Prečo nosievali ruskí kozmonauti do vesmíru pištoľ? Pred čím sa chceli chrániť?

Paradoxne, nebolo to pred „ufónmi“, ale dôvod, prečo nosili zbrane, bol úplne iný!

Kozmonauti
Zdroj: ESA

Prečo si brali kozmonauti do vesmíru zbrane? Báli sa ruskí astronauti mimozemšťanov? Nie, nebáli. Dôvodom bol úplne iným. TP-82 bola sovietska pištoľ, ktorá bola navrhnutá na to, aby sa mohli sovietski kozmonauti chrániť pred predátormi, keď pristáli v sibírskej divočine. Táto zbraň zároveň slúžila aj ako núdzový signál. Bolo možné z nej totiž vystreliť aj svetlicu, aby mohli kozmonauti signalizovať miesto, kde pristáli, ak by zlyhala technika. Odnímateľná pažba bola zároveň mačetou, ktorá bola prekrytá puzdrom. Hovorí o tom YouTube kanál Simple History.

Hoci sa táto zbraň nazývala pištoľou, v skutočnosti mala bližšie ku brokovnici s odpílenou hlavňou. TP-82 bola totiž navrhnutá tak, aby dokázala usmrtiť vlka, prípadne medveďa, ak by sa s ním stretol kozmonaut po pristáti. Často sa stávalo, že sovietski kozmonauti pristáli v odľahlých miestach, akým mohla byť aj sibírska divočina. V tomto sa líšili od amerických astronautov, ktorí pristávali v Tichom oceáne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Kozmonauti
Pištoľ TP-82 Zdroj: Reddit/Keeperofbeesandtruth

Myšlienka pre zbraň sa zrodila v roku 1965. Jeden z kozmonautov, Alexej Leonov, ktorý bol súčasťou misie Voschod 2. Tento kozmonaut ostal uviaznutý v divočine 965 km od pôvodného miesta pristátia. Jeho kapsula sa porúchala a kozmonaut mal zo sebou jedine pištoľ Makarov a balíček pre prežitie na to, aby sa chránil. Vtedy si uvedomil, že pištoľ kalibru 9mm nie je dostatočne silná na to, aby dokázala odraziť útok medveďa. Našťastie sa nič také nestalo, no po tomto incidente Leonov trval na silnejšej zbrani pre kozmonautov.

Nápad na novú zbraň bol schválený až v roku 1981. Alexej Leonov schvaľoval niekoľko návrhov. Nakoniec ale vybral model TP-82. Zaujímavosťou je, že zbraň má tri hlavne. Vrchné dve sa nabíjajú brokmi, zatiaľ čo do spodnej idú náboje kalibru 5.45. Prvá misia, ktorá túto zbraň dostala bola Sojuz t6, ktorá odštartovala v roku 1982. Od roku 1986 však bola pravidelne nosená kozmonautmi, ale aj členmi letectva a to až do roku 2007.

Po roku 2007 sa médiá vyjadrili, že zvyšná munícia pre TP-82 je už nepoužiteľná a v budúcich misiách dostanú kozmonauti bežnú polo-automatickú pištoľ.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre