ANDROIDSpravodajstvo

Prečo Android neponúka možnosť kontroly stavu batérie? Konkurenčný iPhone túto funkciu má už roky!

Android smartfóny oficiálne nemajú možnosť kontroly stavu batérie. Google sa k tejto funkcii nevyjadril, pozrite sa, ako to s ňou je.

Stav batérie je jedným zo základných ukazovateľov toho, kedy s naším smartfónom máme ísť do servisu. Práve batéria je totiž zvyčajne prvou súčiastkou, ktorá sa v telefóne opotrebuje a potrebuje výmenu. Mnohí si ale na výmenu batérie v domácich podmienkach netrúfajú a radšej teda zainvestujú do kvalitného zásahu odborníkov. Kedy je ale vhodný čas na výmenu batérie v telefóne? Systém iOS od spoločnosti Apple v iPhonoch ponúka prehľadnú štatistiku toho, kedy je vhodný čas a akú kapacitu má aktuálny stav batérie v porovnaní s pôvodnou kapacitou. Systém Android však takúto možnosť nemá, prečo? Odpoveď prináša portál androidauthority.com a my sme sa na túto problematiku pozreli taktiež.

Android nemá možnosť zobrazenia aktuálneho stavu batérie

Oficiálny spôsob, ako sa jednoducho dostať k stavu batérie v Android smartfónoch v rámci ich nastavení zatiaľ neexistuje. Na to, aby ste zistili kapacitu batérie, tak musíte siahnuť po aplikácii tretej strany. Konkurenčné iPhony však touto možnosťou disponujú už niekoľko rokov a používatelia týchto smartfónov teda majú výhodu. Každý jeden telefón, ktorý má predpoklad na trhu fungovať 4 či 5 rokov minimálne by mal mať možnosť kontroly stavu batérie, aby sme si ju mohli v správnom čase dať vymeniť. V Androidoch to však nie je možné, teda aspoň nie oficiálnou jednoduchou cestou.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
vybita bateria
Zdroj: DANIEL CONSTANTE / Shutterstock.com

Portál Android Authority sa pritom spojil so spoločnosťou Google, ktorá za Androidom stojí. Chceli zistiť, prečo systém neponúka túto možnosť kontroly stavu batérie rovnako ako aj systém iOS. Google však na túto otázku neodpovedal a my preto nemáme jednoznačnú odpoveď, prečo to tak je a tiež či Android niekedy túto funkciu ponúkne. Aj napriek tomu existuje niekoľko spôsobov, ako môžete stav batérie aspoň orientačne zistiť. Ak by sme to ale v našom Androide chceli spraviť, trvalo by nám to chvíľu dlhšie ako v priemernom iPhone.

Možností je viacero

V prvom rade by sme radi spomenuli, že aj keď Android sám o sebe túto možnosť kontroly opotrebovania batérie neponúka, tak niektoré nadstavby sú na tom inak. Informácie o stave batérie ponúka napríklad nadstavba One UI od Samsungu či MIUI od Xiaomi. V prípade týchto úprav systémov ale môžeme rátať len so slovným hodnotením stavu batérie, nie s konkrétnymi percentami.

bateria nabijanie optimalny stav nabitia
Zdroj: Vosveteit.sk

Stav batérie v Android smartfónoch môžeme overiť aj prostredníctvom rôznych aplikácií, medzi ktoré zaradíme aj AccuBattery. Tieto aplikácie sú voľne dostupné v rámci Obchodu Play a vyskúšať ich môžeme kedykoľvek. Pri výbere aplikácie sa ale sústreďte na jej hodnotenia, aby ste nenarazili na chybnú a podvodnú aplikáciu.

V neposlednom rade ale môžete vyskúšať aj kód, ktorý by vám mal odhaliť, aký je aktuálny stav batérie. Nie každý telefón však tieto kódy ponúka a nejde teda o istotu, že vám zobrazí aktuálny stav vašej batérie.

Mali ste niekedy vo svojom smartfóne problém s výdržou batérie? A využili by ste možnosť kontroly stavu batérie v Android smartfónoch? Podeľte sa s nami v komentároch!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close