Prečo batéria v smartfóne stráca na kapacite a to aj keď ho nepoužívame?

Za všetko môžu chemické reakcie, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie telefónu.

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Smartfóny meníme oveľa častejšie, ako by sme mali. V mnohých prípadoch vystriedame telefón už po jednom roku používania. Častokrát ale telefón neposunieme ďalej, ale odložíme ho do zásuvky.

Niekedy sa ku starému telefónu vrátime a inokedy nie. V prípade, ak ste ale neskôr začali aktívne používať starší smartfón, napríklad ako automakeru do auta, tak ste bezpochyby postrehli, že batéria zariadenia bola slabšou. Prečo ale je tomu tak?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mnohí si myslia, že ak telefón odložíme nečinne do zásuvky, tak telefón zostane v stave, ako sme ho tam uložili. Nie je to celkom pravda.

Prečo degraduje batéria smartfónu aj keď ho nepoužívame?

Výrobcovia smartfónov štandardne deklarujú 300 až 500 nabíjacích cyklov, kým reálna kapacita batérie neklesne pod 80% z pôvodnej hodnoty. Ak ale odložíme telefón bokom napríklad po 100 nabitiach a vytiahneme ho o rok neskôr, tak zistíme, že kapacita batérie je oveľa nižšou, ako bola v čase, kedy sme smartfón dali do zásuvky.

Je to prirodzené a to najmä pre smartfóny s lítium-iónovými batériami. Ide o typ batérie, ktorý sa opotrebováva aj „nič nerobením“. Inými slovami, ako plynie čas, tak stráca na kapacite.

Ku degradácii batérie dochádza v dôsledku chemických reakcií, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie. Tie sa dejú ale aj v situáciách, kedy s telefónom nepracujeme. Dôvodom je napätie v batérii. Lítium-iónové batérie sú schopné uchovávať energiu len po dobu niekoľkých hodín, následne nastáva proces, kedy dochádza k postupnej strate energie. Ak je napätie neskôr nedostatočné, tak dochádza k nežiadúcim chemickým reakciám a batéria sa znehodnocuje rýchlejšie. Podpätie vedie k rozpusteniu medenej anódy v elektrolyte. To je mimochodom aj dôvod, prečo by sme batériu telefónu nemali vybíjať na 0%. V skutočnosti by sme úroveň nabitia mali držať nad hranicou 20% až 30%, znejú rady mnohých výrobcov smartfónov.

Ako by sme mali skladovať starý smartfón?

V zdravej batérii ióny voľne prúdia medzi katódou a anódou. Nabíjanie batérie tlačí ióny z katódy na anódu a používanie batérie obráti tok. Tento proces časom opotrebováva katódu, čo má za následok zníženie kapacity. Zvláštnosťou lítium-iónových batérií je, že najmenej namáhané sú v prípade 50-percentné nabitie, čo znamená, že polovica jej pohyblivých lítiových iónov je vo vrstve oxidu lítneho a kobaltu a druhá polovica je v grafitovej vrstve. Preto ak sa rozhodnete skladovať smartfón, tak sa odporúča ho nabiť približne do polovice kapacity batérie a v pravidelných intervaloch kontrolovať úroveň nabitia. Týmto spôsobom predĺžite živnosť batérie smartfónu.

Rovnako je potrebné spomenúť i to, že telefón by ste nemali skladovať pri extrémnych teplotách, ak chcete čo najviac predĺžiť životnosť batérie. Väčšina výrobcov odporúča skladovať telefón niekde na úrovni cez 20 Celzia stupňov. Dôvodom je, že príliš nízka, prípadne vysoká teplota, vplýva na rýchlosť chemických reakcií vo vnútri batérie, ktoré vedú k rýchlejšiemu opotrebovaniu jednotlivých komponentov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre