzi dvoma cyklami,“ vyjadril sa Frédéric Clette, riaditeľ World Data Center Sunspot Index.

Čo nový cyklus prinesie?

V praxi však správanie Slnka neumožňuje zistiť, kedy sa presne udeje začiatok nového cyklu. Môže za to jeho správanie a vedci zvyčajne spoznajú nový cyklus až po tom, ako sa začal. Tím sa preto prehrabával dátami solárnej aktivity za posledných 8 mesiacov, aby mohol určiť, kedy presne nastal zlom.

Aj keď ľudstvo pozorovalo solárne cykly už pomerne dlhú dobu, stále nevieme, čo sa za nimi skrýva. Najlepšie odhady však spájajú solárne cykly so zmenou v magnetickom poli Slnka, ktoré sa riadi prúdom plazmy hlboko pod povrchom. Záhadou však ostáva, čo plazmové prúdy poháňa v takomto rytmickom tempe.

„Práve sme vyšli z obdobia solárneho minima a presúvame sa do 25. cyklu a do solárneho maxima. Je dôležité si uvedomiť, že slnečná aktivita nikdy neprestáva, len mení svoju formu,“ hovorí vedkyňa z NASA, Lika Guhathakurta.

To, či 25. cyklus prinesie problémy, ešte vedci netušia, hoci je to nepravdepodobné. 24. cyklus bol pomerne tichý, avšak predchádzajúce cykly boli silnejšie než sa predpokladalo.

„To, že by malo ísť o podpriemerný solárny cyklus neznamená, že tu nie je riziko extrémneho vesmírneho počasia,“ hovorí fyzik z NOAA, Doug Biesecker.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre