Pozrite sa na prvú známu operáciu lebky v histórii ľudstva: Pacient tento brutálny zákrok prežil

Dvetisíc ročná lebka rozpráva príbeh peruánskeho bojovníka, ktorý počas bojov utrpel fraktúru lebky.

Už pred dvetisíc rokmi naši predkovia ovládali komplexné chirurgické zákroky
Zdroj: The Museum of Osteology

2-tisíc rokov stará lebka peruánskeho bojovníka môže byť najstarším dôkazom pokročilej operácie lebky, píše portál Daily Mail.

Momentálne sa lebka bojovníka nachádza v americkom štáte Oklahoma, presnejšie v múzeu The Museum of Osteology. Predpokladá sa, že ide o lebku človeka, ktorý bol vážne zranený v boji a následne mu bol do lebky implantovaný kus kovu. Muž podľa expertov tento pokročilý lekársky zákrok prežil a dnes slúži ako dôkaz o vyspelosti našich predkov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lebka je sama o sebe zvláštna pretože ide o príklad predĺženej lebky, čo bola špecifická zvyklosť v oblasti Peru. Už v mladom veku boli lebky príslušníkov kmeňa zväzované látkou, alebo im okolo hlavy pripevnili dva dlhé kusy dreva. Kmene si týmto spôsobom dobrovoľne deformovali lebky.

„Zatiaľ nevieme nič viac o histórii tejto lebky. Vieme, že je stará dvetisíc rokov a muž, ktorému patrila prežil bitku, z ktorej si odniesol vážne zranenie. Taktiež vieme povedať, že prežil procedúru, pri ktorej mu do lebky implantovali kus kovu,“ vyjadrilo sa múzeum, ktoré do minulého roka uchovávalo lebku v súkromnej zbierke.

Experti dodávajú, že na fotografiách si môžete všimnúť časti zlomenej kosti, ktoré sú pevne spojené dokopy. To je znakom toho, že človek procedúru prežil.

Už pred dvetisíc rokmi naši predkovia ovládali komplexné chirurgické zákroky
Zdroj: The Museum of Osteology

Archeológovia objavili lebku v regióne Peru, ktorý bol známy komplexnými lekárskymi procedúrami. Fraktúra lebky bola v tom období bežným javom, a to hlavne kvôli typom zbraní, aké sa používali. Rovnako bolo bežné stretnúť na bojisku protivníka, ktorý mal predĺženú lebku. Hoci nie je úplne známe, prečo ľudia v tej dobe tento zákrok podstupovali. Je možné, že išlo o akýsi spôsob, ako vyčleniť vyššie postavených členov kmeňa. Zároveň je možné, že išlo o nejakú formu ochrany.

Už pred dvetisíc rokmi naši predkovia ovládali komplexné chirurgické zákroky
Zdroj: The Museum of Osteology

Čo znamenala predĺžená lebka?

Štúdia z roku 2018 ale ukázala, že predlžovanie lebky nie je akt, ktorý je typický len pre peruánske kmene. Pozorovaný bol naprieč rôznymi izolovanými kultúrami. Išlo napríklad o Mayov alebo aj Hunov. Podľa tejto štúdie išlo o symbol privilégií, štatútu, či prestíže naprieč rôznymi skupinami nachádzajúcimi sa po celom svete.

Archeologické vykopávky zistili, že ženy s predĺženou lebkou mali menšiu šancu vážnych zranení hlavy ako tie, ktoré ju predĺženú nemali. Predpokladá sa že v tej dobe chirurgovia vyškrabali dieru do lebky človeka bez pomoci modernej anestézie, či sterilných nástrojov.

Už v tej dobe peruánsky doktori vedeli, že ide o zákrok, ktorý môže zachrániť životy. Existuje množstvo dôkazov, ktoré poukazujú na to, že trepanácia nebola vykonávaná v rámci rituálov, alebo ako nástroj na zväčšenie vedomia. Využívala sa najmä pri pacientoch s vážnym poranením hlavy – vo väčšine prípadov s fraktúrou lebky.

Bežne sa na vyplnenie diery používalo striebro alebo zlato, v tomto prípade ale vedci nedokázali vedci určiť, aký kov bol použitý.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre