Sledujete cez mobilné dáta videá alebo počúvate hudbu? Pozrite sa, koľko dát spotrebujete

Pozrite sa, koľko mobilných dát spotrebujete sledovaním videí a počúvaním hudby prostredníctvom platforiem Youtube, Spotify alebo Facebook.

kolko dat spotrebujete sledovanim video a pocuvanim hudby_spotreba dat
Zdroj: vosveteit.sk

Väčšina z  nás dnes využíva rôzne dátové balíky od našich operátorov, tí viac zručnejší vedia približne odhadnúť, aký balík je pre nich vhodný, ale tí menej zručnejší nie. A práve preto Vám prinášame základný prehľad týkajúci sa spotreby dát sledovaním videí ako aj odhad spotreby dát počúvaním hudby prostredníctvom mobilných dát.

Koľko dát spotrebujete?

Hneď v  úvode treba povedať, že odhady nižšie sú orientačné a môžu sa čiastočne líšiť. Pri ich výpočte sme však vychádzali z verejne dostupných informácií tých najpoužívanejších služieb, ako sú Youtube (streamovanie videí) a Spotify (streamovanie hudby) a ďalších.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spotreba dát v  prípade streamovania hudby

V  prípade, ak ste zvyknutý na počúvanie hudby prostredníctvom mobilných dát, tak ich spotreba sa líši od toho v akej kvalite počúvate zvukovú stopu. Vo všeobecnosti väčšina poskytovateľov ponúka 3 úrovne kvality (pozn. redakcie: 24kbps/96kbps/160kbps). V  prípade počúvania zvukovej stopy v najnižšej kvalite používateľ spotrebuje približne 0,17MB za minútu, čo predstavuje približnú spotrebu dát 10,54MBps za hodinu. V prípade strednej kvality streamovania používateľ spotrebuje za jednu minútu 0,67MBps čo predstavuje za hodinu 40,32MBps. V prípade najvyššej kvality streamovania používateľ spotrebuje 1,14MB za minútu, čo predstavuje 68,40MBps za hodinu.

spotify android-2618093_1920
Zdroj: Pixabay.com (StockSnap)

Spotreba dát V prípade streamovania videí

Zatiaľ čo spotreba mobilných dát v  prípade streamovania zvuku je relatívne nízka, ale určite nie zanedbateľná pri menších dátových balíčkoch, tak v prípade streamovania videí je to už inak. Na serveroch YouTube sa dočítate relatívne vysoké rozpätie spotreby dát  pri jednotlivých úrovniach kvality streamovania. Dôvodom tohto rozpätia je, že tak isto ako pri fotografii, tak aj v prípade videa závisí objem dát od toho, čo sa na snímke/videu nachádza. Skúste si napríklad odfotiť biely papier a potom stromy. Pozrite si potom detaily fotografie a sami budete prekvapený rozdielom vo veľkosti dátovej stopy. Pri výpočte nižšie sme preto vychádzali z tých najvyšších udávaných hodnôt pri videu s 30fps (pozn. redakcie: spotreba dát tak môže byť v  realite nižšia približne o 50%).

Youtube Facebook social-media-2201285_1920
Zdroj: Pixabay.com (albersHeinemann)

V  prípade pozerania videa pri 4K kvalite môžete spotrebovať za jednu minútu až 249MBps dát. To predstavuje za hodinu spotrebu až 14 940MBps. V prípade videa vo FULL HD kvalite sa môže spotreba dát za jednu minútu vyšplhať až na 43,94MBps. V prípade jednej hodiny sledovania videa to predstavuje spotrebu dát do 2 636MBps. V prípade sledovania HD videa by spotreba dát za jednu minútu nemala prekročiť 29,28MBps. V prípade sledovania videa po dobu jednej hodiny spotreba dát by nemala prekročiť 1 756MBps. V prípade sledovania videa v rozlíšení 854×480 (480p) za minútu, môžete spotrebovať 14,64MBps, čo predstavuje spotrebu dát 878MBps za hodinu.

V prípade najväčšej sociálnej siete Facebook, spoločnosť deklaruje približnú spotrebu na úrovni 2,6 megabajtu za 45 sekúnd. Znamená to, že približne za 45 minút sledovania videa spotrebujete približne 2GB dát.


Kilobit / s: Kilobit za sekundu je jednotka rýchlosti prenosu dát, ktorá sa rovná 103 bit / s alebo 125 bajtov za sekundu. Symbol pre kilobitov za sekundu je kbit / s, kb / sa kbps.

Megabajt / s: Megabajt za sekundu je jednotka rýchlosti prenosu dát, ktorá sa rovná 8 × 106 bit / s alebo 106 bajtov za sekundu. Symbol pre megabajt je MB /  MBps.

Na výpočet hodnôt sme použili službu theunitconverter.com.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre