SpravodajstvoVeda a výskum

Pozrite sa na 4 exoplanéty, ktoré sa podobajú na našu Zem

Mohla by sa na nich nachádzať voda, alebo dokonca život?

Zem je momentálne našim jediným domovom. Astronómovia však denne pátrajú po nových exoplanétach a niekoľko z nich by mohlo mať vhodné podmienky pre život. Ktoré sú to? Hovorí o tom aj YouTube kanál Top Fives.

TOI 700d

Exoplanéty
Zdroj: NASA/JPL

TOI 700d je prvou planétou, podobnou Zemi, ktorá bola objavená satelitom TESS, na obežnej dráhe vzdialenej hviezdy. Vedci začali s analýzou hviezdy v januári tohto roku. Podobnosť s našou Zemou je pozoruhodná. Planéta obieha červeného trpaslíka TOI 700, ktorý sa od nás nachádza približne 100-svetelných rokov. Vedcom sa podarilo zistiť, že TOI 700b je len 1.7-krát masívnejšia ako Zem a má o 1.1-krát väčší polomer.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kepler 22b

Exoplanéty
Zdroj: NASA/JPL

Táto planéta bola po prvýkrát objavená pomocou Keplerovho vesmírneho teleskopu v roku 2011. Odvtedy zaujímala astronómov, najmä kvôli jej veľkosti a pozícii. Vedci veria, že Kepler 22b má na svojom povrchu podmienky, ktoré by umožnili vode existovať. Táto planéta sa od nás nachádza približne 587 svetelných rokov. Planéta je o čosi väčšia ako Zem. Je 2.4-krát väčšia ako naša Zem, no vedci momentálne nedokážu určiť jej presnú hmotnosť.

KOI 456.04

V júni 2020 bol oznámený objav novej planéty, podobnej našej Zemi. Táto planéta je približne 1.9-krát väčšia ako naša Zem a obieha hviezdu, ktorá sa od nás nachádza tritisíc svetelných rokov. Hviezda, okolo ktorej planéta obieha, sa vo viacerých ohľadoch podobá na Slnko. Je rovnako veľká, rovnako stará a vyžaruje rovnaké svetlo ako naša hviezda. Zaujímavosťou je, že planéta obehne hviezdu za 378 dní, čo je len o trochu viac, ako dĺžka nášho roku. Zároveň sa vedci domnievajú, že aj teploty by mohli byť podobné, ako teploty u nás doma.

Gliese 667Cc

Exoplanéty
Zdroj: ESO/L. Calçada

Táto planéta sa od nás nachádza približne 23 svetelných rokov. Existenciu tejto planéty potvrdili merania Európskeho južného observatória. Táto planéta leží v dokonalej vzdialenosti od svojej hviezdy, čo znamená, že sa tam môže nachádzať voda a na planéte budú pravdepodobne prijateľné teploty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close