Prečo sú smartfóny takmer vždy pomalšie, ako počítače? Pozrite sa na zásadné rozdiely!

Aj keď sa moderné smartfóny môžu výkonom rovnať archaickým superpočítačom, na tie dnešné nemajú... Prečo?

Prečo nie sú smartfóny tak rýchle, ako PC?
Zdroj: YouTube(Film Booth)

Zaujímavosťou je, že váš smartfón je výkonnejší ako počítače, ktoré dostali prvých ľudí na Mesiac v roku 1969. Aby toho nebolo málo, moderné smartfóny sú výkonnejšie, ako staré, dnes už nefunkčné, superpočítače a výkonom by možno prekonal niekoľko modernejších počítačov.

Napriek tomu nevidíte, že by telefón svojou výpočtovou silou prekonal drvivú väčšinu stolných počítačov, alebo notebookov. Lenže prečo je to tak? Nie je technológia oboch zariadení podobná? Procesory môžu mať rovnaké čísla modelov, alebo názvy, no v skutočnosti sa vyrábajú v dvoch verziách: Procesory pre počítače a procesory pre mobily, píše portál MakeUseOf.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mobilné mikroprocesory využívajú rovnakú technológiu ako počítačové procesory no líšia sa od nich. Mobilný procesor ale nenájdete len v smartfónoch, ale aj tabletoch, notebookoch, či mnohých iných zariadeniach. Zároveň si môžeme všimnúť, že veľkí hráči v počítačovom svete väčšinou nezasahujú do toho mobilného. Spoločnosti Intel a AMD sa rozhodli držať sa bokom od mikroprocesorov, pretože nechceli súperiť so spoločnosťami ako Qualcomm, Apple, Samsung, či iné.

Medzi mobilným a počítačovým procesorom existujú rozdiely, napríklad v ich architektúre, spôsobe napájania a teplote. Architektúra procesora je dôležitý rozdiel. Procesor v počítači je mozgom celého zariadenia. Keď sa pozrieme do vnútra smartfónu, procesor v tomto prípade znamená architektúru SoC (pozn. redakcie: System on a Chip).

Smartfón vs. PC

SoC je jeden čip, ktorý sa môže veľkosťou líšiť a v ňom nájdete procesor, ale aj grafický čip, rádiá, senzory, vrstvy zabezpečenia a iné. Všetky tieto funkcie sa zmestia na jeden jediný čip. V počítači majú všetky tieto funkcie príslušné komponenty. Procesor, grafická karta, pamäť RAM, všetko to sú samostatné jednotky.

V prípade počítačových procesorov je dôležitý počet jadier a frekvencia. Procesory v smartfóne ale fungujú inak. Za prvé, meracie hodnoty výkonu počítačových procesorov nekorešpondujú s mobilnými procesormi. Za druhé, v prípade PC procesora sa neberie do úvahy extrémne dôležitý aspekt smartfónov – Výkon a teplo.

Keď procesor beží, vytvára sa veľké množstvo tepla. Počítač sa vetrá pomocou ventilátorov, no mobil takú možnosť nemá. Všetky komponenty sú napratané do tesného priestoru a zariadenie sa väčšinou nachádza už v dosť teplom vrecku.

Výrobcovia mobilných procesorov toto vedia a preto obmedzujú rýchlosť ich procesorov. Spoločnosti by dokázali vyrobiť zariadenie s oveľa väčším výkonom, no v tom prípade by sa rýchlo prehrialo a pokazilo sa.

Napriek tomu už vieme aj o prípadoch, kedy sa mobilný procesor vyrovnal tomu počítačovému. Príkladom je model Qualcomm 865+, ktorý prináša osem-jadrový procesor s rýchlosťou 2,4 GHz. Ďalším je procesor Samsungu Exynos 1000, s rýchlosťou 2,73 GHz. Dôležité je ale mať na pamäti že mobilný procesor čelí úplne iným problémom ako PC procesor, no máme od neho aj iné očakávania. Je preto zbytočné ich porovnávať proti sebe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre