Prečo sa zo sociálnych sietí tak skoro nevytratia online podvody? Je to zlatá baňa pre podvodníkov, odhaľuje report

Pre online podvodníkov bol rok 2021 zatiaľ najlepším rokom, aký zažili.

hackeri socialne siete
Zdroj: pixabay.com (FotoArt-Treu), Vosveteit.sk (koláž)

Spolu s rozmachom sociálnych sietí sa rozmáhajú i online podvody. Zatiaľ, čo v minulosti sme sa s nimi stretávali len ojedinele, tak posledné roky ukazujú, že už nie sú takou raritou, ako tomu bolo doposiaľ. Treba uviesť, že už nejde však len o problém veľkých krajín, ale i menších vrátane nás. Napríklad len niekoľko dní dozadu sme upozorňovali na podvodnú súťaž naprieč sociálnou sieťou Instagram, kde podvodníci tvrdili, že Apple rozdáva iPhone telefóny. Samozrejme, podvodný status získal stovky interakcií.

Už na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že tieto podvody nemajú väčší zmysel a že len málokto sa nachytá. Opak je pravdou, odhaľuje report FTC (Federal Trade Commission).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V hre sú stovky miliónov dolárov

Najnovšia správa, na ktorú poukazuje portál svetandroida.cz odhaľuje, že podvodníkom sa z roka na rok darí lepšie. Podľa publikovaných správ, minulý rok sa podarilo FTC zaevidovať online podvody v hodnote 770 miliónov dolárov pričom najviac nahlásených podvodov bolo zaregistrovaných naprieč sociálnymi sieťami. Z celkového počtu nahlásených podvodov, ktorých bolo 95-tisíc, až 70% sa vyskytlo na sociálnych sieťach. Len pre porovnanie, v roku 2020 FTC zaevidovalo 46-tisíc podvodov v hodnote 258 miliónov dolárov. Ide tak o signifikantný nárast. Nehovor viac o tom, že hovoríme len o zaevidovaných podvodoch.

online podvody_vyvoj
Zdroj: FTC

Pri hlbšom pohľade na publikované dáta, tak 37% podvodov sa venovalo priamo financiám, 24% podvodov súviselo s falošným zoznámením, v prípade 14% podvodov išlo o falošné obchody s tovarom a 27% podvodov tvorili iné podvody.

online podvody_oblasti na ktore sa zameriavaju podvodnici
Zdroj: FTC

Experti preto radia, aby sme využívali všetky možnosti ochrany osobných údajov a našich účtov, ktoré nám sociálne siete ponúkajú. Ide napríklad o obmedzenie viditeľnosti nášho profilu pre neznámych ľudí, obmedzenie viditeľnosti našich príspevkov, kto nás môže kontaktovať a podobne. Hlavne však vyzývajú na to, aby sme boli obozretní.

V závere treba uviesť, že vyššie prezentované čísla prezentujú podvody naprieč americkým trhom. Druhým dychom však treba dodať, že bolo by naivné si myslieť, že situácia v našom regióne je inou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre