Prečo ceny smartfónov neustále stúpajú? Toto sú dôvody na zdražovanie týchto zariadení!

Ceny Android smartfónov sú dnes na takej úrovni, ako kedysi boli u prestížneho Applu. Pozrite sa, čo všetko za týmto zdražovaním stojí.

Lacný smartfón Xiaomi
Zdroj: Unsplash.com (Đức Trịnh, úprava Vosveteit.sk)

Časy kedy sme si za 500€ mohli pokojne kúpiť aj vlajkovú loď sú nenávratne preč. Za takéto peniaze si dnes vieme kúpiť maximálne vyššiu strednú triedu, no na vlajkový smartfón nám určite táto suma nepostačí. Ak by sme sa teda nerozhodli kúpiť si staršiu vlajku, ktorá má už však kratšiu systémovú podporu. Prečo však ceny nových smartfónov neustále stúpajú a my na ne musíme utratiť čoraz viac peňazí? Odpoveď nám prináša portál makeuseof.com a dôvodov je viac než dosť. Pozrite sa s nami na to, prečo si už dnes pár stoviek nekúpime vlajkovú loď, no jej cena sa pokojne vie vyšplhať až na tisíc eur.

Ceny nových smartfónov stúpajú rok od roku

Určite ste si všimli, že za nový smartfón dnes zaplatíme výrazne viac ako napríklad pred piatimi rokmi. Cenovky iPhonov, ktorým sa majitelia Androidov kedysi smiali, dnes pokojne nájdeme aj pri novších vlajkových lodiach a tisíc eur za novú vlajkovú loď s prehľadom zaplatíme. Ceny smartfónov však stúpajú najmä pre novšie komponenty a technológie, ktoré sú rovnako drahšie. V minulosti sme si napríklad mohli kúpiť vlajkovú loď s IPS LCD displejom, dnes ich nahradili novšie LTPO AMOLED panely. Ak by sa však výrobcovia rozhodli nasadiť staršie technológie, cena by bola samozrejme nižšia. Za novinky sa jednoducho platí a taktiež by sme si určite nechceli kúpiť špičkový model s 10W nabíjaním, keď k dispozícii je aj síce drahšie, no rýchlejšie 120W nabíjanie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Xiaomi smartfon
Zdroj: unsplash.com (N.Tho.Duc)

Ďalším dôvodom je aj inflácia, ktorá sa na nových smartfónoch podpisuje. Vezmime si ako príklad iPhone 6, ktorý spoločnosť Apple predstavila v roku 2014 za 649 dolárov. Ak by však rovnaký model americký gigant predstavil dnes, vďaka inflácii by táto hodnota bola na úrovni az 793 dolárov. Aj ekonomická situácia sa teda podpisuje na cene smartfónov a ako môžete vidieť, tak celkom výrazne.

Drahšia je aj výroba zariadení

Nielen komponenty ale aj cena práce a výroba dnešných smartfónov je drahšia. Musíme sa pritom zamyslieť aj nad tým, že spoločnosť vyrábajúca smartfóny potrebuje zaplatiť ľudí, ktoré ich vyrobia. Rovnako stúpajú aj náklady na energie pre rôzne stroje a ani tie nie sú lacnou záležitosťou. Ďalším faktorom je aj dizajn modelu, nad ktorým musí stáť tím ľudí, ktorý sa snaží spraviť smartfóny s čo najtenšími rámikmi, čo najľahšie a najviac kompaktné zariadenia. Práve preto sú smartfóny nižšej triedy o niečo lacnejšie, keďže ponúkajú starší dizajn smartfónov s hrubšími rámikmi a vyššou hmotnosťou. Výrobca sa totiž pri nich nemusí zamýšľať nad ničím novým.

Apple iPhone 12_produktova rada smartfonov
Zdroj: Youtube (EverythingApplePro)

Stúpajú aj náklady na distribúciu smartfónov, medzi ktoré musíme zarátať balenia, prepravu či dokonca aj marketing a reklamu. Nielen samotné smartfóny sú teda pre zákazníkov drahšie, no aj tieto drobné veci okolo distribúcie stoja výrobcu viac. Preto si s čistým svedomím vedia vypýtať za nový model viac, ako tomu bolo v minulosti. Nenapomáha tomu ani fakt, že používatelia si svoje zariadenia nechávajú o niečo dlhšie. Ak chce teda výrobca na svojich smartfónoch zarobiť a navyšovať svoje tržby rok od roku, jednoducho musí navýšiť ceny.

Vlajkové smartfóny sa dnes stali luxusom, ktorý si nie každý môže dovoliť. Práve preto väčšina používateľov siaha po strednej triede smartfónov, ktorá dnes ponúka takmer všetko, čo ponúkali vlajkové lode spred dvoch či troch rokov. Vývoj ide stále vpred, no žiaľ aj ceny nových zariadení, ktoré nevieme nijako ovplyvniť.

Kedy ste si naposledy kupovali nový smartfón? A koľko ste zaň približne zaplatili? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre