NávodySpravodajstvo

Spomalil sa vám záhadne internet? Pozrite sa, či sa vám na neho niekto cudzí nenapojil! Ak áno, tak takto ho odpojíte

Spomalil sa vám internet? Pozrite sa, ako jednoducho môžete zistiť, či sa vám niekto cudzí na neho nenapojil, a ako ho z neho prípadne odpojíte.

Určite to poznáte, internet sa vám spomalí, keď to najmenej potrebujete. Napríklad počas sledovania filmu a  v „lepšom prípade“ počas sledovania nejakého športového podujatia, na ktoré ste sa tešili aspoň jeden týždeň dopredu.

Spomalil sa vám záhadne internet?

Dôvodov prečo sa môže spomaliť internet je viacero. Dnes, štandardne vo väčších obciach či mestách väčšina z nás beží na kábli, kde by sme sa so spomalením internetu nemali moc stretávať. Teda pokiaľ nie je preťažená linka, vtedy môže nastať spomalenie, resp. môže dôjsť k dočasnému spomaleniu zo strany operátora. Keď prídete k záveru, že problém dlhodobo pretrváva, a s veľkou pravdepodobnosťou to nie je vašim zavinením a ani zavinením operátora, tak možno z toho dedukovať, že vaše internetové pripojenie využíva jednoducho aj niekto iný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zistiť či niekto iný využíva váš internet nie je v  súčasnosti žiadnym problémom. V podstate existujú dve cesty, jedna „manuálna“, kedy sa pripojíte na svoj router a  overíte koľko ľudí je na ňom aktuálne pripojených. Druhou alternatívou je využiť externý software, napríklad Wireless Network Watcher. Software funguje na jednoduchom princípe, potom ako ho stiahnete, tak ho otvorte a vualá – uvidíte počet pripojených zariadení, vrátane IP adries na Wi-Fi sieti, ku ktorej ste pripojený prostredníctvom vášho počítača.

ako zistit ci sa mi niekto pripojil na internet
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak ste medzi pripojeným zariadeniami našli neznáme zariadenie, tak je vysoká pravdepodobnosť, že na vašom internete máte nezvaného hosťa. Nižšie sme si pre Vás pripravili krátky návod na to, ako ho odpojiť.

Ako vyhodiť nechceného hosťa z  Wi-Fi?

Ak ste našli nechceného hosťa pripojeného na Vašej Wi-Fi, tak najjednoduchším spôsobom ako ho odpojiť je zmeniť prístupové heslo. Otvorte si Príkazový riadok pomocou vyťukania klávesovej skratky „CMD“ v ponuke Štart.

zapnutie prikazoveho riadku Windows
Zdroj: Vosveteit.sk

V  druhom kroku do príkazového riadku vložte príkaz „ipconfig“. Prostredníctvom tohto príkazu sa zistíte IP adresu Vášho routeru, na ktorý sa je potrebné prihlásiť.

Zistenie IP Adresy internetu
Zdroj: Vosveteit.sk

Vašu IP adresu (v našom prípade „192.xxxx“) vložte do adresného riadka internetového prehliadača. Následne sa budete môcť prihlásiť do vášho routera (pozn. redakcie: prihlasovacie údaje a heslo nájdete v  zmluve od poskytovateľa internetu. Rozhranie vášho routera môže byť odlišné, v závislosti od poskytovateľa internetu / Niektorí poskytovatelia internetu majú preddefinovaný login a  heslo ako „ADMIN“.).

Ako sa prihlasit do routera
Zdroj: Vosveteit.sk

Po prihlásení sa do Vášho routera je potrebné následne zmeniť heslo. Po jeho zmene by sa mali automaticky odhlásiť všetci pripojení používatelia. Odporúčame zároveň zmeniť aj názov vášho pripojenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close