SpravodajstvoVeda a výskum

Právo byť Zabudnutý: Zákon, ktorý zmenil internet. Čo to je a ako funguje v praxi?

Právo byť Zabudnutý vychádza z európskeho zákona o ochrane osobných údajov. Kedy a ako sa uplatňuje?

Právo byť Zabudnutý vychádza zo španielskeho súdu Audiencia Nacional, ktorý sa pýtal Súdneho dvora Európskej únie, či má osoba právo žiadať o vymazanie výsledkov internetového prehliadača, ktoré odkazujú na nepravdivé, alebo nepresné údaje.

Tieto otázky vychádzajú z podnetu občana Španielska, ktorý keď zadal do vyhľadávača svoje meno, vyhodilo mu neaktuálne články o dražbe jeho domu, kvôli nezaplateniu poistenia. Výsledky ostali na prvých stránkach vyhľadávača aj po tom, ako bola kauza vyriešená.

Podľa portálu farrer.co.uk právo byť Zabudnutý núti vyhľadávače, ako napríklad Google, Yahoo, alebo Bing, aby stiahli z výsledkov webové odkazy, ktoré prinášajú o vašej osobe neaktuálne, nepresné, alebo iným spôsobom poškodzujú vaše meno. Toto nariadenie vychádza z článku 17 o ochrane osobných údajov GDPR.

V tomto prípade platí, že čím staršie a menej relevantné sú informácie, ktoré sa zobrazia po vyhľadaní, tým má osoba väčšiu šancu na úspech a stiahnutie neaktuálnych stránok. Zároveň treba podotknúť, že právo byť Zabudnutý núti vyhľadávače, aby odstránili webové odkazy z indexu vyhľadávača, no neodstránia samotný článok, ktorý informácie prináša. Preto je najlepšie, ak sa vám podarí vymazať zavádzajúcu informáciu priamo na jej zdroji, ako sme písali aj v článku o tom, ako niečo vymazať z internetu.

Kedy sa právo byť Zabudnutý uplatňuje?

Niekedy je však extrémne náročné niečo úplne vymazať z internetu. Ak ide o informáciu, ktorá zaujala veľké množstvo ľudí, tí budú obsah ďalej zdieľať. Znamená to, že sa objaví na viacerích portáloch. V tomto prípade je právo byť Zabudnutý užitočný zákon. Lenže v akých prípadoch ho môžeme uplatniť?

Právo byť Zabudnutý funguje súbežne s právom na slobodu slova. Ak dokáže napríklad Google dokázať, že o informáciu je záujem, alebo existuje legitímny dôvod, prečo by mala byť informácia dostupná, môžu v rámci zákona vašu žiadosť zamietnuť. V tomto prípade pomôže ak dokážete uviesť príklad škody, ktorú vám šírenie nepravdivej, či starej informácie, spôsobilo.

Zákon ďalej hovorí, že internetové vyhľadávače vám musia do jedného mesiaca oznámiť, že vám nevyhovejú, alebo bližšie povedať, aké kroky podniknú. Ak však prídete so zložitým problémom, môže im to trvať až dva mesiace. V realite to ale vyhľadávačom trvá oveľa dlhšie, pretože sú zavalené podobnými požiadavkami.

V prípade uplatnenia práva byť Zabudnutý budú výsledky stiahnuté zo všetkých európskych verzií vyhľadávačov. V roku 2019 Google vyhral súd s Francúzskym úradom pre ochranu údajov. Súdny dvor Európskej únie potvrdil, že Google nemusí blokovať výsledky celosvetovo. Nanešťastie neexistuje jednotný návod, ako si uplatniť toto právo. Každý jeden prípad sa posudzuje individuálne a závisí od množstva faktorov, či sa právo podarí uplatniť, alebo nie.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close