Pred rokom ho napadli severokórejskí hackeri. Americký mladík sa pomstil vo veľkom štýle, Severnú Kóreu odstavil od internetu

Anonymný hacker z USA vystupujúci pod prezývkou P4x sa z pohodlia domova odplatil severokórejským špiónom v naozaj "veľkom štýle".

Hacker_uvodny obrazok
Zdroj: Wikimedia, Vosveteit.sk

Hŕstka internetových stránok v Severnej Kórei sa v posledných týždňoch potýkala so záhadnými technickými problémami. Výpadky sa dotkli vládnych stránok či dokonca rezervačných stránok leteckej spoločnosti. Pôvod problému však nebol v samotných stránkach ale v centrálnych internetových smerovačoch, ktoré umožňujú prístup ku jednotlivým sieťam tejto dobre izolovanej krajiny. Na prvý pohľad sa tak začala vynárať otázka, či náhodou nie sú smerovače v Severnej Kórei cieľom útoku hackerských skupín pracujúcich pre zrejme najväčšieho nepriateľa KĽDR – USA. Odhady sa čiastočne naplnili, no zároveň odhaľujú aj obrovský paradox dnešného sveta. Za výpadkami internetového pripojenia v celej krajine totižto nestojí obrovská skupina hackerov a špiónov ovládaných svetovou veľmocou.

Sladká odplata pre amerického mladíka

Ako informuje portál Wired, za nedávnymi výpadkami internetu v Severnej Kórei stojí iba jedna osoba – americký mladík s prezývkou P4x operujúci z pohodlia svojho domova. Ten sa však do boja proti Severnej Kórei nepustil iba tak z nudy, ale mal na to pomerne silný dôvod. Pred rokom bol totižto jedným z cieľov severokórejských kybernetických špiónov. Tí napadli viacero západných cieľov so zámienkou ukradnúť ich hackerské nástroje a podrobnosti o zraniteľnostiach softvérov. Útok bol v prípade nezávislého hackera s prezývkou P4x úspešný iba čiastočne, keďže sa podľa jeho slov nepodarilo druhej strane získať „nič cenné“. Aj napriek tomu však túžil po „sladkej“ odplate, ktorú však najskôr nechcel zobrať do vlastných rúk.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Hacker sa odpovede od USA nedočkal, tak to vzal do vlastných rúk

„Domáci“ hacker sa o hackerskom útoku na jeho hardvér najprv zveril americkej FBI a dúfal v adekvátnu odpoveď zo strany USA. Bohužiaľ, tá sa po dlhých mesiacoch nedostavila a tak začal podnikať vlastné kroky. Dlhé mesiace skúmal zraniteľnosti a testoval svoje hackerské zručnosti a nástroje, aby jedného dňa „predstúpil“ pred severokórejských hackerov v plnej zbroji. Moment nastal pred pár týždňami, kedy sa pustil do masívneho kybernetického útoku na hlavné štátne smerovače. Zrejme netreba pripomínať, že jednotlivé útoky boli efektívne a celú krajinu dokázal na určitý čas odstaviť úplne od internetového pripojenia.

„Zdalo sa to ako správna vec,“ uviedol hacker pre portál Wired. „Ak neuvidia, že máme zuby, bude to stále prichádzať (hackerské útoky).“

Veľkým prekvapením aj pre samotného hackera však bolo údajne slabé zabezpečenie jednotlivých vládnych systémov KĽDR. Jednoduchosťou hackerského útoku bol sám prekvapený, pričom zároveň prezradil aj dôvody, prečo sú systémy KĽDR pomerne ľahkým cieľom. Podľa jeho slov sú softvérové nástroje KĽDR v drvivej väčšine prípadov mimoriadne zastarané. Tým pádom je cesta pre hackerov výrazne jednoduchšia, pričom časom môžu pribúdať nové objavené zraniteľnosti.

Cieľom hackera neboli špionážne aktivity ale skôr ukázanie vlastnej sily

yCieľom hackera s prezývkou P4x však v tomto prípade nebola prešpekulovaná špionáž či zásadné zásahy do siete KĽDR. Ako sám uviedol v rozhovore pre spomínaný zahraničný portál, nechcel narúšať prípadné hackerské aktivity západných krajín, ktoré môžu niektoré vládne ciele KĽDR sledovať už dlhú dobu. Jeho cieľom bolo iba ukázať severokórejskému vodcovi varovný prst. Hacker však zároveň priznal, že jeho aktivity zrejme porušujú viacero amerických zákonov, z čoho môže mať ďalšie problémy. Ako však uviedol na záver, jeho „svedomie je čisté“, keďže neurobil nič neetické.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre