Pozrite sa na 5 najzvláštnejších predmetov, ktoré ľudia poslali do vesmíru
Niektoré sa tam hore dostali len tak, pre srandu
Ľudstvo skúma vesmír už niekoľko desaťročí. Našim hlavným cieľom je dostávať sa čoraz ďalej, či už pomocou sond, alebo rakiet s ľudskou posádkou. Lenže v mene vedy a pokroku sa do vesmíru dostalo aj množstvo iných predmetov, alebo zvierat. YouTube kanál Unveiled sa pozrel na tie najzvláštnejšie objekty, ktoré ľudia poslali do vesmíru.
Tesla Roadster
V roku 2018 sa takmer všade písalo o netradičnom počine šéfa vesmírnej spoločnosti SpaceX, Elona Muska. V rámci skúšobného testu jeho novej rakety, Falcon Heavy, pripevnil auto zo svojej druhej spoločnosti, Tesla, ako záťaž pre raketu. V aute sa nachádzala figurína, ktorá bola odetá do vesmírneho obleku, na ktorom v tom období spoločnosť pracovala. Dnes obieha Tesla okolo Slnka.
Svetelný meč
Ak ste fanúšikom Hviezdnych vojen, potom niet pochýb o tom, že túto zbraň rytierov Jedi dobre poznáte. Ak nie nevadí, stačí len vedieť, že v roku 2007 poslala americká vesmírna agentúra, NASA, repliku tejto zbrane do vesmíru. Ich cieľom bolo osláviť 30. výročie prvého filmu Hviezdne vojny, ktorý sa na plátna kín dostal v roku 1977.
LEGO postavičky
V roku 2011 štartovala misia americkej NASA, Juno, ktorej cieľom bolo preskúmať planétu Jupiter. So sebou si niesla 3 špeciálne navrhnuté postavičky, ktoré mali predstavovať Jupitera, Juno a Galilea (pozn. redakcie: Jupiter a Juno sú rímske božstvá, zatiaľ čo Galileo je vedec, ktorému sa podarilo objaviť štyri najväčšie mesiace Jupitera).
Ľudské ostatky
Dnes môžeme nájsť niekoľko spoločností, ktoré poskytujú služby vesmírneho pohrebu. Ide o mimoriadne nákladný pohreb. Zaujímavosťou je, že môžete svoje ostatky nechať namieriť na určité vesmírne teleso a následne budú vystrelené rovnakým smerom. Medzi známe osobnosti, ktoré sa nechali pochovať vo vesmíre sa radí aj tvorca seriálu Star Trek, Gene Roddenberry, alebo astronaut Gordo Cooper Jr.
Neprehliadni
Pes Lajka
Ide pravdepodobne o najznámejší prípad zvieraťa, ktoré bolo poslané do vesmíru. Jej osud je však tragický, Lajka zomrela na palube modulu Sputnik 2 v roku 1957 približne 5 až 7 hodín po štarte. Dôvodom uhynutia bol stres a prehriatie. Na palube totiž nefungovala automatická regulácia teploty, ktorá mala teplotu držať na úrovni 15°. Rovnako Lajke vyskočil aj tep, a to až na trojnásobok pričom klesal len pomaly.
Komentáre