SpravodajstvoVeda a výskum

Prečo ľudia vtipkujú aj keď sa nachádzajú tvárou v tvár nebezpečenstvu?

Čierny humor, vtipy o pandémii, či o vojne. Prečo si ľudia nájdu čas na žarty aj v tých najhorších situáciách?

Nájsť humor aj v tej najhoršej situácií je vlastnosť, ktorá je pre nás ľudí typickou. História ponúka množstvo prípadov, kedy sa človek zoči-voči tragédii obrátil na humor a vôbec nezáleží na tom, v ktorej časti sveta sa nachádzame, píše IFL Science. Či už ide o čierny humor, alebo iný nevhodný druh vtipov, prečo sa ku nim vo vážnych situáciách ľudia obracajú?

Nemusíme cestovať ďaleko do minulosti, aby sme našli príklady toho, že nech sa deje čokoľvek, „sranda musí byť“. Pandémia nám ukázala, že stres z neustáleho pobytu doma, zatiaľ čo sa vonku šíri nebezpečný vírus, odbúravame aj humorom. Ďalší príklad pochádza z čerstvého konfliktu na Ukrajine, kedy si hackeri našli čas preprogramovať nabíjacie stanice tak, aby ukazovali jednoduchú správu: „Putin je č*rák“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Humor používame ak sa cítime v strese, alebo cítime nepohodu v ostatných ľuďoch. Svojim spôsobom nám pomáha odvrátiť či už trápnu, znepokojivú, alebo celkovo zvláštnu situáciu. Humor sa v tomto prípade slúži ako silný nástroj na vyrovnanie sa s náročnými životnými situáciami,“ píše sa vo vedeckej publikácii Cases on applied and therapeutic humor.

Ako uvádzajú autori, život je plný náročných situácií, s ktorými sa stretávame na dennej báze. Či už v minulosti, alebo aj dnes, humor nám pomáha vysporiadať sa s týmito situáciami. Slúži ako záchranný kruh v čase obrovských kríz, akými sú napríklad pandémia alebo vojna. Či už išlo o prvú, alebo druhú svetovú vojnu, v každom prípade sme sa stretli s prípadmi, kedy sa našiel čas na žarty.

Psychologická pomoc

Ideálnym príkladom sú vojaci, ktorí žili v zákopoch pod nekončiacou streľbou, rizikom bombardovania, či smrteľného ochorenia. Aj napriek životu, ktorý sa dá predstaviť len veľmi ťažko, mali vojaci dobrý zmysel pre humor.

„Všetko zlé, čo sa nám v živote stane je dobrým materiálom pre komédiu. Často sa stáva, že niekto, alebo niečo naruší zaužívané sociálne normy. Ak dokážeme prísť na spôsob, ako túto situáciu vziať s humorom, je možné vidieť celý problém v trochu inom svetle, vyjadril sa Peter McGraw.

Humor sa spája samozrejme so smiechom, ktorý má pozitívny vplyv na našu náladu. Viaceré štúdie dokázali, že vtip, ktorý sedí nášmu zmyslu pre humor, má v mozgu pozitívnu odozvu. Mozog totiž vyplaví látky ako dopamín, serotonín, alebo endorfín, ktoré sa viažu na dobré pocity.

Pomocou humoru ale dokážeme vysvetliť aj komplexné témy jednoduchým spôsobom tak, aby to ľudí zaujalo a hlavne dokázali myšlienku lepšie pochopiť. Ak čelíme obrovskej tragédií, humor je podľa psychológov časť procesu, ako sa o situáciou vysporiadať. Po prvýkrát stačí, ak človek o tragédii len hovorí, no postupom času sa môže so situáciou vysporiadať a začne o nej aj vtipkovať. Humor nám pomáha zvládnuť hlavne situácie, kedy sa cítime úplne bezmocní.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close