Prečo by chceli hackeri sledovať práve váš smartfón? Pozrite sa, čo robia s vašimi údajmi ďalej!

Hackeri môžu napadnúť aj váš smartfón a získať z neho citlivé údaje. Pozrite sa, prečo je to pre nich výhodné a čo s údajmi následne robia.

hacker telefon
Zdroj: Cleanpng.com, Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Ak patríte medzi používateľov smartfónov, ktorí sa o bezpečnosť svojho zariadenia toľko nestarajú, mali by ste teraz spozornieť. Možno ste si aj vy niekedy položili úsmevnú otázku: „A čo budú hackeri s mojimi údajmi robiť?“ Máme však pre vás odpoveď. Aj váš smartfón môže byť zaujímavý pre nejakého hackera, ktorého bude zaujímať práve vaše zariadenie a vy ako jednotlivec. Čo robia hackeri s našimi údajmi a prečo ich bude zaujímať aj to, čo máte vo vašom smartfóne vy? Aj na to sa pozrieme v našom článku, pričom vás upozorníme na to, aby ste bezpečnosť vo vašom telefóne nebrali na ľahkú váhu.

Prečo hackerov zaujíma aj váš smartfón?

Možno si aj vy poviete, nech si hackeri robia s vašimi údajmi čo chcú. Môžete bezhlavo odklikávať všetky povolenia a prakticky váš smartfón vystaviť komukoľvek. Ak však patríte medzi týchto ľudí, mali by ste to zmeniť. Hackeri totiž radi pristupujú k údajom z vášho zariadenia, medzi ktoré patrí napríklad vaše meno, pohlavie, dátum narodenia, no aj bankové informácie, e-mailové adresy či telefónne čísla. Tieto údaje môžu neskôr využiť na podvody, krádeže identity alebo škodlivé aktivity. Vaše zariadenie môžu rovnako vďaka prístupu do neho infikovať škodlivým softvérom, ktorý bude následne generovať reklamy alebo ťažiť kryptomeny. S prístupom do vášho telefónu tak môžu hackeri dokonca aj zarábať na úkor vášho súkromia a bezpečia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Hackeri v Česku útočia na tento typ ľudí
Zdroj: Unsplash (Arget), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Niektorí hackeri môžu cieliť aj na vašu polohu, ktorú následne zneužijú. Zamerať sa môžu aj na špionáž a následné vydieranie. V tomto prípade o vás môžu zbierať kompromitujúce materiály ako napríklad fotografie alebo históriu prehliadania, čo následne zneužijú proti vám. Môžu sa vám vydierať napríklad zverejnením vašich fotografií za cieľom vylákať z vás nejaké peniaze.

Váš smartfón navyše môžu zaradiť aj do botnetu, teda siete zariadení, ktoré môžu byť zneužité na kybernetický útok. Takýmto útokom môže byť napríklad aj DDoS. Prostredníctvom kontroly vášho telefónu ale môžu ovládať aj iné zariadenia, ktoré s ním spojíte. Ak máte ďalšie produkty inteligentnej domácnosti spojené s telefónom, stačí im prístup práve do neho, aby vedeli kontrolovať napríklad aj vašu televíziu alebo domácu kameru.

Čo robia hackeri s ukradnutými údajmi?

Okrem krádeže identity či vydierania môžu hackeri ukradnuté údaje využívať aj inými spôsobmi. Ak napadnú váš smartfón a získajú o vás informácie, môžu praktizovať aj rôzne finančné podvody. K nim prichádza najmä ak majú informácie o vašich platobných kartách či prístup k internetovému bankovníctvu.

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Rovnako ale tieto údaje môžu využiť cielene na phishing. Ak získajú hackeri informácie o tom, akú banku využívate či aký tovar si objednáte, tak vám môžu cielene zaslať SMS či e-mail o tom, aby ste vykonali nejakú platbu za tovar alebo vás kontaktujú v mene banky. Pôjde však o podvod, ku ktorému prišli najmä tak, že napadli najskôr váš smartfón. Tieto údaje môžu rovnako predávať aj na dark webe a môžu byť zneužité na nelegálne aktivity.

Chránite svoj smartfón pred tým, aby vás niekto mohol špehovať? A pokúsil sa vám už niekto ukradnúť údaje? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre