SpravodajstvoVeda a výskum

Pozrite si unikátny záber sondy MRO, ktorej sa podarilo zachytiť fotografiu prašného tornáda na povrchu Marsu

Kvôli ich krátkej životnosti je fotografia pre vedcov vzácnym darčekom

Prašné tornáda nie sú nezvyčajným javom na povrchu Marsu. Červená planéta je nakoniec veľmi prašným a veterným miestom. Tornáda väčšinou zmiznú hneď ako sa objavia, preto je ich zachytenie na kameru pre vedcov veľmi významným úspechom.

V októbri 2019 zhotovila sonda americkej NASA, Mars Reconnaissance Orbiter fotografiu naozaj obrovského prašného tornáda. Urobila tak pomocou výkonnej kamery HiRISE (pozn. redakcie: High Resolution Imaging Science Experiment), ktorá zachytáva fotografie marťanského povrchu od roku 2006.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Mars
Fotka z roku 2019. Zdroj: NASA

V pondelok uverejnili vedci z univerzity v Arizone detaily týkajúce sa prašného tornáda, ktoré sa objavilo na jednej zo sopečných plání. Jadro tornáda je široké 50 metrov a podľa dostupných údajov narástlo do výšky 650 metrov. Hoci ide o veľké tornádo, ani zďaleka nepatrí k tým najväčším. V roku 2012 zachytila kamera HiRISE aktívne tornádo, ktoré malo výšku až 20 km. Jeho centrum však nebolo oveľa väčšie než v novom prípade. Tornádo bolo široké 70 metrov.

Prašné tornáda vznikajú v oblastiach, kde sa nachádzajú vzduchové bubliny a nízky tlak vzduchu. Ide o dôležitý jav, ktorý pomáha prachovým časticiam dostať sa vysoko do marťanskej atmosféry a udržiava tak počasie a klímu planéty.

Mars
Tornádo z roku 2012. Zdroj: NASA

Budúci kolonisti si už teraz musia dať pozor na obrovské množstvo vecí a teraz medzi ne budú musieť pridať aj vysoké tornáda plné prachu a úlomkov skál.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close