Pozrite si prvú mapu vytvorenú americkou NASA, ktorá odhaľuje podzemné ložiská ľadu na Marse
Pozrite si prvú mapu Marsu s podzemnými ložiskami ľadu. Prví ľudia na Marse, ktorých tam dopraví NASA, ju budú musieť využiť, aby prežili.
Pred niekoľkými dňami sme písali o plánoch americkej NASA dostať ľudí opäť na mesiac. Misia má štart v roku 2024 a jedná sa o „skúšku“ pred veľkou expedíciou na červenú planétu. Tá sa podľa predbežných plánov začne riešiť okolo roku 2030, no aj teraz sa vedci snažia zodpovedať čo najviac zásadných otázok. Jednou z nich je aj výber najlepšieho miesta na návštevu prvými ľuďmi.
Keďže momentálne je hlavnou úlohou vesmírnej agentúry nájsť na tejto planéte stopy života a vzorky podzemnej vody, všetko úsilie vedcov sa obracia týmto smerom. Podľa výskumu, uverejneného vo vedeckej publikácii Geophysical Research Letters, bola vytvorená mapa Marsu, s ložiskami podzemného ľadu.
Práve „vodný ľad“ bude kľúčovou zložkou pri výbere pristávacieho miesta. Na palube vesmírneho plavidla bude málo miesta, a tak musia astronauti využiť všetky dostupné zdroje. NASA nazýva túto techniku „možnosť využitia zdrojov priamo na mieste.“ Satelity, obiehajúce červenú planétu, predovšetkým MRO (pozn. redakcie: Mars Reconnaissance Orbiter) a Oddysey, sú schopné lokalizovať ložiská podzemnej vody, ktoré by boli pre astronautov dostupné.
„Nepotrebujete ťažké stroje na to, aby ste ľad vykopali, stačila by vám lopata,“ hovorí vedúci vedec Sylvain Piqueux, z Jet Propulsion Laboratory.
Výber vhodného miesta
Tím pokračuje v zbere dát a výbere čo najvhodnejších pristávacích miest. Voda v kvapalnom stave nedokáže existovať v tenkej marťanskej atmosfére. Kvôli nízkemu tlaku vzduchu sa premení z ľadu rovno na paru, ak sa dostane na povrch. Preto sa skrýva pod povrchom. Tepelné senzory, nachádzajúce sa na družiciach dokázali odhaliť tieto podzemné ložiská.
Neprehliadnite
Hoci sa na Marse nachádza nespočet miest, ktoré by chceli vedci navštíviť, iba hŕstka z nich by zároveň bola aj praktickým pristávacím miestom. Zvažujú sa oblasti bližšie rovníku, hlavne kvôli dostatku slnečného svetla a teplejším podnebím, ako pri póloch. Najvhodnejším kandidátom je však severná pologuľa, ktorá je prirodzenejšie nižšie položená, tým pádom má hustejšiu atmosféru, brzdiacu pád rakety.
Oblasť nazvaná Arcadia Planitia je podľa skenerov jednou z atraktívnejších oblastí. Jej väčšia časť je na skeneroch znázornená modrou a fialovou farbou, čo znamená ľad, ukrývajúci sa v hĺbke menej ako 60 cm. Čierne škvrny na fotografii sú miesta, kde by sa raketa okamžite preborila do jemného prachu.
Komentáre